Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Astra 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологија, удобност, дизајн или возење!

 • ВЛЕЗЕТЕ И РЕЛАКСИРАЈТЕ СЕ.

  Astra Sports Tourer е направена по мерка за да ви олесни. Нејзината голема, премиум внатрешност ефикасно креира нова категорија во компактната класа.

  ЗАПОЧНИ ИСКУСТВО 360°

 • mobile

  Дарежливиот капацитет на багажниот простор од 1.630 литри и интелигентата, електрична врата со автоматско отворање¹ ја прават Sports Tourer вистински предводник во класата.

  ЖИВЕЈ НА ГОЛЕМО.

 • mobile

  ПРЕПОЗНАТЛИВИ СВЕТЛА LED.

   

  Уникатните и препознатливи задни светла LED1 на Opel, во форма на „крила“, и дневните светла add style and give you visibility.

  1 Опционално

 • mobile

  ПРЕПОЗНАТЛИВИ ТРКАЛА.

  Контурите на вашиот автомобил го застануваат погледот, а вашите гуми раскажуваат. Изберете помеѓу алуминиумски тркала од 16”, 17˝ или 18˝ за моќен став на Astra Sports Tourer.

 • mobile

  Вдишете свеж воздух со едноставен допир на копче. Големиот електричен стаклен сончев покрив¹ со вграден штитник од ветер ве чува од провев, додека истовремено ја држи топлината надвор.

  1 Опционално

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

 • mobile

  СПОРТСКИ И ДИНАМИЧЕН ДИЗАЈН

  Спортските пакети на линијата OPC

  за внатрешноста и надворешноста

  ѝ даваат на Astra динамичен,

  премиум изглед кој ги комбинира висококвалитетните материјали

  со извонреден дизајн на

  внатрешноста и

  надворешноста.

 • mobile

  ЦРНОТО Е УБАВО

   

  Додајте повеќе карактер со избирање црни детали на вашата Astra. Новиот пакет со црн покрив воодушевува со својот стилизиран црн покрив и нејзините истакнати детали во дизајнот.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • СВЕТЛА LED

 • ТРКАЛА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

 • СПОРТСКИ ПАКЕТ НА ЛИНИЈА OPC

 • ПАКЕТ ЦРН ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • mobile

  ИНТЕЛИГЕНТНА ЗАДНА ВРАТА.

  Со интелигентата, електрична врата со автоматско отворање¹, товарењто и истоварувањето со Sports Tourer ќе ви претставуваат задоволство.

 • mobile

  ПРЕДНИТЕ СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX.

  Предните светла IntelliLux LED® Matrix1, први

  во класата, ви даваат видливост со долги

  светла без да ги вознемирувате другите

  возачи.

  ¹Опционално

 • mobile

  МУЛТИТАЛЕНТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ.

  Opel Eye1 содржи:

  • Помош за препознавање сообраќајни знаци
  • Индикатор за растојание напред
  • Предупредување за судир напред
  • Систем за автоматско, итно сопирање во град
  • Активен индикатор за помош при држење во лента
 • mobile

  ОТВОРАЊЕ И СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ.

  Системот за отворање и стартување¹ го препознава клучот и автоматски го отклучува возилото кога ќе му се приближите. Ви овозможува и стартување и сопирање без

  клуч со едноставно притискање на копче.

  ¹Опционално

 • mobile

  ЛЕСНО ПАРКИРАЊЕ.

  Паркирање за професионалци: Совршеното паркирање до милиметар

  е побрзо со напредната помош при паркирање и задната камера1.

  1 Опционално

 • Opel,Astra Sports Touer,park assistant

  ВИСТИНСКО ДИРЕКТОРСКО ВОЗЕЊЕ.

  Автоматскиот темпомат со целосен опсег на брзината овозможува возачко искуство без стрес.

Следно
Претходно
 • ЕЛЕКТРИКА НА ЗАДНА ВРАТА

 • INTELLILUX LED®

 • OPEL EYE

 • ПРИСТАП БЕЗ КЛУЧ.

 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

Следно
Претходно
 • mobile

  ВЕЛНЕС СЕДИШТЕ.

  Подобрете ја вашата добросостојба со мултиприлагодливите ергономски активни седишта1 со опција за масажа и вентилација.

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra%20Hatchback%202015/Embargo/Opel_Astra_2015_Heated_Wheel_625x476_as16_i01_240.jpg

  ГРЕЕЊЕ НА СЕДИШТАТА И УПРАВУВАЧОТ.

  Со загреаните предни, па дури и задни

  седишта, плус загреаниот управувач1 брзо

  ќе се загреете во ладните утра.

  ¹Опционално

 • mobile

  ЕЛЕКТРИЧНА ПАРКИРНА СОПИРАЧКА.

  Системот автоматски се отпушта кога се враќате наназад. Исто така ослободува простор за погодната висока средишна конзола и наслонот за раце.

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra-Sportstourer-2015/Opel_Astra_ST_2015_Load_Space_485x476_asst16_e01_347.jpg

  ЕКСТРАЛЕСНО ТОВАРЕЊЕ.

  Големиот багажник (540-1630 l) и задните седишта со греење овозможуваат удобност при долгите патувања додека поделбата на задните седишта, со помош на

  One Touch Fold со брзо отпуштање, ви нуди повеќе

  опции во вашето секојдневие.

   

Следно
Претходно
 • СЕДИШТА AGR

 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЗАГРЕВАЊЕ

 • ПАМЕТНИ СОПИРАЧКИ

 • ПРОСТОР ЗА ТОВАРЕЊЕ

Следно
Претходно
 • mobile

  НОВА ГЕНЕРАЦИЈА МОТОРИ КОИ ДАВААТ ЕНЕРГИЈА.

  Спортски, глатки и реактивни.

 • mobile

  ЗГОЛЕМЕТЕ ЈА БРЗИНАТА!

  Astra има понуда на пренос за сечиј вкус. Изберете помеѓу 5 или 6-брзинскиот рачен пренос или глаткиот 6-брзински автоматик.

 • mobile

  ИЗБЕРЕТЕ ПОДИНАМИЧНО ВОЗЕЊЕ.

  Спортскиот прекинувач ја изострува

  реакцијата на педалата за гас и управувањето.

 • mobile

  ЗАШТЕДЕТЕ ГОРИВО СО ECOTEC®.

  ECOTEC® технологиите ја намалуваат потрошувачката на гориво и издувувањето. ECOTEC® помошта при возење ви овозможува да возите со оптимална ефикасност.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • СПОРТСКИ ПРЕКИНУВАЧ

 • ECOTEC®

 • ШАСИЈА

Следно
Претходно
 • СЕКОГАШ НА ПРАВИОТ ПАТ.

  Означете ги точните насоки со вградениот Navi 4.0 IntelliLink1 или Navi 900 IntelliLink1, навигациски инфозабавни системи кои вклучуваат револуционерни функции за поврзување.

 • http://wpsegment2.gm.com/content/dam/Opel/Europe/master/hq/en/01_Vehicles/01_PassengerCars/Astra%20Hatchback%202015/Embargo/Update%20Main%20September/Opel_Astra_2015_Radio_587x476_as16_i01_282.jpg

  ЕДНОСТАВНО ПАМЕТНО СО BLUETOOTH.

  R300 BT е далеку повеќе од радио. Bluetooth® за хендзфри телефон и аудио-стриминг и приклучокот

  USB ве поврзуваат со дигиталниот свет.

 • mobile

  КОНЕКЦИИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Вашите патници назад имаат 2 приклучока USB, така што нема да се препираат за еден!

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • INTELLILINK

 • РАДИО

 • ПРИКЛУЧОЦИ USB

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Со оригиналната додатна опрема на Opel, изразете се и извлечете го максимумот од вашето возило.

Дизајнирани и тестирани за вашиот Opel.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

  Најзначајни одлики:

   

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 16-инчни тркала од легура 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Паркинг сензори напред и назад
  • Задна камера
  • Navi 4.0 IntelliLink
  • Светла IntelliLux Matrix LED
  • Ергономски активни седишта, сертифицирани од „Кампања за поздрав 'рбет“ (AGR)
  • Црни 17-инчни тркала од легура

  ENJOY

  Најзначајни одлики:

   

  • R 4.0 IntelliLink со систем од 4 звучници
  • 7-инчен екран на допир
  • Управувач со контроли за радио
  • Темпомат со ограничувач на брзината

  DYNAMIC

  Најзначајни одлики:

   

  • 17-инчни тркала од легура
  • Спортски прекинувач
  • Светла за магла напред
  • Кожен управувач

  INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  • Врата на багажник со управување со стапало
  • Светла за читање, напред и назад
  • Електронска климатизација, двојна зона со сензор за влага, филтри за честички и мириси и отвори за воздух на подот назад
  • Седиште прилагодливо во 6 насоки со лумбална поддршка, возач
  • Пакет 1 за помош на возачот, вкл.
   • LDW/LKA
   • TSA
   • FDI/FCA
   • LSCMB
Следно
Close

Ергономски активните седишта1 за возач/совозач нудат широк избор на можности за прилагодување, вклучувајќи и поддршка на 'рбетот и продолжеток на перничето на седиштето за совршено да ја подесите вашата омилена седечка позиција. Внесете луксуз во вашиот ден со седиштето Wellness со вградени функции за масажа, вентилација и меморија за вашите лични подесувања.

1Oпционално со Enjoy, ергономски активното седиште за возачот е стандардно со Dynamic и Innovation.

Close

Преку автоматско забрзување или успорување помеѓу брзини од 30 km/час до 180 km/час,  aвтоматскиот темпомат помага во одржување безбедно растојание до автомобилот пред вас во секое време.

 

Aвтоматски темпомат со целосен опсег на брзината.2. Дизајниран за сообраќајни метежи, FSRA овозможува темпоматот да работи дури и кога целосно ќе го запрете возилото.

 

2 Достапно само со одредени мотори и преноси.

Close

Сѐ што треба да направите е да замавнете со вашето стапало под задниот браник за да го отворите ја отворите или затворите вратата на багажникот. Дополнително, можете и со притискање на едно од копчињата на вратата на багажникот, вратата на возачот или вашиот клуч.

1 Стандардна опрема со Innovation. Опционална со Dynamic. Не е достапно со Selection и Enjoy.

Close

Со новиот пакет со црн покрив1 ќе се издвоите од толпата. Двобојниот дизајн го запира погледот и ѝ го дава на вашата Astra оној многу посебен изглед.

Пакетот со црн покрив вклучува:

 • Стилизиран црн покрив
 • Соодветни црни капаци на ретровизорите
 • Неверојатни црни 17-инчни тркала од легура
 • Два различни 18-инчни стилови на тркалата како опција

1Достапно со избрани бои.

Close

Помош при препознавање сообраќајни знаци: овој напреден систем за детектирање на сообраќајни знаци ги прикажува ограничувањата на брзината и другите сообраќајни знаци, а дури и препознава привремени електронски знаци.

Индикатор за растојание напред: го мери растојанието до автомобилот пред вас и го предупредува возачот доколку растојанието стане критично.

Предупредување за судир напред: автоматското итно сопирање ве предупредува доколку има опасност да настане судир напред, И, до брзина од 60 km на час, се иницира автоматско итно сопирање.

Индикатор за возење во активната лента: предупредува и овозможува нежно враќање во лентата кога возачот ненамерно ќе започне да застранува од лентата.


1 Опционално

Close

Предните светла IntelliLux LED® Matrix автоматски се прилагодуваат, така што можете да возите со долги светла без можноста да ги вознемирувате другите возачи.

Opel употребува интелигентна технологија онаму каде што треба:
– Вашите предни светла се состојат од 16 одделни LED-елементи
– Тие регираат на други возила со исклучување на единечни LED-светилки
– Вашите долги светла никогаш немаат одблесок
– Аголните светла дополнително ја подобруваат безбедноста
– Вие имате оптимално осветлување во секоја ситуација
– Возењето ноќе е побезбедно и многу порелаксирано
– Исклучителната сигурност овозможува максимална долготрајност

Close

Поделбата на задните седишта на 40/20/40 е опциопнална. Ако сакате да ви биде едноставно, поделбата на седишта One Touch 60/40 е стандард. И двете опции се со копчето за брзо отпуштање One Touch Fold.

Close

Спортските пакети на OPC за внатрешноста се достапни како посебни дополнителни опции:

Спортскиот пакет OPC за внатрешност1 вклучува:

 • Управувач со рамно дно
 • Педали од легура
 • Црн таван
 • Спортски прекинувач


1Не е достапно со КПГ, сончев покрив или основен бензински мотор. Достапно само доколку е опремено со навигациски систем и предна камера.

Close

Navi 900 IntelliLink1 ги содржи следниве карактеристики:

 • Вградена сателитска навигација со 2Д и 3Д прегледи
 • Напредни услуги за сообраќајот
 • Структуриран внес на дестинација или во 1 ред
 • 7-инчен екран на допир во боја
 • Интерфејс Bluetooth® за хендзфри разговори, аудио стриминг и пристап до именикот2
 • Радио функција AM/FM
 • Пуштање видеа преку USB2
 • Компатибилен со Apple CarPlay™3 и Android Auto™4

 

Navi 900 IntelliLink1 ги вклучува следните карактеристики како дополнение на Navi 4.0 IntelliLink:

 • 8-инчен екран во боја на допир2
 • Гласовна контрола
 • 4,2-инчен екран во боја во групата инструменти (достапен само за Dynamic и INNOVATION)
 • Ајкула-антена
 • Опција за CD-плеер
 • SHOP за преземање апликации5
 • СМС-отчитување и одговарање

 

1Oпционално
2Компатибилноста и функциите може да зависат од вашиот уред и верзијата на ОС.
3Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
4Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
5SHOP е достапна само доколку возилото е опремено со OnStar.

Close

R 4.0 IntelliLink1 ги содржи следниве карактеристики:

 • 7-инчен екран на допир
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™2
 • Bluetooth® за хендзфри телефонирање, аудио-стрминг и пристап до телефонскиот именик3
 • Радио функција AM/FM
 • Гледање на фотографии и видео преку USB3


1Опционално
2Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
3Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
4Само со компатибилни уреди

Close

Греењето на задните седишта и другите иновативни велнес карактеристики ќе ви донесат луксуз во секојдневниот живот.1

1Опционално со Innovation и Dynamic. Не е достапно со Selection и Enjoy.

Close

Стандардната опрема на едицијата Astra 120 години:

 • Ограничена понуда на беџ 120 години
 • Ограничена понуда на 16-инчни тркала од легура, 120 години
 • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
 • Ограничена понуда на патосници 120 години
 • R 4.0 IntelliLink со систем со 4 звучници
 • 7-инчен екран на допир
 • Управувач со радио контроли
 • Темпомат со ограничувач на брзината
 • Плочки на прагот

 

Откријте ги моделите 120 години.

Close

1Потрошувачка на гориво во l/km: во град 5,4-8,7, на отворено 4,1-5,6, комбинирано 4,6-6,7; издувување CO2 во g/km: комбинирано 107-154.
2Потрошувачка на гориво во l/km: во град 5,4-6,7, на отворено 3,6-4,4, комбинирано 4,3-5,2; издувување CO2 во g/km: комбинирано 112-137.

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии). 08/2018

Close

5 или 6-брзинскиот рачен пренос е глаток и нуди одлична прецизност. Изберете го нашиот 6-брзински автоматски пренос за удобно, високоефикасно возење, особено во комбинација со системот старт/стоп.