Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • ВЛЕЗЕТЕ И РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ.

  Astra е наменски направена по мерка за да ви олесни. Нејзината премиум внатрешност ефикасно создава нова категорија во класата на компактните автомобили.

  ЗАПОЧНИ ИСКУСТВО 360°

 • ФОРМАТА ЈА СЛЕДИ ЖЕЛБАТА.

  Остри линии, атлетско вајарство и впечатлива

  линија на „летечкиот“ покрив – дизајнот на

  Astra го отсликува внатрешниот

  динамички потенцијал.

 • ПРЕПОЗНАТЛИВИ LED СВЕТЛА.

  Уникатните задни LED светла1 со

  препознатливото „крило“ на Opel и

  дневните светла влеваат стил и видливост.

  ¹Опционално

 • ПРЕПОЗНАТЛИВИ ТРКАЛА.

  Контурите на вашиот автомобил запираат погледи, а вашите гуми кажуваат сѐ. 17-инчни и 18-инчни тркала за моќен став на Astra.

 • Вдишете свеж воздух со само еден допир на копче. Големиот електричен, стаклен сончев покрив1, со вграден штитник за ветер, ве штити од провев, а со штитникот за сонце топлината ќе остане надвор.

  1 Опционално

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

 • СПОРТСКИ И ДИНАМИЧЕН ДИЗАЈН.

  Спортските пакети на линијата OPC за

  внатрешноста и надворешноста ѝ даваат на

  Astra динамичен, премиум изглед кој ги

  комбинира висококвалитетните материјали со

  извонреден дизајн на внатрешноста и

  надворешноста.

   

 • ЦРНОТО Е УБАВО.

  Додајте повеќе карактер со избирање црни детали за вашата Astra. Новиот пакет со црн покрив воодушевува со својот стилизиран

  црн покрив и неговите истакнати детали во дизајнот.

Следно
Претходно
 • 360° Interior

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • LED СВЕТЛА

 • ТРКАЛА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

 • OPC ЛИНИЈА СПОРТСКИ ПАКЕТ

 • ПАКЕТ ЦРН ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • ПРЕДНИ СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX.

  Видете и бидете видени. Предните светла IntelliLux

  LED® Matrix1, први во класата, ви даваат

  прегледност со долги светла без да ги

  вознемирувате другите возачи.


  ¹Опционално

 • МУЛТИТАЛЕНТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ.

  Opel Eye1 содржи:

  • Помош за препознавање сообраќајни знаци
  • Индикатор за растојание напред
  • Предупредување за судир напред
  • Систем за автоматско, итно сопирање во град
  • Активен индикатор за помош при држење во лента
 • ОТВОРАЊЕ И СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ.

  Системот за отворање и стартување¹ го препознава клучот и автоматски го отклучува возилото кога ќе му се приближите. Ви овозможува и стартување и сопирање без клуч со едноставно притискање на копче.

  ¹Опционално

 • ЛЕСНО ПАРКИРАЊЕ.

  Паркирање за професионалци: Совршеното

  паркирање до милиметар е побрзо со

  напредната помош при паркирање и

  задната камера1.

  1Опционално

 • Opel,Astra Sports Touer,park assistant

  ВИСТИНСКО ДИРЕКТОРСКО ВОЗЕЊЕ.

  Aвтоматскиот темпомат со целосен опсег на брзината овозможува возачко искуство без стрес.

Следно
Претходно
 • INTELLILUX LED®

 • OPEL EYE

 • ПРИСТАП БЕЗ КЛУЧ.

 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

Следно
Претходно
 • КАЖЕТЕ ИМ ЗБОГУМ НА БОЛКИТЕ ВО ГРБОТ.

  Подобрете ја вашата добросостојба со мултиприлагодливите ергономски предни

  седишта AGR¹ и велнес седиште за возач AGR¹

  со кожа2 и опција за масажа и вентилација.


  ¹Опционално

  2 Содржи вметнати делови од PVC

 • ГРЕЕЊЕ НА СЕДИШТАТА И УПРАВУВАЧОТ.

  Со загреаните предни, па дури и задни

  седишта, плус загреаниот управувач1

  брзо ќе се загреете во ладните утра.

  ¹Опционално

 • РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ МАКСИМАЛНО.

  Иновативната карактеристика AirWellness на Opel

  ја освежува внатрешноста со една или две

  нежни ароми – енергичното темно дрво или

  балансирачкиот зелен чај.

 • ЕЛЕКТРИЧНА ПАРКИРНА СОПИРАЧКА.

  Системот автоматски се отпушта кога се враќате наназад. Исто

  така ослободува простор за погодната висока средишна конзола

  и наслонот за раце.

 • ЕКСТРАЛЕСНО ТОВАРЕЊЕ

  Со нискиот праг на багажникот, ќе ја товарите Astra за кратко време. И можете целосно да ги искористите нејзиниот великодушен простор за складирање.

Следно
Претходно
 • СЕДИШТА AGR

 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЗАГРЕВАЊЕ

 • AIRWELLNESS

 • ПАМЕТНИ СОПИРАЧКИ

 • ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Спортски, глатки и реактивни. Изберете од дизел моторите до 118 kW (160 КС) или бензински мотори до 147 kW (200 КС) и најново достапниот CNG со 82 kW (110 КС) што е суперекономичен.

  НОВА ГЕНЕРАЦИЈА МОТОРИ КОИ ДАВААТ ЕНЕРГИЈА.

 • ЗГОЛЕМЕТЕ ЈА БРЗИНАТА!

  Преносот на Astra ќе ве возбуди.

  Изберете помеѓу 5 или 6 – брзинскиот

  мануелен или автоматски менувач или

  5 – брзинскиот Easytronic 3.0®.

 • ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШЕТО ВОЗЕЊЕ.

  Спортскиот прекинувач ја изострува реакцијата

  на педалата за гас и управувањето.

 • ЗАШТЕДЕТЕ ГОРИВО СО ECOTEC®.

  ECOTEC® технологиите ја намалуваат

  потрошувачката на гориво и издувувањето.

  ECOTEC® помошта при возење ви

  овозможува да возите со оптимална

  ефикасност.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • СПОРТСКИ ПРЕКИНУВАЧ

 • ECOTEC®

 • ШАСИЈА

Следно
Претходно
 • СЕКОГАШ НА ПРАВИОТ ПАТ.

  Означете ги точните насоки со вградениот Navi 4.0 IntelliLink1 или Navi 900 IntelliLink®1, навигациските инфозабавни системи кои вклучуваат револуционерни функции за поврзување.

 • ЕДНОСТАВНО ПАМЕТНО.

  R300 BT е далеку повеќе од радио. Bluetooth®

  за хендзфри телефон и аудио-стриминг и

  приклучокот USB ве поврзуваат

  со дигиталниот свет.

 • КОНЕКЦИИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Вашите патници назад имаат 2 приклучока USB,

  така што нема да се препираат за еден!

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • INTELLILINK

 • РАДИО

 • ПРИКЛУЧОЦИ USB

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се со оригиналната додатна опрема на Opel и искористете го целосно вашето возило.
Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel.

 

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • SELECTION

  Најзначајни одлики:

   

  • Електричен управувач, осетлив на брзината
  • Клима со филтри за частички и мириси, рачно управување
  • Систем за следење на притисокот во гумите
  • Воздушни перничиња за возач, совозач, предни и странични

  ENJOY

  Најзначајни одлики:

   

  • R 4.0 IntelliLink со систем од 4 звучници
  • Патен компјутер
  • Темпомат со ограничувач на брзината

  EXCITE

  Најзначајни одлики:

   

  Елементи за стилизирање

  • 16-инчни тркала од лесна легура
  • Вметнати делови од ткаенината за седишта „ALENTO“
  • Впечатлив беџ „EXCITE“

   

  Удобност и разновидност

  • Пакет за видливост и светло
  • Пакет за внатрешно осветлување
  • Двозонска електронска контрола на климата
  • Алармен систем за кражба
  • Помош за паркирање напред и назад
  • Прозореци за приватност

  DYNAMIC

  Најзначајни одлики:

   

  • R 4.0 IntelliLink со систем од 6 звучници
  • Спортски прекинувач
  • Светла за магла напред
 • INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  • Светла за читање, напред и назад
  • Електронска климатизација, двојна зона со сензор за влага
  • Управувач чувствителен на брзина
  • Седиште прилагодливо во 6 насоки со лумбална поддршка, возач
Следно
  Close

  5 или 6-брзинскиот мануелен пренос работи глатко и нуди одлична прецизност. Easytronic 3.0® дури ќе ви овозможи да уживате во спортското возење со издувување од помалку од 100g CO2 на km. Изберете го нашиот 6-брзински автоматски пренос за удобно, високоефикасно возење, особено во комбинација со системот старт/стоп.

  Close

  Navi 900 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:

  • Вградена сателитска навигација со 2Д и 3Д прегледи
  • Напредни услуги за сообраќајот
  • Структуриран внес на дестинација или во 1 ред
  • 7-инчен екран на допир во боја
  • Интерфејс Bluetooth® за хендзфри разговори, аудио стриминг и пристап до именикот2
  • Радио функција AM/FM
  • Пуштање видеа преку USB2
  • Компатибилен со Apple CarPlay™3 и Android Auto™4

   

  Navi 900 IntelliLink® ги вклучува следните карактеристики како дополнение на Navi 4.0 IntelliLink:

  • 8-инчен екран во боја на допир2
  • Гласовна контрола
  • 4,2-инчен екран во боја во групата инструменти (достапен само за Dynamic и INNOVATION)
  • Ајкула-антена
  • Опција за CD-плеер
  • SHOP за преземање апликации5

   

  СМС-отчитување и одговарање

  1Oпционално
  2Компатибилноста и функциите може да зависат од вашиот уред и верзијата на ОС.
  3Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
  4Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
  5SHOP е достапна само доколку возилото е опремено со OnStar.

  Close

  Потрошувачка на гориво во l/km: во град 8,0–3,8, на отворено 3,1–5,1, комбинирано 3,4–6,2; издувување CO2 во g/km: комбинирано 89-142.

   

  Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

  Close

  Преку автоматско забрзување или успорување помеѓу брзини од 30 km/час до 180 km/час,  автоматскиот темпомат помага во одржување безбедно растојание до автомобилот пред вас во секое време.

   

  Автоматски темпомат со целосен опсег на брзината.2. Дизајниран за сообраќајни метежи, FSRA овозможува темпоматот да работи дури и кога целосно ќе го запрете возилото.

   

  2 Достапно само со одредени мотори и преноси.

  Close

  Предните светла IntelliLux LED® Matrix автоматски се прилагодуваат, така што можете да возите со долги светла без можноста да ги вознемирувате другите возачи.

  Opel употребува интелигентна технологија онаму каде што треба:
  – Вашите предни светла се состојат од 16 одделни LED-елементи
  – Тие регираат на други возила со исклучување на единечни LED-светилки
  – Вашите долги светла никогаш немаат одблесок
  – Аголните светла дополнително ја подобруваат безбедноста
  – Вие имате оптимално осветлување во секоја ситуација
  – Возењето ноќе е побезбедно и многу порелаксирано
  – Исклучителната сигурност овозможува максимална долготрајност

  Close

  Помош при препознавање сообраќајни знаци: овој напреден систем за детектирање на сообраќајни знаци ги прикажува ограничувањата на брзината и другите сообраќајни знаци, а дури и препознава привремени електронски знаци.

  Индикатор за растојание напред: го мери растојанието до автомобилот пред вас и го предупредува возачот доколку растојанието стане критично.

  Предупредување за судир напред: автоматското итно сопирање ве предупредува доколку има опасност да настане судир напред, И, до брзина од 60 km на час, се иницира автоматско итно сопирање.

  Индикатор за возење во активната лента: предупредува и овозможува нежно враќање во лентата кога возачот ненамерно ќе започне да застранува од лентата.


  1 Опционално

  Close

  Со новиот пакет со црн покрив1 ќе се издвоите од толпата. Двобојниот дизајн го запира погледот и ѝ го дава на вашата Astra оној многу посебен изглед.

   

  Пакетот со црн покрив вклучува:

   

  • Стилизиран црн покрив
  • Соодветни црни капаци на ретровизорите
  • Неверојатни црни 17-инчни тркала од легура
  • Два различни 18-инчни стилови на тркалата како опција

   

  1Не е достапно со индиго сино, магнетно сребрено и смарагдно зелено.

  Close

  R 4.0 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:
  • 7-ичен екран на допир
  • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™2
  • Bluetooth® за хендзфри телефонирање, аудио-стрминг и пристап до телефонскиот именик3
  • Радио функција AM/FM
  • Гледање на фотографии и видео преку USB3

   

  1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
  2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
  3Само со компатибилни уреди

  Close

  Овој модуларен велнес систем е флексибилен и ви овозможува да прикачите и универзален држач за паметен телефон1 на централната конзола.

  ¹Опционално

  Close

  Спортските пакети на OPC за надворешноста и внатрешноста се достапни како посебни дополнителни опции:

   

  Спортскиот пакет OPC за надворешност1 вклучува:

  • Спортски дизајн на задниот и предниот дел
  • Странични спуштени делови
  • Беџ на спортскиот пакет на линијата OPC

   

  Спортскиот пакет OPC за надворешност1 вклучува:

  • Управувач со рамно дно
  • Педали од легура
  • Црн таван
  • Облога на централната конзола Морокана
  • Спортски прекинувач

   

   

  1Достапно само во одредени бои.
  2Не е достапно со КПГ, сончев покрив или основен бензински мотор. Достапно само доколку е опремено со навигациски систем и предна камера.

  Close

  Ергономски предни седишта AGR за возач/совозач со сертификат од германското здружение AGR (Кампања за поздрави грбови), центар за совршенство во ергономијата. Предните седишта AGR, со широк избор на можности за прилагодување, вклучувајќи и лумбална поддршка и продолжеток на перничето на седиштето, ви дозволуваат совршено да ја подесите вашата омилена седечка позиција. Внесете луксуз во вашиот ден со седиштето Wellness AGR со вградени функции за масажа, вентилација и меморија на вашите лични подесувања.