• HOBATA ASTRA.

Претходно
 • НАПРАВЕНА ПО МЕРКА

  Astra е направена по мерка за да ви олесни. Нејзината премиум внатрешност ефикасно креира нова категорија во компактната класа на автомобили.

  ЗАПОЧНИ ИСКУСТВО 360°

 • ФОРМАТА ЈА СЛЕДИ ЖЕЛБАТА.

  Остри линии, атлетско вајарство и впечатлива

  линија на „летечкиот“ покрив – дизајнот на

  новата Astra го отсликува внатрешниот

  динамички потенцијал.

 • ПРЕПОЗНАТЛИВИ LED СВЕТЛА

  Уникатните задни LED светла1 со

  препознатливото „крило“ на Opel и

  дневните светла влеваат стил и видливост.

  ¹Опционално

 • СУПЕРЛЕСНО ТОВАРЕЊЕ.

  Со нискиот шраг на багажникот, ќе ја товарите Astra за ниедно време. И ќе можете целосно да го искористите нејзиниот дарежлив простор за складирање.

 • ПРЕПОЗНАТЛИВИ ТРКАЛА

  Контурите на вашиот автомобил запираат погледи, а вашите гуми кажуваат сѐ. 17-инчни и 18-инчни тркала за моќен став на вашата нова Astra.

 • Вдишете свеж воздух со само еден допир на копче. Големиот електричен, стаклен сончев покрив1, со вграден штитник за ветер, ве штити од провев, а со штитникот за сонце топлината ќе остане надвор.

  1 Опционално

  ЕЛЕКТРИЧЕН СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • 360° Interior

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • LED СВЕТЛА

 • ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ

 • ТРКАЛА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • ВИДЕТЕ И БИДЕТЕ ВИДЕНИ.

  Видете и бидете видени. Предните светла IntelliLux LED®

  Matrix1, први во класата, ви даваат прегледност

  со долги светла без да ги вознемирувате

  другите возачи.


  ¹Опционално

 • СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ.

  Opel Eye1 содржи:

  • Помош за препознавање сообраќајни знаци
  • Индикатор за растојание напред
  • Предупредување за судир напред
  • Систем за автоматско, итно сопирање во град
  • Активен индикатор за помош при држење во лента
 • ОТВОРАЊЕ И СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ.

  Системот за отворање и стартување¹ го препознава клучот и автоматски го отклучува возилото кога ќе му се приближите. Ви овозможува и стартување и сопирање без клуч со едноставно притискање на копче.

  ¹Опционално

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

  Паркирање за професионалци: Совршеното

  паркирање до милиметар е побрзо со

  напредната помош при паркирање и

  задната камера1.

  1Опционално

Следно
Претходно
 • INTELLILUX LED®

 • OPEL EYE

 • ПРИСТАП БЕЗ КЛУЧ.

 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • AGR WELLNESS СЕДИШТЕ

  Подобрете ја вашата добросостојба со мулти-

  прилагодливите ергономски предни

  седишта AGR¹ и кожното седиште за

  возачот Wellness AGR1 со масажа и вентилација.

  ¹Опционално

 • ГРЕЕЊЕ НА СЕДИШТАТА И УПРАВУВАЧОТ

  Со загреаните предни, па дури и задни

  седишта, плус загреаниот управувач1

  брзо ќе се загреете во ладните утра.

  ¹Опционално

 • РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ МАКСИМАЛНО.

  Иновативната карактеристика AirWellness на Opel

  ја освежува внатрешноста со една или две

  нежни ароми – енергичното темно дрво или

  балансирачкиот зелен чај.

 • ЕЛЕКТРИЧНА ПАРКИРНА СОПИРАЧКА.

  Системот автоматски се отпушта кога се враќате наназад. Исто така ослободува простор за погодната висока средишна конзола и наслонот за раце.

Следно
Претходно
 • СЕДИШТА AGR

 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЗАГРЕВАЊЕ

 • AIRWELLNESS

 • ПАМЕТНИ СОПИРАЧКИ

Следно
Претходно
 • Спортски, глатки и реактивни. Изберете од дизел моторите до 118 kW (160 КС) или бензински мотори до 147 kW (200 КС). Комбинирајте со врвниот мануелен или автоматски пренос.

  НОВА ГЕНЕРАЦИЈА МОТОРИ КОИ ДАВААТ ЕНЕРГИЈА

 • ЗГОЛЕМЕТЕ ЈА БРЗИНАТА!

  Преносот на новата Astra ќе ве возбуди.

  Изберете помеѓу 5 или 6 – брзинскиот

  мануелен или автоматски менувач или

  5 – брзинскиот Easytronic 3.0®.

 • ИЗБЕРЕТЕ ПОДИНАМИЧНО ВОЗЕЊЕ.

  Спортскиот прекинувач ја изострува реакцијата

  на педалата за гас и управувањето.

 • ЗАШТЕДЕТЕ ГОРИВО СО ECOFLEX.

  ЕcoFLEX® технологиите ја намалуваат

  потрошувачката на гориво и издувувањето.

  ЕcoFLEX® помошта при возење ви

  овозможува да возите со оптимална

  ефикасност.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • СПОРТСКИ ПРЕКИНУВАЧ

 • ECOFLEX

 • ШАСИЈА

Следно
Претходно
 • ЕДНОСТАВНО ПАМЕТНО СО BLUETOOTH.

  R300 BT е далеку повеќе од радио. Bluetooth®

  за хендзфри телефон и аудио-стриминг и

  приклучокот USB ве поврзуваат

  со дигиталниот свет.

 • КОНЕКЦИИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Вашите патници назад имаат 2 приклучока USB,

  така што нема да се препираат за еден!

Следно
Претходно
 • INTELLILINK

 • РАДИО

 • ПРИКЛУЧОЦИ USB

Следно
Close

Потрошувачка на гориво во l/km: во град 8,0–3,8, на отворено 3,1–5,1, комбинирано 3,4–6,2; издувување CO2 во g/km: комбинирано 89-142.

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

Ергономски предни седишта AGR за возач/совозач со сертификат од германското здружение AGR (Кампања за поздрави грбови), центар за совршенство во ергономијата. Предните седишта AGR, со широк избор на можности за прилагодување, вклучувајќи и лумбална поддршка и продолжеток на перничето на седиштето, ви дозволуваат совршено да ја подесите вашата омилена седечка позиција. Внесете луксуз во вашиот ден со седиштето Wellness AGR со вградени функции за масажа, вентилација и меморија на вашите лични подесувања.

Close

Овој модуларен велнес систем е флексибилен и ви овозможува да прикачите и универзален држач за паметен телефон1 на централната конзола.

¹Опционално

Close

Помош при препознавање сообраќајни знаци: овој напреден систем за детектирање на сообраќајни знаци ги прикажува ограничувањата на брзината и другите сообраќајни знаци, а дури и препознава привремени електронски знаци.

Индикатор за растојание напред: го мери растојанието до автомобилот пред вас и го предупредува возачот доколку растојанието стане критично.

Предупредување за судир напред: автоматското итно сопирање ве предупредува доколку има опасност да настане судир напред, И, до брзина од 60 km на час, се иницира автоматско итно сопирање.

Индикатор за возење во активната лента: предупредува и овозможува нежно враќање во лентата кога возачот ненамерно ќе започне да застранува од лентата.


1 Опционално

Close

Двата системи ви дозволуваат да прикажете одредени апликации и функционалности од вашиот паметен телефон навистина брзо на голем екран во боја, на допир.2

R 4.0 IntelliLink® е стандард во речиси секоја нова Astra:
– 7-инчен екран во боја на допир
– Apple CarPlay™ и Android Auto™2
– Bluetooth®, USB и Aux-in
– Телефонирање без раце
– Пристап до фотографии преку USB

Системот Navi 900 IntelliLink® ви овозможува повеќе висока технологија одозгора на:
– 8-инчен екран во боја на допир
– Вграден навигациски систем
– Гласовна контрола
– 4,2-инчен екран во боја во групата на инструменти на возачот со интегрирани аудио, телефон и навигација
– Антена-ајкула
– Опција за CD плеер

2 Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од типот на уредот и верзијата на оперативниот систем .

Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., Android Auto™ е трговска марка на Google Inc.

Close

Предните светла IntelliLux LED® Matrix автоматски се прилагодуваат, така што можете да возите со долги светла без можноста да ги вознемирувате другите возачи.

Opel употребува интелигентна технологија онаму каде што треба:
– Вашите предни светла се состојат од 16 одделни LED-елементи
– Тие регираат на други возила со исклучување на единечни LED-светилки
– Вашите долги светла никогаш немаат одблесок
– Аголните светла дополнително ја подобруваат безбедноста
– Вие имате оптимално осветлување во секоја ситуација
– Возењето ноќе е побезбедно и многу порелаксирано
– Исклучителната сигурност овозможува максимална долготрајност

Close

5 или 6-брзинскиот мануелен пренос работи глатко и нуди одлична прецизност. Easytronic 3.0® дури ќе ви овозможи да уживате во спортското возење со издувување од помалку од 100g CO2 на km. Изберете го нашиот 6-брзински автоматски пренос за удобно, високоефикасно возење, особено во комбинација со системот старт/стоп.