Претходно
Следно
Претходно
 • ВАШИОТ СОФИСТИЦИРАН ПРОСТОР.

  Целосно новодизајнираната кабина нуди материјали од високата класа во чисти, извајани форми. Долгите хоризонтални линии ја подобруваат просторноста.

  Започнете со искуството од 360°

 • ИЗВОНРЕДЕН СТИЛ.

  Уникатно извајана и атрактивна, Corsa ве вовлекува во својот свет. Спортска решетка, прецизни предни светла, изгладена линија на покривот, моќни задни пропорции. Внатре изработена со висококвалитетни матријали и сребрени детали. Брилијантна од секој агол.

 • СТИЛ, БОЈА И УДОБНОСТ.

  До 16 бои на каросеријата ја истакнуваат вашата Corsa. Внатре можете да изберете една од 12-те опции за внатрешна опременост. Врвните ткаенини, тактилните мазни површини или природната кожа придонесуваат да се чувствувате посебни.

 • ТЕХНОЛОГИЈА НА СВЕТЛАТА.

  Вклучете ги биксенонските предни светла за извонредна ноќна видливост. Интегрираните аголни светла ви помагаат во маневрирањето. Со препознатливите дневни светла LED на Opel дефинитивно ќе бидете видени.

 • ВООДУШЕВУВАЧКИ ТРКАЛА.

  Тркалата кажуваат многу за вас. Брилијантните дизајни на 15 до 17-инчните тркала ги отсликуваат вашите индивидуални моменти и ја намалуваат тежината при отскокнувањето за подобро чувство при возењето.

 • МЕШАЈТЕ И КОМБИНИРАЈТЕ!

  Надградете ја со спортски седишта, кожен управувач и специјалните 16-инчни или 17-инчни алу тркала. Изберете ги вашите комбинации на бои и одвнатре и однадвор. За уште поголема персонализација, проверете ги специјалните пакети.

 • OPC ЛИНИЈА СПОРТСКИ ПАКЕТ.

  Внесете тркачки стил во вашата Corsa. Спојлерите со одличен изглед, хромираниот врв на издувната цевка и спуштените странични спојлери совршено се вклопуваат. Внатре уживајте со кожниот управувач и деталите на менувачот, како и брусените спортски педали од не'рѓосувачки челик. Квалитет со високи перформанси, направен од OPC специјално за Corsa.

 • ПАКЕТ ТУРБО ПЛУС.

  Опремете ја вашата Corsa со шизичка експлозија на секојдневната возбуда. Пакетот Турбо Плус додава визуелна и спортска возбуда, и одвнатре и однадвор.

Следно
Претходно
 • ВНАТРЕШНОСТ 360°

 • ДИЗАЈН

 • ОПРЕМЕНОСТ И ТКАЕНИНИ

 • ТЕХНОЛОГИЈА НА СВЕТЛАТА.

 • ТРКАЛА

 • БОИ

 • OPC ЛИНИЈА

 • ПАКЕТ ТУРБО ПЛУС.

Следно
Претходно
 • ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ.

  Премиум системот Opel Eye е еден од најбезбедните и најнапредните системи за помош што до сега е направен за автомобили. Така што не грижете се за ништо.

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ.

  Напредната помош при паркирање и задната камера го прават паркирањето лесно како детска игра.

 • САМО ПОЛЕКА.

  Електриката на управувачот во зависност од брзината ја зголемува прецизноста и заштедува гориво. Употребете го копчето City Mode за да ја зголемите помоша при паркирање или маневрирање при мали брзини.

 • ПАКЕТ ЗА ВИДЛИВОСТ И СВЕТЛА.

  За порелаксирано возење, Corsa реагира на времето и условите на осветленост со опционалниот пакет Sight & Light.

 • ЛЕСЕН ТРАНСПОРТ НА ВЕЛОСИПЕДИ.

  FlexFix® е наједноставниот начин за да го носите велосипедот со вас. Едноставно се извлекува од задниот браник за да можете да носите два велосипеди до 20 kg – со тркала со основа до 29” или 1203 mm.

Следно
Претходно
 • OPEL EYE

 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ.

 • ГРАДСКИ РЕЖИМ

 • ПАКЕТ ЗА ВИДЛИВОСТ И СВЕТЛА

 • FLEXFIX®

Следно
Претходно
 • НАЈДЕТЕ СИ ГО ПАТОТ.

  Секогаш знајте каде одите. Системот за навигација TOMTOM GO 40 совршено се вклопува во дизајнираниот држач FlexDock на Opel, кој служи и како полнач. Вака можете секогаш да внимавате на патот, што овозможува уште поголема сигурност.

 • ЛЕСНО СЛУШАЊЕ.

  Радиото R 3.0 има 4 x 20 W и опционален DAB+. CD 3.0 BT содржи CD плеер, Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри работа со телефонот, USB и DAB+ доаѓаат како опција.

Следно
Претходно
 • INTELLILINK

 • НАВИГАЦИЈА

 • РАДИА

Следно
Претходно
 • ФУНКЦИЈА ГРЕЕЊЕ.

  Угодете си со пријатното чувство на седиштата со греење и управувачот со греење, греење на задниот прозорец и ретровизорите. Заборавете на чистењето на мразот, предното стакло ThermaTec нежно се загрева и го отстранува.

 • ЕЛЕКТРИЧЕН СОНЧЕВ ПОКРИВ.

  Допрете копче за да вдишете свеж воздух! Отворот за електричниот стаклен сончев покрив е голем, но дефлекторот за воздух го сопира провевот, а штитникот за сонце ја држи топлината надвор.

 • ФЛЕКСИБИЛНОСТ НА ПРОСТОРОТ.

  Спорт, пазарување, одмори… Вашата Corsa е флексибилна. Нејзиниот товарен под прилагодлив на висината лесен е за употреба и брзо и лесно се адаптира на товари со нетипични форми.

Следно
Претходно
 • ПРИЈАТНА ТОПЛИНА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

 • ПРОСТОР ЗА ТОВАРЕЊЕ

Следно
Претходно
 • МОЌТА НА ИЗБОРОТ.

  Моќта на изборот. Целосна понуда Euro 6 од 51 kW (70 КС) до 152 kW (207 КС). Висока моќ, ниска жед - моторите со 3 цилиндри ги редефинираат перформансите и изгладеноста на градските автомобили.

 • БРЗО МЕНУВАЊЕ.

  Corsa има 6-брзински рачен менувач и 5-брзински Easytronic® 3.0. Заедно со докажаните 5 брзини, тие нудат прецизност, уживање и одлична економичност.

 • ЕКОНОМИЧНИОТ ECOFLEX.

  Понудата ecoFLEX вклучува турбо мотор 1.0 со 3-цилиндри, со глатки 66 kW (90 КС). Системот старт/стоп и еден куп други зелени технологии ги прават еколошки сите понуди ecoFLEX.

 • ДИНАМИЧНО ВОЗЕЊЕ.

  Искусете извонредна удобност и прецизност при ракување. Суспензијата на Corsa значително ги намалува бучавата, вибрациите и грубоста. Опционалната спортска шасија дополнително ја подобрува динамиката.

 • CORSA OPC.

  Мускулестото стилизирање OPC го задржува погледот. Возбудливата моќ на моторот од 152 kW (207 КС) диктира врвни перформанси.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ECOFLEX

 • ДИНАМИКА ВО ВОЗЕЊЕТО

 • OPC

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се со оригиналната додатна опрема на Opel и искористете го целосно вашето возило.
Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel. Сликите можат да се разликуваат од производот на продажба.

Close

Corsa OPC доаѓа со with the 1.6 Turbo ECOTEC® со високи перформанси и 152 kW (207 КС). Напредната амортизација селективна според фреквенцијата, специјалните сопирачки, двојната издувна цевка Remus и спортската шасија значат супериорно ракување. Спортските седишта Recaro и кожниот управувач со рамно дно овозможуваат одлично чувство.

Close

R 4.0 IntelliLink нуди хендзфри телефонирање и аудио стриминг преку Bluetooth.
Исто така е компатибилен со Apple CarPlay1,3 и Android Auto2,3, овозможувајќи лесен пристап до карактеристиките на паметен телефон и функциите на 7-инчниот екран на допир во боја за да можете да уживате во Maps, TuneIn или Spotify преку екранот на допир или гласовната контрола.

 

1 Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји.
2 Android е трговска марка на Google Inc.

3Apple CarPlay™ и Android Auto™ можеби не се достапни во сите земји и можат да зависат од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ги www.apple.com или www.android.com

Close

Напредната помош при паркирање детектира паркинг место и го пресметува совршениот маневар. Само изберете со менувачот напред или назад и управувајте со гаста или сопирачката.
Задната камера ви овозможува да не се напрегнувате со постојано врење наназад. Едноставно поставете го менувачот во позиција за возење наназад и гледајте во 7-инчниот монитор.

Close

При слаба осветленост, вашата Corsa ги вклучува предните светла. Кога детектира дожд, ги активира бришачите. Електрохроматскиот ретровизор автоматски го поништува ноќното зашеметување од светла.

Close

Системот за препознавање на сообраќајни знаци ги препознава и прикажува ограничувањата на брзините и другите знаци сообраќајни знаци.
Системот за предупредување при напуштање на лента звучно ве предупредува при напуштање на лентата без соодветна индикација.
Системот за прикажување на растојание нанапред ве информира за растојанието до возилото што е пред вас.
Системот за предупредување за судар нанапред детектира доколку има опасност од фронтален судар и ве предупредува звучно, со визуелен знак на екранот и предупредување на предното стакло на ниво на вашите очи.
Системот за помош при управување со светлата го детектира сообраќајот пред вас, како и сообраќајот од спротивната насока и автоматски ги вклучува долгите или кратки предни биксенонски светла.
Системот за предупредување за слепата точка ги детектира возилата во слепата точка. Доколку сигнализирате за промена на лента, таа ве предупредува ло левиот или десниот ретровизор.

Close

Понудата на мотори ecoFLEX исто така ги вклучува и 1.3 CDTI ecoFLEX со 70 kW (95 КС) и 5-брзинскиот рачен пренос, како и 1.3 CDTI ecoFLEX 70 kW (95 КС) со 5-брзински пренос Easytronic®.

Close

Пакетот Турбо Плус нуди: кожен управувач со рамно дно, спортски педали за внатрешноста со OPC шарм. Надворешната опрема на OPC линијата вклучува специјални 17-инчни алу тркала, предни и задни спојлери, странични спојлери, хромиран врв на издувната цевка и затемнети задни стакла. Опционални спортски седишта Recaro со ткаенина или кожа го комплетираат пакетот.
Шлагот на тортата: мотор 1.4 Turbo ECOTEC® со 110 kW (150 КС).

Close

Fuel consumption in l/100 km: urban 9.9–3.4, extra-urban 6.2–3.0, combined 7.5–3.1; CO2 emission in g/km: combined 174–82 g/km.

 

1.4 LPG: fuel consumption in l/100 km: urban 9.1–9.0 (7.1), extra-urban 5.8–5.7 (4.7–4.6) combined 7.0–6.9 (5.6); CO2 emission in g/km: combined 114–113 (129–128). LPG mode (petrol mode).

 

In acc. with regulations R (EC) No. 715/2007 and R (EC) No. 692/2008 (in the versions respectively applicable).