Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • ВЛЕЗЕТЕ И РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ.

  Astra Sports Tourer е направена по мерка за да ви олесни. Нејзината голема, премиум внатрешност ефикасно креира нова категорија во компактната класа.

  ЗАПОЧНИ ИСКУСТВО 360°

 • mobile

  Дарежливиот капацитет на багажниот простор од 1.630 литри и интелигентата, електрична врата со автоматско отворање¹ ја прават Sports Tourer вистински предводник во класата.

  ЖИВЕЈ НА ГОЛЕМО.

 • mobile

  ПРЕПОЗНАТЛИВИ СВЕТЛА LED.

   

  Уникатните и препознатливи задни светла LED1 на Opel, во форма на „крила“, и дневните светла add style and give you visibility.

  1 Опционално

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra-Sportstourer-2015/Opel_Astra_ST_2015_Load_Space_485x476_asst16_e01_347.jpg

  СУПЕРЛЕСНО ТОВАРЕЊЕ.

  Големиот багажен простор (540-1630 l) и

  греењето на задните седишта овозможуваат

  удобност на долги патишта, додека автоматската

  поделба на задната клупа со еден допир на

  копче ви овозможува повеќе опции

  во вашето секојдневие.

 • mobile

  ПРЕПОЗНАТЛИВИ ТРКАЛА.

  Контурите на вашиот автомобил го застануваат погледот, а вашите гуми раскажуваат. Изберете помеѓу алуминиумски тркала од 16”, 17˝ или 18˝ за моќен став на Astra Sports Tourer.

 • mobile

  Вдишете свеж воздух со едноставен допир на копче. Големиот електричен стаклен сончев покрив¹ со вграден штитник од ветер ве чува од провев, додека истовремено ја држи топлината надвор.

  1 Опционално

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

 • mobile

  СПОРТСКИ И ДИНАМИЧЕН ДИЗАЈН.

  Спортскиот пакет за внатрешност на OPC линијата ѝ дава на Astra динамичен, премиум изглед, што е комбинација на висококвалитетни материјали и исклучителен дизајн.

Следно
Претходно
 • ВНАТРЕШНОСТ

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • СВЕТЛА LED

 • МЕСТО ЗА СКЛАДИРАЊЕ

 • ТРКАЛА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

 • СПОРТСКИ ПАКЕТ OPC ЛИНИЈА

Следно
Претходно
 • mobile

  ИНТЕЛИГЕНТНА ЗАДНА ВРАТА.

  Со интелигентата, електрична врата со автоматско отворање¹, товарењто и истоварувањето со Sports Tourer ќе ви претставуваат задоволство.

 • mobile

  ПРЕДНИТЕ СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX.

  Предните светла IntelliLux LED® Matrix1, први

  во класата, ви даваат видливост со долги

  светла без да ги вознемирувате другите

  возачи.

  ¹Опционално

 • mobile

  МУЛТИТАЛЕНТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ.

  Opel Eye1 содржи:

  • Помош за препознавање сообраќајни знаци
  • Индикатор за растојание напред
  • Предупредување за судир напред
  • Систем за автоматско, итно сопирање во град
  • Активен индикатор за помош при држење во лента
 • mobile

  ОТВОРАЊЕ И СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ.

  Системот за отворање и стартување¹ го препознава клучот и автоматски го отклучува возилото кога ќе му се приближите. Ви овозможува и стартување и сопирање без

  клуч со едноставно притискање на копче.

  ¹Опционално

 • mobile

  ЛЕСНО ПАРКИРАЊЕ.

  Паркирање за професионалци: Совршеното паркирање до милиметар

  е побрзо со напредната помош при паркирање и задната камера1.

  1 Опционално

 • Opel,Astra Sports Touer,park assistant

  ВИСТИНСКО ДИРЕКТОРСКО ВОЗЕЊЕ.

  Автоматскиот темпомат со целосен опсег на брзината овозможува возачко искуство без стрес.

Следно
Претходно
 • ЕЛЕКТРИКА НА ЗАДНА ВРАТА

 • INTELLILUX LED®

 • OPEL EYE

 • ПРИСТАП БЕЗ КЛУЧ.

 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

Следно
Претходно
 • mobile

  ВЕЛНЕС СЕДИШТЕ.

  Подобрете ја вашата добросостојба со мултиприлагодливите ергономски предни седишта AGR¹ и велнес седиште за возач AGR¹ со кожа2 и опција за масажа и вентилација.

   

  ¹Oпционално
  2 Содржи вметнати делови од PVC

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra%20Hatchback%202015/Embargo/Opel_Astra_2015_Heated_Wheel_625x476_as16_i01_240.jpg

  ГРЕЕЊЕ НА СЕДИШТАТА И УПРАВУВАЧОТ.

  Со загреаните предни, па дури и задни

  седишта, плус загреаниот управувач1 брзо

  ќе се загреете во ладните утра.

  ¹Опционално

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra%20Hatchback%202015/Embargo/Update%20Main%20September/Opel_Astra_2015_FlexBar_Fragrance_diffusor_532x476_as16_i02_289.jpg

  РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ МАКСИМАЛНО.

  Иновативната карактеристика AirWellness на

  Opel ја освежува внатрешноста со една или две

  нежни ароми – енергичното темно дрво или

  балансирачкиот зелен чај.

 • mobile

  ЕЛЕКТРИЧНА ПАРКИРНА СОПИРАЧКА.

  Системот автоматски се отпушта кога се враќате наназад. Исто така ослободува простор за погодната висока средишна конзола и наслонот за раце.

Следно
Претходно
 • СЕДИШТА AGR

 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЗАГРЕВАЊЕ

 • AIRWELLNESS

 • ПАМЕТНИ СОПИРАЧКИ

Следно
Претходно
 • mobile

  НОВА ГЕНЕРАЦИЈА МОТОРИ КОИ ДАВААТ ЕНЕРГИЈА.

  Спортски, глатки и реактивни. Изберете од дизел моторите до 118 kW (160 КС) или бензински мотори до 147 kW (200 КС) и најново достапниот CNG со 82 kW (110 КС) што е суперекономичен.

 • mobile

  ЗГОЛЕМЕТЕ ЈА БРЗИНАТА!

  Преносот на Astra Sports Tourer ќе ве возбуди. Изберете помеѓу 5 или 6 – брзинскиот мануелен или автоматски менувач или 5 – брзинскиот Easytronic 3.0®.

 • mobile

  ИЗБЕРЕТЕ ПОДИНАМИЧНО ВОЗЕЊЕ.

  Спортскиот прекинувач ја изострува

  реакцијата на педалата за гас и управувањето.

 • mobile

  ЗАШТЕДЕТЕ ГОРИВО СО ECOTEC®.

  ECOTEC® технологиите ја намалуваат потрошувачката на гориво и издувувањето. ECOTEC® помошта при возење ви овозможува да возите со оптимална ефикасност.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • СПОРТСКИ ПРЕКИНУВАЧ

 • ECOTEC®

 • ШАСИЈА

Следно
Претходно
 • СЕКОГАШ НА ПРАВИОТ ПАТ.

  Лоцирајте ги точните насоки со вградениот инфозабавен систем за навигација Navi 900 IntelliLink®1 што содржи револуционарни карактеристики за конективност.

   

  1 Oпционално

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra%20Hatchback%202015/Embargo/Update%20Main%20September/Opel_Astra_2015_Radio_587x476_as16_i01_282.jpg

  ЕДНОСТАВНО ПАМЕТНО СО BLUETOOTH.

  R300 BT е далеку повеќе од радио. Bluetooth® за хендзфри телефон и аудио-стриминг и приклучокот

  USB ве поврзуваат со дигиталниот свет.

 • mobile

  КОНЕКЦИИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Вашите патници назад имаат 2 приклучока USB, така што нема да се препираат за еден!

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • INTELLILINK

 • РАДИО

 • ПРИКЛУЧОЦИ USB

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Со оригиналната додатна опрема на Opel, изразете се и извлечете го максимумот од вашето возило.

Дизајнирани и тестирани за вашиот Opel.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • SELECTION

  Најзначајни одлики:

   

  • Електричен управувач, осетлив на брзината
  • Клима со филтри за частички и мириси, рачно управување
  • Систем за следење на притисокот во гумите
  • Воздушни перничиња за возач, совозач, предни и странични

  ENJOY

  Најзначајни одлики:

   

  • R 4.0 IntelliLink со систем од 4 звучници
  • Патен компјутер
  • Темпомат со ограничувач на брзината

  EXCITE

  Најзначајни одлики:

   

  • 16-инчни тркала од лесна легура
  • Вметнати делови од ткаенината за седишта „ALENTO“
  • Впечатлив беџ „EXCITE“

  DYNAMIC

  Најзначајни одлики:

   

  • R 4.0 IntelliLink со систем од 6 звучници
  • Спортски прекинувач
  • Светла за магла напред
 • INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  • Светла за читање, напред и назад
  • Електронска климатизација, двојна зона со сензор за влага
  • Управувач чувствителен на брзина
  • Седиште прилагодливо во 6 насоки со лумбална поддршка, возач
Следно
  Close

  Овој модуларен велнес систем е флексибилен и ви овозможува да прикачите и универзален држач за паметен телефон1 на централната конзола.

  ¹Опционално

  Close

  Ергономски предни седишта AGR за возач/совозач со сертификат од германското здружение AGR (Кампања за поздрави грбови), центар за совршенство во ергономијата. Предните седишта AGR, со широк избор на можности за прилагодување, вклучувајќи и лумбална поддршка и продолжеток на перничето на седиштето, ви дозволуваат совршено да ја подесите вашата омилена седечка позиција. Внесете луксуз во вашиот ден со седиштето Wellness AGR со вградени функции за масажа, вентилација и меморија на вашите лични подесувања.

  Close

  Предните светла IntelliLux LED® Matrix автоматски се прилагодуваат, така што можете да возите со долги светла без можноста да ги вознемирувате другите возачи.

  Opel употребува интелигентна технологија онаму каде што треба:
  – Вашите предни светла се состојат од 16 одделни LED-елементи
  – Тие регираат на други возила со исклучување на единечни LED-светилки
  – Вашите долги светла никогаш немаат одблесок
  – Аголните светла дополнително ја подобруваат безбедноста
  – Вие имате оптимално осветлување во секоја ситуација
  – Возењето ноќе е побезбедно и многу порелаксирано
  – Исклучителната сигурност овозможува максимална долготрајност

  Close

  Сѐ што треба да направите е да замавнете со вашето стапало под задниот браник за да го отворите ја отворите или затворите вратата на багажникот. Дополнително, можете и со притискање на едно од копчињата на вратата на багажникот, вратата на возачот или вашиот клуч.

  1 Стандардна опрема со Innovation. Опционална со Dynamic. Не е достапно со Selection и Enjoy.

  Close

  Преку автоматско забрзување или успорување помеѓу брзини од 30 km/час до 180 km/час,  aвтоматскиот темпомат помага во одржување безбедно растојание до автомобилот пред вас во секое време.

   

  Aвтоматски темпомат со целосен опсег на брзината.2. Дизајниран за сообраќајни метежи, FSRA овозможува темпоматот да работи дури и кога целосно ќе го запрете возилото.

   

  2 Достапно само со одредени мотори и преноси.

  Close

  Помош при препознавање сообраќајни знаци: овој напреден систем за детектирање на сообраќајни знаци ги прикажува ограничувањата на брзината и другите сообраќајни знаци, а дури и препознава привремени електронски знаци.

  Индикатор за растојание напред: го мери растојанието до автомобилот пред вас и го предупредува возачот доколку растојанието стане критично.

  Предупредување за судир напред: автоматското итно сопирање ве предупредува доколку има опасност да настане судир напред, И, до брзина од 60 km на час, се иницира автоматско итно сопирање.

  Индикатор за возење во активната лента: предупредува и овозможува нежно враќање во лентата кога возачот ненамерно ќе започне да застранува од лентата.


  1 Опционално

  Close

  1:

  Потрошувачка на гориво во l/km: во град 8.8-3.8, на отворено 5.4-3.1, комбинирано 6.5-3.3; издувување CO2 во g/km: комбинирано 146-88.

   

  Според регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

  Close

  Спортскиот пакет на OPC линијата за внатрешноста е достапен како посебен опционален додаток.

   

  Спортскиот пакет на OPC линијата за внатрешност1 вклучува:

  • Волан со рамно дно
  • Педали од легура
  • Црн таван
  • Елементи на централната конзола во Моркона
  • Спортски прекинувач


  1Не е достапно со CNG, сончев покрив или основен бензински мотор. Достапно само кога има навигациски систем и предна камера.

  Close

  R 4.0 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:
  • 7-ичен екран на допир
  • Компатибилен со Apple CarPlay™1,4,5 и Android Auto™2,4,5
  • Bluetooth® за хендзфри телефонирање, аудио стрминг и пристап до телефонскиот именик3
  • Радио функција AM/FM
  • Гледање на фотографии и видео преку USB3

   

  1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
  2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
  3Само со компатибилни уреди

  Close

  Поделбата на задната клупа 40/20/40¹ се нуди како опција. Ако преферирате едноставност, поделбата 60/40 е дел од стандардната опрема. Двете се опремени со копче на еден допир за автоматско превиткување.

  Close

  Греењето на задните седишта и другите иновативни велнес карактеристики ќе ви донесат луксуз во секојдневниот живот.1

  1Опционално со Innovation и Dynamic. Не е достапно со Selection и Enjoy.

  Close

  5 или 6-брзинскиот мануелен пренос работи глатко и нуди одлична прецизност. Изберете го нашиот 6-брзински автоматски пренос за удобно, високоефикасно возење, особено во комбинација со системот старт/стоп.

  Close

  Системот за инфозабава Navi 900 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:
  • 8-инчен екран на допир во боја1
  • Вградена сателитска навигација со 3Д прегледи
  • Компатибилен со Apple CarPlay™24 и Android Auto™34
  • Гласовно препознавање
  • 4,2-инчен екран на групата инструменти, делумно опционален
  • Антена-ајкула
  • Опција за CD-плеер
  • Радио функција AM/FM
  • SHOP за преземање апликации4

   

  1Компатибилноста и функциите може да зависат од вашиот уред и верзијата на ОС.
  2Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
  3Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
  4SHOP може да е достапно само доколку вашето возило е опремено со Opel OnStar.