Претходно
 • Opel, Combo Tour (N1), Design Exterior

  ФАКТИТЕ ГОВОРАТ ЗА COMBO LIFE.

  Со пет или седум седишта1, неброени паметни решенија за складирање и паметни безбедносни одлики, новиот Combo Life е дизајниран да ги исполни сите важи потреби.

Следно
Претходно
 • ОЛЕСНЕТЕ ГИ СЕМЕЈНИТЕ ПАТУВАЊА СО COMBO LIFE.

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Versatility, Seven Seater

  СЕДУМ СЕДИШТА. ПОВЕЌЕ ОПЦИИ.

  Достапен со пет или седум седишта1, Combo Life се за флексибилност. Треба повеќе простор во багажникот? Двете лизгачки седишта2 лесно можат да се отстранат.

 • Opel Combo Life, Loading Space, Trunk

  ДОБИЈТЕ НАЈМНОГУ ОД ВАШИОТ ПРОСТОР.

  Минималниот багажен простор од 597 литри1, што може да се згоолеми до 2126 литри2, му дава на Combo Life огромна практичност – останува предизвикот да најдете доволно товар да го наполните.

 • Opel Combo Life, Versatility, Rear Split Seats

  СМЕСТЕТЕ ГО ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО.

  Изберете помеѓу практична делива задна купа 40/60 или 3 индивидуални задни сeдишта1 со стандарден систем за прицврстување детско седиште Isofix за да ги сместите вашите деца безбедно и удобно.

 • Opel Combo Life, Versatility, Storage Option

  ОСМИСЛЕТЕ ГО ВНАТРЕШНИОТ ПРОСТОР.

  Со 28 оддели со простор од 186 литри, Combo Life има решение за складирање на сѐ.

 • Opel Combo Life, Versatility, Sliding Door

  НЕСПОРЕДЛИВА ФЛЕКСИБИЛНОСТ НА ПРИСТАПНОСТА.

  Единечна или двојни лизгачки врати1 за полесно внесување и изнесување. Конфигурирајте го задниот дел со асиметрична поделена врата2 или задна врата со прозор што се отвара3 за брз и лесен пристап до багажникот.

 • Opel Combo Life, Versatility, Variants

  ПРОДОЛЖЕТЕ ГО LIFE.

  Combo Life е достапен во две должини: 4,4 m за стандардната верзија, продолжен до 4,77 m во Combo Life XL, донесувајќи повеќе пространост и багажен простор.

Следно
Претходно
 • ФЛЕКСИБИЛНО СЕДЕЊЕ

 • ТОВАРЕН ПРОСТОР

 • ОДВОЕНИ ЗАДНИ СЕДИШТА

 • СКЛАДИРАЊЕ

 • ВРАТИ И РЕШЕТКИ

 • ВАРИЈАНТИ

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Design, Exterior, Side View

  АВТЕНТИЧЕН OPEL.

  Вистински Opel по дизајнот, Combo Life се издвојува по комбинацијата од елегантен, уверен изглед, висок квалитет и паметни иновации.

 • Opel Combo Life, Design, Interior

  ПАМЕТЕН ОДВНАТРЕ.

  Подигната седечка позиција, интуитивни контроли, управувач со греење1 и многу простор. Паметната кабина на Combo Life е комбинација на паметно поврзување со практични содржини.

 • Opel Combo Life, Design, Panoramic Roof

  ДОБРЕДОЈДЕ ЗА НЕБОТО ВНАТРЕ.

  Внесете небесна глетка преку панорамскиот покрив со простор за складирање над главите1 и електрична ролетна. Светлата LED во лебдечкиот просторот за складирање во кабината создаваат амбиент што релаксира.

   

  1 Опционално во Enjoy, стандардно во Innovation.

 • Opel Combo Life, Innovations, LED Daytime Lights

  ПАМЕТНО ОСВЕТЛУВАЊЕ.

  Дневни светла LED1, дополнителна ефикасност и помош да ве чуваат вас и другите возачи безбедни во дневните часови на патот.

   

  1Опционално во Enjoy, стандардно во Innovation.

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ

 • LED ДНЕВНИ СВЕТА

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Innovations, Rear View Camera

  ГЛЕДАЈТЕ ПОЗАДИ ВАС, БЕЗ ДА СЕ ЗАВРТИТЕ НАНАЗАД.

  Панорамската камера со агол од 180 ⁰ за гледање наназад1 ја покажува околината на 8-инчен екран на допир. Виртуелните упатства на екранот го прават возењето наназад едноставно.

   

  1Опционално

 • Opel Combo Life, Innovations, Automatic Park Assist

  ПАРКИРАЈТЕ КАКО ПРОФЕСИОНАЛЕЦ.

  Автоматската помош за паркирање1 открива соодветно паркинг место, го презема управувањето и обезбедува звучно и визуелно предупредување да спречи судар при паркирањето.


  1Опционално

 • Opel Combo Life, Innovations, Heated Seats

  ТОПЛИТЕ ЗИМИ СЕ ПРЕД НАС.

  Без преседан во сегментот, Combo Life доаѓа со загревање на седиштата1 и на управувачот1 за допир на луксуз. Студените зимски возења се минато.


  1Опционално

 • Opel Combo Life, Innovations, Head-Up Display

  ПОГЛЕДОТ КОН ПАТОТ.

  Со дисплејот Head-Up1, клучните информации како брзината, предупредувањето за судир и навигацијата се прикажуваат на стаклениот екран зад управувачот, за вашиот поглед да може да остане фокусиран на патот.

   

  1Опционално

Следно
Претходно
 • КАМЕРА ЗА ГЛЕДАЊЕ НАНАЗАД

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • ГРЕЕЊЕ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • ДИСПЛЕЈ -НАПРЕД

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Safety, Emergency Braking

  СЕКОГАШ ПРЕДУПРЕДЕНИ.

  Автоматско сопирање во итни случаи со детекција на пешаци ве предупредува за потенциален судир со пешак или друго возило1. Ако не преземете дејство, автомобилот самиот сопира.

 • Opel Combo Life, Safety, Lane Keep Assist

  Системот за помош при возење во лента го предупредува возачот при напуштање на лента и нежно го коригира курсот ако Combo Life почне неочекувано да застранува од лентата, држејќи ве на вистинскиот пат.

 • Opel Combo Life, Safety, Automatic Cruise Control

  ДРЖЕТЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автоматскиот темпомат1 ја одржува посакуваната брзина од 30 до 160 km/h и сопира или забрзува за да го одржи одреденото растојание од возилото напред, обезбедувајќи безбедно и опуштено возење.

 • Opel Combo Life, Safety, Speed Sign Recognition

  Системот за препознавање на знаците за брзина ги чита знаците на патот за да ги препознае промените во ограничувањето на брзината и да му сугерира на возачот да ја прилагоди брзината според нив.

 • Opel Combo Life, Safety, Safety and Airbag

  Шест воздушни перничиња, вклучувајќи ги возачкото, патничкото, страничните и завесестите нудат висок степен на безбедност за вас и вашите патници во секое време.

 • Opel Combo Life, Safety, Center Console

  ОСТАНЕТЕ БУДНИ ЗАД УПРАВУВАЧОТ.

  Сигналот за сонливост на возачот1 ја анализира шемата на возење за проверка на знаците дека возачот подлегнува на заморот. Серија на предупредувања го советуваат возачот да преземе дејствија.

Следно
Претходно
 • АВТОМАТСКО СОПИРАЊЕ ВО КРИТИЧНИ СИТУАЦИИ

 • ПОМОШ ЗА ВОЗЕЊЕ ВО ЛЕНТА

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА ЗНАЦИТЕ ЗА БРЗИНА

 • БЕЗБЕДНОСТ & ВОЗДУШНИ ПЕРНИЦИ

 • ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СОНЛИВОСТ НА ВОЗАЧОТ

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Connectivity, Infotainment

  БЕСПРЕКОРНА ПОВРЗАНОСТ.

  Напредниот систем Multimedia Navi Pro1 е целосно компатибилен со Apple Carplay2 и Android Auto2 на Google, и ви дава пристап до вашите функции на паметниот телефон на 8-инчниот екран на допиp.

 • Opel Combo Life, Connectivity, Navigation, Touchscreen

  ПОДГОТВЕНО. ПОСТАВЕНО. СТАРТ.

  Multimedia Navi Pro1 со напредна гласовна контрола и целосна навигација, ве носи до местото каде одите без стрес. Само одберете ја вашата дестинација и дозволете сателитската навигација да ја мапира рутата.

  1Опционално.

 • Opel Combo Life, Connectivity, Wireless Charging

  БЕЗЖИЧНО ПОВРЗУВАЊЕ.

  Безжичниот систем за полнење на Combo Life1 ви овозможува да го наполните вашиот телефон во движење во секое време- без потреба од кабли.


  1Опција

Следно
Претходно
 • ИНФОЗАБАВА

 • НАВИГАЦИЈА

 • БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel Combo Life, Driving Dynamics, Engines

  Без оглед дали претпочитате бензин или дизел, има Combo Life за да одговори на вашите потреби. Изберете од ефикасниот 1,5 l турбодизел1 со 130 КС или 1,2 l бензински мотор со 110 КС.

 • Opel Combo Life, Driving Dynamics, Transmissions

  Combo Life може да биде опремен со глаток шест-брзиниски пренос, или софистициран осум-брзински автоматски пренос1 - изборот е ваш.

 • Opel Combo Life, Driving Dynamics, Intelligrip

  ЗАДРЖЕТЕ СЕ НА ПАТОТ.

  Интелигентниот систем IntelliGrip1 се прилагодува на услови со слаб контакт со подлогата како возење по кал, песок или снег и достапен е со пет посебни режими за возење.

   

  1Опционално

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • INTELLIGRIP

Следно

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА - СКРОЕНА ПО ВАША МЕРКА

Со оргиналната Opel додатна опрема изразете се и извлечете најмногу за вашето возило. Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel.

МОДЕЛИ.

Претходно
 • SELECTION

  Карактеристики:

   

  Лизгачка врата со прозор што се отвора

   

  • Надворешни електрични ретровизори со грејачи
  • 16-инчни челични тркала со капаци
  • 3,5-инчен екран во боја со систем за помош за одржување во лента.
  • Темпомат со oграничувач на брзина
  • Простор за складирање над главата

  ENJOY

  Карактеристики:

   

  • Понапредна контролна табла
  • Врата на багажникот со прозор
  • Браници и кваки на вратите во боја на каросеријата
  • Хромиран пакет
  • Двојна лизгачка врата

  INNOVATION

  Карактеристики:

   

  • 3 индивидуални преклопни задни седишта
  • LED дневни светла
  • Врата на багажникот со затемнет прозор што се отвара
  • Панорамски покрив со простор за складирање над главите
  • Светла за магла што го следат движењето во свиоци
Следно
Close

1По 2 часа возење со брзина поголема од 65 km/h, предупредувачки звук го известува возачот.
Истовремено, системот го пресметува нивото на одвлекување на вниманието врз основа на шемата на возење, како и способноста на возачот да остане во лентата.
Во случај да открие опасно однесување на возачот серија на повеќе гласни предупредувања што се засилуваат се дизајнирани да го известат возачот брзо да реагира.
Нивото на привлекување на внимание се намалува по десет минути безбедно возење. Пресметувањето запира кога брзината на возилото ќе падне под 65 km/h.

Close

Apple CarPlay™2 и Android Auto™2 им овозможуваат на корисниците полесен пристап до корисните апликации и функции на паметниот телефон додека возат:

 

 • Користете го телефонот како сателитска навигација преку Maps
 • Пренесете ја вашата омилена листа песни со Spotify
 • Испратете или примете пораки преку WhatsApp и Skype


Кон тие функции лесно може да се пристапи преку гласовна контрола за рацете да останат на управувачот  а очите фокусирани на патот.

1Опционално
2Компатабилноста и одредени функциионалности можат да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот сиситем. Apple Car Play е заштитен знак на Apple Inc., регистриран во САД и други земји. Android е заштитен знак на Google Inc.

Close

1Работи автоматски при брзини поголеми од 5 km/h и помали од 85 km/h. Oд 0 до 30 km/h метричкото забавување на брзината на ударот во сударот е 0.9g. Од 30 до 85 km/h системот ја намалува брзината до максимум 22 km/h. По тој праг возачот треба самиот да кочи за уште повеќе да ја намали брзината. Оперативниот брзински опсег на AEBPD зависи од детектираната пречка (подвижна цел: од 5 до 85 km/; фиксна цел: од 5 до 80 km/h; пешаци: од 5 до 60 km/h). Системите за асистенција на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на системските иманентни ограничувања. Возачот останува одговорен за возењето.

Close

1Двојни лизгачки врати опционално во Essentia, стандардно во Enjoy и Innovation.
2Задна врата опционално во Essentia, стандардно во Enjoy и Innovation.
3Задна врата со прозор што се отвора, опционално во Essentia и Enjoy, стандардно во Innovation.

Close

Ви треба повеќе простор? Надградете ја верзијата со продолжено растојание помеѓу оските на Combo Life XL до багажен простор од 2693 литри2.

1Во изведбата со 5 седишта, стандардното растојание меѓу оските на Combo Life има багажен простор со капацитет од 597 литри со сите седишта на место. Во моделот со 5 седишта, со продолжено растојание помеѓу оските има минимум 850 литри багажен простор.
2До 2693 за верзијата со продолжено растојание меѓу оските и 2126 литри за стандардниот Combo Life, товарен до покрив со задни седишта преклопени, според ISO 3832

Close

Треба да натоварите екстра долг товар, како мебел? Едноставно спуштете ги задните седишта во подот со употреба на командите за отстранување FlexFold и спуштете го долу предното патничко седиште за да сместите предмети долги 2,7 m (или дo 3,05 m за верзијата со подолго растојание помеѓу оските). Какви и да се вашите барања, флексибилното внатрешно седење може да се конфигурира и да ви го направи животот едноставен.

1Опционално со Enjoy, Стандардно со Innovation.
2Достапно во вториот квартал на 2019 г.

Close

1Опционално
2Tрет ред седишта достапен за двете изведби со стандардно и со продолжено растојание меѓу оските.
Се преклопуваат седиштата надолу само во продолжената изведба.

Close

1Автоматскиот осум степен менувач на брзини во комбинација со 130 кс 1.2 бензински мотор достапен во втората половина на 2019.

Потрошувачката на гориво за 1.2l бензински мотор во l/km: во град Х.Х-Х.Х, на отворено Х.Х-Х.Х, комбинирано Х.Х-Х.Х: СО2 емисија во g/km: комбинирано ХХХ-ХХ.
Во прилог со прописите R (EC) No. 715/2007 и R (EC) No. 692/2008 (во соодветни верзии).

Close

Со фокус на ергономијата за возачот, креиравме интуитивен, добро организиран простор за Combo Life. Големата централна конзола¹ е паметно поделена на три функционални дела. Инфозабавниот систем е поставен во најгорната секција, командите за греење и вентилирање се сместени подолу. Во најдолниот дел е погодно место за одлагање, идеален за чување пијалоци на дофат.

 

1Опционално.

Close

Изборот вклучува:

 • 8" екран на допир со целосна поврзаност1
 • Панорамски покрив со простор за складирање над главите2
 • До 2693 литри товарен простор3
 • Head-Up Display1
 • LED дневни светла2
 • Aвтоматскио систем за помош при паркирање1
 • Индивидуални задни седишта2 со Isofix држачи и FlexFold4
 • Грење на управувач1 и седишта1
 • Автоматски Cruise Control1
 • Aвтоматско кочење во итни случаи
 • Двојни лизгачки врати5


1Опционално
2Опционално во Enjoy, стандардно во Innovation.
3До 2693 литри за Combo Life со долго меѓуоскино растојание и 2126 литри за стандардниот Combo Life, товарен до покрив со преклопени задни седишта, според ISO 3832.
4Достапен во вториот квартал на 2019.
5Опционално во Essentia, стандардно во Enjoy иInnovation

Close

Со дополнителни 35cm во должина, багажникот на Combo Life XL се зголемува за впечатливи 253 литри на вкупно 8501 литри стандарден товарен простор.

1Измерен багажен простор за Combo Life XL со 5 седишта, продолжено меѓуоскино растојание со сите седиште на свои позиции.