Претходно
 • Opel, Meriva, надворешност, дизајн

  ПРАКТИЧНОСТА НИКОГАШ НЕ ИЗГЛЕДАЛА ПОДОБРО.

  Добриот изглед со вистински иновации и освежувачкиот стилски дизајн на Meriva со нејзините препознатливи странични прозорци носат нов заводнички избор во сегментот.

 • Opel, Meriva, внатрешност, дизајн

  ПОДАРЕТЕ СЕ ПРОСТОР.

  Влезете во Meriva и првото нешто што ќе го забележите од вашата висока седечка положба е чувството на пространост и удобност. Ќе можете да го почувствувате вниманието квалитетот и материјалите.

 • Opel, Meriva, дизајн, сончев покрив

  ЗАДОВОЛСТВОТО ОД ПАНОРАМА.

  Панорамскиот сончев покрив1 се протега над двата реда со седишта за да го подобри чувството на пространост. И ако сонцето е прејако, има електричен штитник за сонце за да останете свежи.


  1 Oпционално

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • Opel, Meriva, Exterior, FlexDoors

  ЛЕСНО ВЛЕГУВАЊЕ, ЛЕСНО ИЗЛЕГУВАЊЕ. FLEXDOORS®.

  Задните врати на Meriva се отвораат обратно, за задниот дел, и се отвораат доста пошироко од обичните врати. Одлични се за вашите деца или едноставно за лесен пристап до задните седишта.

 • Opel, Meriva, внатрешност, FlexSpace, седишта на преклопување

  ПРИЛАГОДУВАЊЕ НА БАРАЊЕ.

  Водечка практичност со FlexSpace®. Со простор за 5 лица или за голем товар до 1.500 литри, Meriva ви овозможува да товарите без ограничување.

 • Opel, Meriva, Exterior, Bike Carrier

  ЛЕСЕН ТРАНСПОРТ НА ВЕЛОСИПЕДИ

  Задниот носач на велосипеди FlexFix®1 се извлекува за да може да се товарат два велосипеди со тркала до 29 инчи и основа на тркалата до 1200 mm. Кога нема да ви треба, може да се вовлече во браникот.


  1 Oпционално

 • Opel, Meriva, централна конзола, FlexRail

  ЛИЗНЕТЕ ЗА ДА ОРГАНИЗИРАТЕ.

  FlexRail®1 е високофлексибилен систем за складирање што ви овозможува многу голем простор за да ги чувате вашите работи организирани.


  1Не е достапен за Selection

 • Opel, Meriva, Center Console, FlexRail, Storage

  СУПЕР СКЛАДИРАЊЕ.

  Чувајте сѐ на свое место. Meriva ви нуди приближно 30 практични места за складирање што совршено ќе се вклопат во вашиот брз живот.

Следно
Претходно
 • ЗАДНИ ВРАТИ

 • СЕДЕЊЕ

 • НОСАЧ НА ВЕЛОСИПЕДИ

 • ЦЕНТРАЛНА КОНЗОЛА

 • СКЛАДИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Meriva, AFL , Headlights

  МНОГУ ПАМЕТНИ ПРЕДНИ СВЕТЛА.

  Прилагодливото предно осветлување (AFL) се прилагодува на насоката и јачината на зракот врз основа на тоа колку брзо возите и во која насока вртите.

 • Opel, Meriva, Park Assist,

  ЛЕСНО ПАРКИРАЊЕ.

  Системот за помош при паркирање користи ултрасонични сензори за да детектира препреки однапред и одназад и ви кажува колку се тие далеку.

Следно
Претходно
 • AFL

 • 0ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Meriva, Interior, AGR, ergonomic seats,

  ВОЗЕТЕ СЕ НА ВИСОКО. ГЛЕДАЈТЕ ПОДОБРО ОД ПОДИГНАТИТЕ СЕДИШТА.

  Ергономски-сертифицираните седишта AGR1 со перниче за поддршка на бедрата на истегнување и прилагодлива поддршка за 'рбетот ви помагаат да го заштитите грбот дури и на долги патувања.


  1Oпционално

 • Opel, Meriva, Heated Steering Wheel,

  ТОПЛО ЧУВСТВО НА ДОБРОСОСТОЈБА.

  Греењето на управувачот1 и на предните седишта1 топло го поздравуваат возачот во ладните денови.


  1 Oпционално, не е достапно за Selection

 • Opel, Meriva, Electric Parking Brake, Hill Start Assist

  EЛЕКТРИЧНА ПАРКИНГ СОПИРАЧКА.

  Само со допир на копче, електричната паркинг сопирачка држи сѐ на место. Дополнително интегрираниот систем за помош при трнување на нагорнина ве штити од тркалање наназад.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • ГРЕЕЊЕ НА УПРАВУВАЧОТ

 • ПАМЕТНИ СОПИРАЧКИ

Следно
Претходно
 • Opel, Meriva, Exterior, Engines, Diesel

  НАЈТИВОК И НАЈЕФИКАСЕН ДИЗЕЛ ВО КЛАСАТА.

  Првиот дизел со издувување под 100g CO2. Новата генерација на 1.6 CDTI е најтивкиот и најефикасниот во својата класа со потрошувачка од само 3,8 литри/100 km.

 • Opel, Meriva, Engines, Petrol, Diesel

  РЕВОЛУЦИОНЕРНА ТЕХНОЛОГИЈА НА МОТОРОТ.

  Чисти и ефикасни. Фактот дека нашата целосна понуда на бензиски, дизел и LPG мотори е во согласност со Euro 6 исто така е доказ за тоа колку овие мотори се добри.

 • Opel, Meriva, Interior, Transmissions

  ПОМЕКО И ПОПРЕЦИЗНО МЕНУВАЊЕ.

  Opel Meriva нуди избор на софистициран пренос. Рачниот пренос со ниско триење и автоматскиот пренос нудат ново ниво на удобност при менувањето.

 • Opel, Meriva, ecoFLEX

  НИСКИ ИЗДУВУВАЊА. ЗАШТЕДА НА ГОРИВО.

  Моделите Meriva ecoFLEX се опремени со некои од најиновативните и најреволуционерните технологии што ги намалуваат издувувањата.

Следно
Претходно
 • ДИЗЕЛ МОТОРИ

 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ECOFLEX

Следно
Претходно
 • Opel, Meriva, navigation, Navi 650, Navi 950 IntelliLink

  СУПЕРИОРЕН ПРИСТАП ДО МАПИ И ЗАБАВА.

  Ако навигацијата ви е приоритет, изберете еден од вградените навигациски системи, што нуди чиста и директна помош за навигација додека истовремено ве забавува по патот.

 • Opel, Meriva, USB Port

  ПРИКЛУЧИ. ПУШТИ. ПОЛНИ.

  Приклучокот USB ви олеснува сѐ: од полнење, пуштање музика, пристапување до фотографии и спојување на вашиот уред на најлесен можен начин.1


  1 Не е достапно за Радио CD 400

 • Opel, Meriva, Radios, CD 400, CD 600

  БОГАТ ИЗБОР НА РАДИА.

  Без разлика дали сте на долго патување или кратки патеки, музиката е секогаш совршениот придружник. Со широк избор на системи за инфозабава, гарантирано ќе го најдете вашиот совршен партнер.

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИСКИ СИСТЕМ INTELLILINK

 • ПРИКЛУЧОК USB

 • РАДИА

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - НАПРАВЕНА ПО МЕРКА ЗА ВАС

Со оригиналната дополнителна опрема на Opel, изразете се себе си и искористете го потенцијалот на вашето возило.
Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот што се продава.

Close

ecoFLEX ја подобрува економичноста на возилото со следниве оптимизации:


• Систем старт/стоп
• Гуми со низок отпор кон тркалање
• Активно управување со воздухот
• Приказ на менување на брзината во групата инструменти
• Оптимизиран сооднос на брзините

 

Комбинацијата на оптимизација може да се менува од модел до модел.

Close

Потрошувачка на гориво во l/km: комбинирано во град 4,1, комбинирано на отворено 3,7, комбинирано 4,1; издувување CO2 во g/km: комбинирано 109.

 

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

Потрошувачка на гориво на бензиски мотори во l/km: во град 9,5–6,8, на отворено 5,8-4,6, комбинирано 7,2–5,4; издувување CO2 во g/km: комбинирано 169–127.


Потрошувачка на гориво на дизел мотори во l/km: во град 7,9-4,8, на отворено 5,0-3,7, комбинирано 6,1–4,1; издувување CO2 во g/km: комбинирано 116–99.


1.4 LPG: потрошувачка на гориво во l/100 km: во град 9,8 (7,8), на отворено 6,1 (4,8) комбинирано 7,4 (5,9); издувување CO2 во g/km: комбинирано 121 (139). Режим LPG (бензиски режим).

 

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

Седиштата AGR1 ги имаат следниве предности пред обичните седишта:
Електрично прилагодлива поддршка за 'рбетот
Потпирачи за глава со издолжување
Поддршка за бедрата со издолжување

 

Ергономски сертифицираните седишта AGR се исто така опционално достапни за совозачот.


1Oпционално.

Close

Изберете еден од следниве инфозабавни системи базирани на радио:


• Радио CD 300 содржи CD, Aux-in, MP3 и контроли на управувачот
• Радио CD 400 дополнително содржи графички инфо екран
• Радио CD 400 Plus дополнително содржи поврзување преку USB и Bluetooth®1
• Радио CD 600 IntelliLink дополнително содржи 7-инчен инфо екран во боја, поврзување IntelliLink и пуштање слики преку USB

 

1 Bluetooth® е регистрирана марка на Bluetooth SIG Inc.

Close

Системот FlexSpace® ви овозможува брзо да промените и едноставно од автомобил со три седишта да промените на две, или едно, или ниедно – сето тоа без да отстранувате седишта. Со опцијата за две седишта, можете третото, средното седиште, да го претворите во практичен наслон за рака со дополнителен простор за складирање.

Close

Системот за инфозабава Navi 950 IntelliLink ги содржи следниве карактеристики:


• 7-инчен екран на допир во боја
• Вградена сателитска навигација за западна Европа
• Хендзфри телефонирање
• Поврзување преку Bluetooth®1
• Контроли на управувачот
• 6 премиум звучници
• Пуштање CD и MP3 преку USB
• Гласовно препознавање
• Пуштање слики преку USB


1 Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc.