Opel, Zafira, Exterior, Design, Front

НОВАТА OPEL ZAFIRA.

Седум причини да ја купите Opel Zafira

 

 • Овој вистински седмосед се вози како автомобил со стандардна големина
 • Разновидно складирање и седење
 • Стилизирана надворешност и премиум внатрешност
 • Софистицирани системи за помош на возачот
 • Водечка технологија AFL на предните светла LED
 • Ефикасни мотори со германскo инженерство
 • Напредна конективност, вклучувајќи Opel OnStar
Претходно
 • ПОДГОТВЕНА ЗА НАЈДОБРОТО ВРЕМЕ ВО ЖИВОТОТ.

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Exterior, Design, Front

  ВПЕЧАТЛИВ ДИЗАЈН.

  Свежиот дизајн на новиот седмосед Zafira, со нејзината целосно нова решетка и двојни цевки LED во форма крилја, има впечатлив изглед што се очекува од врвното германско инженерство.

 • Opel, Zafira, Interior, Design

  ЉУБОВ НА ПРВО СЕДНУВАЊЕ.

  Освежената внатрешност е светла, просторна и ви посакува добредојде. Вниманието на детали и одличната изработка ги истакнуваат врвните нови материјали, стилските контури и седењето.

  > Започни искуство 360°

 • Opel, Zafira, Interior, Sunroof, Panorama Windscreen

  ПАНОРАМСКИ ПОГЛЕД.

  Уживајте во додадена видливост на панорамското ветробранско стакло и на екстра светлиот и отпорен на топлина панорамски сончев покрив што се протега над предните седишта и назад.1

  1Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, LED Rear lights

  ГО ОСВЕТЛУВААТ ПАТОТ.

  Опционалните предни и задни светла LED на новата Zafira не само што изгледаат интелигентно, туку и значително ја подобруваат вашата видливост ноќе.1


  1Опционално достапни во пакетот за видливост и светла.

 • Opel, Zafira, OPC Line Badge

  OPC СТИЛИЗИРАЊЕ.

  За возбудлив низок и мускулест изглед, изберете го пакетот OPC линија спорт инспириран од мотоспортот1


  1Опционално

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ И ВЕТРОБРАНСКО СТАКЛО

 • СВЕТЛА LED

 • OPC ЛИНИЈА СПОРТСКИ ПАКЕТ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Flex7, Seating, Interior

  СЕДЕЊЕ ЗА СЕКОЈА СИТУАЦИЈА.

  Револуционерниот систем за седење FLEX 7® PLUS ви дава слобода да ги организирате седиштата во зависност од различните потреби во однос на лица, багаж и комбинации за товарење.

 • Opel, Zafira, Flex7, Lounge Seating, Interior

  ВИП ТРЕТМАН.

  Овозможете им на патниците од вториот ред целосен ВИП третман со конвертирање на трите седишта во две со дополнителен простор за нозете и лактите и обложен двоен наслон за рацете во средина

 • Opel, Zafira, Exterior, Bike Carrier

  ЛЕСЕН ТРАНСПОРТ НА ВЕЛОСИПЕДИ.

  Ослободете простор и не ја валкајте внатрешноста со FlexFix®1 за да транспортирате до два велосипеди со полна големина. Кога не го користите, FlexFix®1 може целосно да се собере во браникот. Додадете опционален продолжеток и ќе можете да носите уште две велосипеди.


  1Опционално

 • Opel, Zafira, Interior, Flex Console

  ОРГАНИЗИРАЈ И ОПТИМИЗИРАЈ.

  Централната конзола FlexRail®1 го претвора просторот меѓу предните седишта во разновиден систем за складирање.

  1 Oпционално

 • Opel, Zafira, Storage, Boot

  ГОЛЕМ БАГАЖНИК.

  Zafira со 5 седишта нуди дарежлив простор во багажникот од 1.860 литри и до 34 места за складирање. Ако се користи како седмосед, сѐ уште имате до 152 литри за вашиот багаж.

Следно
Претходно
 • СЕДЕЊЕ FLEX 7 ПЛУС

 • САЛОНСКО СЕДЕЊЕ

 • НОСАЧ НА ВЕЛОСИПЕДИ

 • ЦЕНТРАЛНА КОНЗОЛА

 • СКЛАДИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Interior, USB Port

  ПРИКЛУЧОЦИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Нека се забавуваат сите при долги патувања преку приклучоците за USB. Бидете поврзани и никогаш повеќе не останувајте без батерија.

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • ИНФОЗАБАВА

 • ПРИКЛУЧОК USB

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Interior, ergonomic seats, AGR

  КАЖЕТЕ Ѝ ЗБОГУМ НА БОЛКАТА ВО ГРБОТ.

  Ергономски сертифицираните седишта1 со електрично проширувачка поддршка за бедрата и прилагодлива лумбална поддршка ви помагаат да се релаксирате дури и на најдолгите патувања.


  1 Опционално

 • Opel, Zafira, Interior, heated steering wheel, heatet seats

  ТОПЛА УДОБНОСТ.

  Нивото на декор со кожа овозможува да се додаде опционалниот зимски пакет. Ова вклучува греење на управувач и греење на предни седишта.

 • Opel, Zafira, Interior, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиенталното осветлување во преградите на вратите и точките за читање на покривот и напред и назад ѝ дава на внатрешноста гостопримлива атмосфера.1


  1Достапно како стандардна опрема само со Innovation

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • ОПЦИИ ЗА ГРЕЕЊЕ

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Exterior, AFL Lights

  ВИСТИНСКИ СВЕТЛА ИДЕЈА.

  Целосното прилагодливо предно осветлување LED (AFL)1 ви дава извонредна видливост и поголема безбедност ноќе.


  1Опционално со Edition , стандардна опрема на Innovation

 • Opel, Zafira, Exterior, Opel Eye

  БЕЗБЕДНОСТА ВО ФОКУСОТ.

  Opel Eye: врвниот систем за помош на возачот постојано го надгледува сообраќајот, вашето возење и сообраќајните знаци, со што ве чува безбедни и респонсивни цело време.1


  1Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, Adaptive Cruise Control

  АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ.

  Автоматскиот темпомат автоматски го одржува поставеното растојание од возилото напред, со што спречува судир нанапред.1

   

  1 Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, Side Blind Spot Alert

  МАКСИМИЗИРАЈТЕ ЈА БЕЗБЕДНОСТА.

  Функцијата за предупредување за странична слепа точка1 ве пази од опасните менувања на лента. Доколку некое возило навлезе во вашата слепа точка, на страничниот ретровизор се прикажува предупредување.


  1Дел од пакетите за помош на возачот

 • Opel, Zafira, Interior, Rear View Camera

  ПАРКИРАЈТЕ ЛЕСНО.

  Имајте подобар поглед на тоа што е зад вас и враќајте во рикверц побезбедно со задната камера и големиот екран IntelliLink.


  1Optional

Следно
Претходно
 • ТЕХНОЛОГИЈА НА ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • OPEL EYE

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СТРАНИЧНА СЛЕПА ТОЧКА

 • ЗАДНА КАМЕРА И ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Exterior, Engines

  МОЌНИ АЛАТКИ.

  Широк спектар на екстра-економични, германски мотори кои инјектираат енергија и динамика во вашето секојдневно возење, истовремено помагајќи да се намалат трошоците за гориво и поправки.

 • Opel, Zafira, Interior, Transmissions

  ОПРЕМА ЗА СОВРШЕНСТВО.

  Без разлика дали е автоматски или рачен, новата Zafira нуди свиленo глатки видови на пренос кои се остри и прецизни и исто така супер сигурни.

 • Opel, Zafira, Interior, Flexride

  СМЕНЕТЕ НА СПОРТ.

  Само на допир на копче, технологијата FlexRide1 ви овозможува да ја промените динамиката во возењето на вашата нова Zafira според вашите потреби.


  1Опционално со Innovation. Недостапно со Enjoy Edition

 • Opel, Zafira, Exterior, Towing Hitch

  САМО ПОЛЕКА.

  Во одредена точка дури и најголемите багажници се полнат, па тогаш практичната кука за влечење и приколката стапуваат на сцена. Одлично е за до 1 650 килограми.

 • Opel, Zafira, Exterior, ecoFLEX Badge

  ТЕХНОЛОГИИ ECOTEC®.

  Технологиите ECOTEC® и старт/стоп помагаат во намалување на трошоците за гориво и издувувањата. Изберете еден од четирите типови на гориво: бензин, турбо дизел, CNG и ТНГ мотори.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • СУСПЕНЗИЈА

 • КУКА ЗА ВЛЕЧЕЊЕ

 • ECOTEC® СО СТАРТ/СТОП

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се со оригиналната додатна опрема на Opel и искористете го целосно вашето возило.
Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот што се продава.

МОДЕЛИ.

Претходно
 • EDITION

  Најзначајни одлики:

   

  • Управувач со далечински контроли
  • OnStar
  • Конзола на основно ниво со рачна паркирна сопирачка
  • Управувач чувствителен на брзина

  EXCITE

  Најзначајни одлики:

   

  • 17-инчни тркала од лесна легура
  • Вметнати делови од ткаенината за седишта „ALENTO“
  • Впечатлив беџ „EXCITE“

  INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  • 17-инчни тркала од лесна легура
  • Помош при тргнување на нагорнина
  • Предни светла за магла
Следно
Close

Автоматскиот темпомат1 функционира заедно со предупредувањето за судир нанапред2 за да спречи пребрзо приближување на други возила.


1Опционално
2Дел од пакетите за помош на возачот

Close

Изберете помеѓу Sport, Standard и Tour. Во комбинација со Ватовото поврзување на задната суспензија, режимот Sport автоматски ги прилагодува амортизерите и другите поставки за да ви озовможи подобро триење на патот.

Close

• Предупредување за напуштање на лента1
• Предупредување за судир нанапред1
• Помош со сообраќајни знаци1
• Задна камера2


1Дел од пакетите за помош на возачот
2Опционално

Close

Системот за инфозабава Navi 400 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:

 • Вградена сателитска навигација
 • Напредна услуга за сообраќајот
 • Структуриран внес на податоци во еден ред
 • 7-ичен екран на допир
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™2
 • Bluetooth® за хендзфри телефонирање, аудио-стрминг и пристап до телефонскиот именик3
 • Радио функција AM/FM
 • Гледање на фотографии и видео преку USB3


1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
3Само со компатибилни уреди.

Close

• Конвертирајте го вториот ред во две индивидуални седишта
• Преклопете ја која било комбинација од седишта за само неколку секунди
• За 5 седишта, едноставно отстранете го третиот ред седишта

Close

Двете индивидуални седишта се лизгаат наназад и на страна од вратите за да создадат дополнителен простор. Со целиот тој дополнителен простор, ќе се чувствувате како да летате со прва класа.

Close

• Извајана oд специјалистите на Центарот за перформанси на Opel
Страничните лајсни и плочите за пролизгување го снижуваат ставот
Спојлерот на покривот и антената-ајкула го подобруваат спортското стилизирање

Close

Светла LED (25 % посветли од халогенски светла) автоматски се прилагодуваат на аголот на управување, брзината и условите при возење.
Градско светло: поширокото светло додава дополнителна видливост на страните на патот

Светло во природа: екстра светло, нискиот зрак без одблесок исто така ги осветлува страните на патот
Помош со долги светла: автоматски светла со целосен светлосен зрак
Статични аголни светла: за бавно движење по свиоци во град (под 40km/час)
Динамични светла на свиоци: за свиоци на побрзи патишта (40km/час – 70km/час)
Режим на мирување: аголните светла се исклучуваат кога ќе се вклучи режимот старт/стоп
Резервни светла: помош со осветлување на целата област околу автомобилот

Close

 • Чист дизајн без неред и паметни опции за складирање
 • Кожен управувач1
 • Складирање и наслон за рака FlexConsole®3
 • Ергономски сертифицирани седишта AGR2
 • Сосема нов декор со светли нијанси


1Стандардно на Innovation. Опционално на Edition.
2AGR предни седишта опционални. Ергономските седишта се сертифицирани од страна на германската AGR (Кампања за поздрави грбови), центар на совршенство во ергономијата. Сертификатот е знак за квалитет доделен со тестирање од страна на независна комисија составена од експерти од разни медицински дисциплини
3Опционално за Innovation, освен со гас мотори. Не е достапно за Edition.

Close

Управувајте со IntelliLink преку дарежливиот 7-инчен екран на допир во боја
Комуницирајте со вашиот уред преку Bluetooth® и USB
Само за репродукција, поврзете се преку aux-in
Држете ги рацете цело време на управувачот со хензфри телефонирањето
Пристапете им на сликите и видеата на вашите уреди преку USB и гледајте ги на 7-инчен екран на допир во боја.
Лесно интегрирајте ги функциите и апликациите на вашиот паметен телефон iPhone или Android:
- Apple CarPlay™1 за Apple’s iPhone
- Google Android Auto™2 интегрира телефони базирани на Android

1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.