Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Grandland X 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите пакети за технологија, удобност или возење!

 • Opel, Grandland X, Design, Interior, Dashboard

  НАЈДОБРОТО ИЗДАНИЕ OPEL ULTIMATE.

  Качете се во прва класа: искусете го Grandland X со луксузните одлики како стандардна опрема.

 • Opel, Grandland X, Design, Exterior, Front

  ДОБРЕДОЈДЕ ЗА ВОЗБУДАТА.

  Авантурата ве повикува, а Grandland X е тука да одговори. Загадочниот SUV ги задржува погледите со острите линии, мускулестиот став и атлетскиот стил.

 • Opel, Grandland X, Design, Interior, Dashboard

  СИЛЕН ОДНАДВОР, НЕЖЕН ОДВНАТРЕ.

  Кога патиштата ќе станат заморни, релаксирајте се на меките врвни материјали, форми со контури и прилагодлив внатрешен дизајн. Направете го Grandland X совршената зона што ве претставува вас.

 • Opel, Grandland X, Design, Interior, Seats

  КАКОВ Е ВАШИОТ ВКУС?

  Паметен избор или храбра изјава – изберете ниво на опременост и додајте ги карактеристиките што ви одговараат.

 • Opel, Grandland X, Design, Wheels

  ФЕЛНИТЕ ГО ПРАВАТ ВОЗЕЊЕТО.

  Изберете од широката понуда на впечатливите 16-19-инчни тркала од лесна легура. Сакате вашиот Grandland X да сјае уште повеќе? Изберете ги атлетските 19-инчни двобојни тркала од лесна легура, обработени со дијамантско сечење.

 • Opel, Grandland X, Design, Exterior, Rear

  И ПОКРИВОТ Е ВАЖЕН.

  Пофалете им се на пријателите со вашиот стилизиран двобоен покрив1. Додајте повеќе шарм со извонредниот панорамски сончев покрив2. Сончевите денови никогаш повеќе нема да бидат исти - тие ќе бидат подобри!

 • Opel, Grandland X, Design, Interior, Cladding

  ПОСТАВЕТЕ ГО ТОНОТ.

  Музика за вашите очи. Осветлете ги централната конзола и предните врати на вашиот Grandland X.1

  1Cтандардна опрема со Innovation и Ultimate. Не е достапно со Selection, Enjoy и Design Line.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

 • ULTIMATE

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • НИВОА НА ОПРЕМЕНОСТ И ТКАЕНИНИ

 • ТРКАЛА

 • ОПЦИИ ЗА ПОКРИВОТ

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

Следно

НОВИОТ АВАНТУРИСТИЧКИ SUV НА OPEL.

Претходно
 • Opel, Grandland X, Innovations, Headlamps

  НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ LED

  Паметното напредно предно осветлување LED1 овозможува 30 % подобра видливост од халогенските светла. Овој подобрен ноќен видик значително ќе ви ја подобри безбедноста.

 • Opel, Grandland X, Innovations, Safety Systems, Scanning

  ПОСТАВЕТЕ ЈА БРЗИНАТА И ТЕМПОМАТОТ.

  Пристигна автономната1 генерација на системи за помош на возачот. Го скенираат патот и го штитат Grandland X со безбедната зона за максимална релаксација и минимален ризик.

 • Opel, Grandland X, Innovations, Camera, Pedestrian

  АВТОМАТСКО ИТНО СОПИРАЊЕ.

  Системот1 акустично го предупредува возачот за опасните ситуации. Ако друг автомобил или пешак се приближи премногу, ја намалува брзината или целосно го сопира возилото.

 • Opel, Grandland X, Innovations, Safety Systems, Scanning

  ВОДЕЧКА БЕЗБЕДНОСНА ТЕХНОЛОГИЈА.

  Grandland X ве чува безбедни во секоја ситуација: опремен со врвна технологија, го олеснува возењето и го прави побезбедно повеќе од кога било порано.

 • Opel, Grandland X, Innovations, Camera View

  КАМЕРА СО ПОГЛЕД НА ОКОЛИНАТА ОД 360°

  Целосна доверба, дури и во затворени простори. Напредните камери од 360°1 детектираат предмети на вашиот пат. Гледате што се случува на екранот, со што вашето паркирање и враќање наназад ќе биде песна.

 • Opel, Grandland X, Innovations, Park Assist, Parking Space

  ЕКСПЕРТ ЗА ПАРКИРАЊЕ.

  Никогаш повеќе не плашете се од тесни места. Активирајте го системот1 преку притискање на копче. Grandland X ја презема контролата на управувачот, а вие управувате со забрзувањето и сопирањето.

Следно
Претходно
 • НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ LED

 • АВТОНОМЕН СИСТЕМ ЗА СЛЕДЕЊЕ

 • ИТНО СОПИРАЊЕ

 • БЕЗБЕДНОСТ

 • КАМЕРА 360°

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Grandland X, Premium Luxury, Design, Exterior

  НЕКА БИДЕ ВАШИОТ ГРБ ЗДРАВ.

  Ергономските седишта, сертифицирани од „Кампања за поздрави грбови“ (AGR)1, нудат супериорно седење при долгите патувања.

 • Opel, Grandland X, Premium Luxury, Design Interior

  СЛЕДНАТА ЗИМА, ГРЕЕЊЕТО Е ТУКА.

  Мразот ќе се стопи со овие карактеристики на греење.

 • Opel, Grandland X, Premium Luxury, Side View, Hands-Free Liftgate

  ИНТЕЛИГЕНТНА ВРАТА НА БАГАЖНИКОТ.

  Системот за вратата на багажникот со управување со нога1 брзо ја отвора вратата на багажникот со замавнување со стапалотот под задниот браник или притискање на копче.

 • Opel, Grandland X, Premium Luxury, Foldable Seats, Trunk

  ПОГОЛЕМ ПРОСТОР ЗА ВАШИТЕ АВАНТУРИ.

  Седиштата FlexFold™ нудат поделба во сооднос 60/40, како и можност за поставување скии1 за уште поголема разновидност. Плус, само со притискање на копче, багажниот простор од 514 литри може да се зголеми на 1652 литри.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ АКТИВНИ СЕДИШТА

 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ГРЕЕЊЕ

 • ВРАТА НА БАГАЖНИК СО ОТВОРАЊЕ БЕЗ РАЦЕ

 • ТОВАРЕН ПРОСТОР

Следно
Претходно
 • Opel, Grandland X, Connectivity, Navigation System

  СЛЕДНАТА СТАНИЦА - АВАНТУРА.

  Проширете си ги границите - без да се загубите. Европскиот континент ви е на дланка со интегрираните 3D мапи на Navi 5.0 IntelliLink1.

 • Opel, Grandland X, Connectivity, Wireless Charging

  НАПОЛНЕТЕ ГО ВАШИОТ ТЕЛЕФОН - БЕЗ КАБЕЛ.

  Нема повеќе кабли со системот за индуктивно безжично полнење на Opel Grandland X1.

 • Opel, Grandland X, Connectivity, Sound System, Speaker

  ВРВЕН ЗВУЧЕН СИСТЕМ DENON®1 СО САБВУФЕР.

  Секое патување е пропратено со возбудлива песна: планирајте ги вашите со врвниот звучен систем Denon®1 со 8 HiFi звучници и моќен сабвуфер – со отворени или затворени прозорци.

 • Opel, Grandland X, Connectivity, Infotainment, Intellilink

  ЦЕЛОСНА ИНТЕГРАЦИЈА НА ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН

  Беспрекорно поврзување на вашиот паметен телефон преку Apple CarPlayTM1,3 или Android AutoTM2,3 со инфозабавниот систем Navi 5.0 IntelliLink.

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

 • ЗВУК

 • ИНФОЗАБАВА

Следно
Претходно
 • Opel, Grandland X, Driving Dynamics, Design, Exterior, Rear

  ГОСПОДА, СТАРТУВАЈТЕ ГО ВАШИОТ МОТОР.

  Мотор што може да одговори на вашите потреби– сега можете да го добиете во вашиот Grandland X. Слободно запловете во вашата следна авантура со динамично, глатко и ефикасно возење.

 • Opel, Grandland X, Driving Dynamics, Gear Shift

  ЗГОЛЕМЕТЕ ЈА БРЗИНАТА: 8-СТЕПЕН АВТОМАТСКИ ПРЕНОС.

  Ако го изберете екстра-глаткиот автоматски пренос1, ќе имате придобивки од следново:

 • Opel, Grandland X, Driving Dynamics, Grip Control

  СЕКОГАШ СО ДОБРО ТРИЕЊЕ.

  Контролата на триењето1 ви овозможува триење на оптимално ниво – без разлика на површината. Песок, кал или снег? Изберете еден од петте режими на тркалата и оставете го Grandland X да го заврши останатото:

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • КОНТРОЛА НА ТРИЕЊЕТО

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА

Со оригиналната дополнителна опрема на Opel, изразете се себе си и искористете го потенцијалот на вашето возило.
Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производите што се продаваат.

МОДЕЛИ.

Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

  Најзначајни одлики:

   

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Navi 5.0 IntelliLink
  • Предупредување за судир нанапред
  • 18-инчни сребрени тркала од легура
  • Ергономски активни седишта, сертифицирани од „Кампања за поздрав 'рбет“ (AGR)

  ULTIMATE

  Најзначајни одлики:

   

  Како дополнение на Innovation:

   

   

  • 19-инчни тркала од мека легура, дизајн со 5 двојни краци, обработка со дијамант
  • Целосни предни светла LED со AFL, вклучително и долги светла со автоматска контрола и препознатливото дневно светло
  • Двобоен покрив (само црно) 
  • Ергономски активни предни седишта AGR
   Греење на предни и задни седишта и управувачот
  • Navi 5.0 IntelliLink со 8-инчен екран на допир


  SELECTION

  Најзначајни одлики:

   

  Возбудливото ниво на опременост Selection нуди:

   

  • 16-инчни челични тркала
  • Задни фарови LED
  • Предна камера со систем за предупредување при напуштање на лента
  • Темпомат со прилагодлив ограничувач на брзината

  ENJOY

  Најзначајни одлики:

   

  Стандардна опрема како дополнение или различна од Selection:

   

  • 17-инчни тркала од лесна легура
  • Два црни клуча на преклопување
  • Радио R 4.0 IntelliLink
  • Звучен систем со 6 звучници
 • INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  Како дополнение на нивото на опременост Enjoy:

   

  • 18-инчни тркала од лесна легура
  • Помош за паркирање напред и назад
  • Двојна зона за автоматско ECC
  • Преклопно задно седиште во сооднос 40:60 , вклучувајќи простор за скии
  • Прилагодлив дел за складирање во подот
Следно
  Close

  • Активен систем за возење во лента1: Ви помага да избегнете судири преку спречување на возилото од ненамерно застранување од лентата преку нежно враќање на возилото назад во лентата.
  • Предупредување при застранување од лента: Спречува сообраќајни незгоди преку предупредување на возачот со звучен и визуелен сигнал.
  • Предупредување за странична слепа точка2: Ултрасоничните сензори ги следат околните настани. Оптички сигнал ќе го предупреди возачот доколку има подвижни возила во мртвиот агол.
  • Предупредување при поспаност на возачот1: Го анализира времето на возење и траекторијата на возилото и поставува аларми за предупредување.


  1Oпционално со Enjoy и Innovation. Стандардно со Ultimate.
  2Oпционално со Enjoy. Стандардно со Innovation и Ultimate.

  Close

  1Автоматското сопирање во итен случај со детекција на пешаци работи автоматски над 5 km/час и под 140 km/ч. Од 5 до 30 km/час, метриката на успорувањето при намалувањето на брзината на судирот е 0,9 g. Од 30 до 140 km/час системот ја намалува брзината за најмногу 50 km/час. Над овој праг, возачот треба да сопира за да ја намали брзината уште повеќе. Оперативниот опсег на автоматското итно сопирање со детекција на пешаци зависи од детектираната пречка (подвижна пречка: од 5 до 140 km/час, фиксна пречка: од 5 до 80 km/час, пешаци: од 5 до 60 km/час). Системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на ограничувањата кои се суштински за системот. Возачот останува одговорен за задачата за возење.

  Close

  1Стандардна опрема со Ultimate, Design Line и опционална за Innovation. Не е достапен со Selection и Enjoy.
  2Опционално, не е достапен со Selection

  Close

  • Стилизиран двобоен покрив1 или панорамски сончев покрив2
  • Кожни седишта3 и управувач
  • Амбиентално осветлување4  Изберете го нивото Ultimate за најлуксузното искуство на Grandland X!


  1Стандардна опрема со Ultimate, Design Line и опционална со Innovation. Не е достапен со Selection и Enjoy.
  2Опционално, не е достапен со Selection
  3Опционално, не се достапни со Selection
  4Cтандардна опрема со Innovation и Ultimate. Не е достапно со Selection, Enjoy и Design Line.

  Close

  • Активен систем за возење во лента1: Ви помага да избегнете судири преку спречување на возилото од ненамерно застранување од лентата преку нежно враќање на возилото назад во лентата.
  • Предупредување при застранување од лента: Спречува сообраќајни незгоди преку предупредување на возачот со звучен и визуелен сигнал.
  • Предупредување за странична слепа точка2: Ултрасоничните сензори ги следат околните настани. Оптички сигнал ќе го предупреди возачот доколку има подвижни возила во мртвиот агол.
  • Предупредување при сонливост на возачот1: Го анализира времето на возење и траекторијата на возилото и поставува аларми за предупредување.  1Oпционално со Enjoy, Design Line и Innovation. Стандардно со Ultimate.
  2Стандардна опрема со Enjoy, Design Line, Innovation и Ultimate. Не е достапно со Selection.

  Close

  Системот за помош со долги светла базиран на камера автоматски ги исклучува долгите светла кога има автомобили од спротивната насока. Ова ќе би овозможи најдобар видик на поголемо растојание без да ги заслепувате другите возачи.
  Какви и да се условите, системот автоматски ќе ги прилагоди предните светла за да ви овозможи максимална видливост:

   
  • Светло за во природа
  • Светло за на автопат
  • Светло за во град
  • Аголно светло
  • Светло за неповолни временски услови
  • Динамично светло за свиоци


  1Опционално за Enjoy, Design Line и Innovation. Стандардна опрема со Ultimate. Не е достапно со Essentia.

  Close

  1Oпционално со Enjoy и Innovation со пакетот Park & Go 3. Стандардно со Ultimate. Не е достапно со Edition. Пакетот Park & Go 3 вклучува: Navi 5.0 IntelliLink, 8-инчен екран на допир во боја со напреден интерфејс, радио AM/FM, 2 USB, интерфејс за iPod, хендзфри и стриминг преку Bluetooth®, гласовно препознавање, проекција на паметен телефон, навигација, контроли на управувачот, антена-ајкула, напредна помош при паркирање, Visio Park 2 – камера за преглед на околината од 360°, електрика и греење на надворешни ретровизори (во боја на каросеријата, електрично преклопување), предупредување за страничните слепи точки со функција за навалување на ретровизорите при возење наназад.

  Close

  Изберете помеѓу:

  • 1,5 дизел, 75 kW (100 КС)
  • 1,5 дизел, 96 kW (130 КС)
  • 2,0 дизел, 130 kW (177 КС)
  • 1,2 Direct Injection Turbo, 96 kW (130 КС)
  • 1,6 Direct Injection Turbo, 133 kW (180 КС)

   

  Сите возила се направени од лесни материјали за да се обезбеди оптимален погон.

  Close

  • Технологијата на брзо менување1 нуди едно од најбрзите менувања на брзини на пазарот.
  • Оптимизирани внатрешни триења1 за подобрена ефикасност.
  • Подобрениот пренос1 го прави возењето поглатко и ги намалува вибрациите при мирување.

  Сите мотори се исто така достапни со 6-брзински рачен пренос. Дефинитивно ќе го пронајдете возењето што ви одговара на вашиот личен стил на возење.

  1Optional

  Close

  • Стандардна ESC (електронска контрола на стабилноста)
  • Снег
  • Секакви терени
  • Песок
  • ИСКЛУЧЕНО ESC

   

  1IntelliGrip е дел од пакетот All Road и не може да се купи посебно. Не е достапно со Selection

  Close

  • Премиум материјали
  • Ергономски седишта (AGR) за здрав 'рбет1
  • Простран багажник (514-1652 l)
  • Дарежлив избор на нивоа на пакети за внатрешноста  1Cтандардна опрема со Ultimate. Опционална со Enjoy, Design Line и Innovation. Не се достапни за Selection. Предните седишта AGR на Opel се сертифицирани од Кампањата за здрав 'рбет (AGR), центар за совршенство во ергономијата. Сертификатот е доказ на квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.

  Close

  • Греење на предни и задни седишта1. Почастете се себе си и вашите патници со функцијата за греење на седиштата 
  • Греење на управувачот1. Само притиснете го копчето и управувачот ќе ви ги стопли рацете
  • Греење не ветробранско стакло ThermaTecTM2. Снегот и мразот брзо ќе се стопат
  •  Греење на надворешни ретровизори3. Нема веќе гребење на мразот. Имајте чист преглед во секое време  1Опционално со зимскиот пакет 1 или зимскиот пакет 2. Зимскиот пакет 1 е опционален со Selection, Enjoy, Design Line и Innovation. Не е достапен со Ultimate. Зимскиот пакет 1 содржи: управувач завиткан во кожа и декорации, прилагодлив ограничувач на брзината, темпомат, далечинско управување на системот за инфозабава, греење на предните седишта. Зимскиот пакет 2 е опционален со Enjoy и стандарден со Innovation и Ultimate. Не е достапен со Selection. Зимскиот пакет 2 содржи: управувач завиткан во кожа и декорации, прилагодлив ограничувач на брзината, темпомат, далечинско управување на системот за инфозабава, греење на предните седишта и задните седишта (само перничето).
  2Опционално со Selection, Enjoy, Design Line и Innovation. Стандардно со Ultimate.
  3Не е достапно со Selection. Опционално со Enjoy i Design Line. Стандардно со Innovation и Ultimate. Претставува дел од пакетот Park & Go 1 вклучувајќи и помош при паркирање - напред/назад, електрика и греење на надворешни ретровизори (во боја на каросеријата, електрично преклопување).

  Close

  1Стандардно со Ultimate. Опционално со Innovation. Не е достапно со Selection, Enjoy и Design Line.

  Close

  Совршен од секој агол, и одвнатре и однадвор! Сакате да го направите вашиот Grandland X уште повозбудлив? Тогаш додадете стилизиран двобоен покрив1.


  1Стандардна опрема со Ultimate и опционална со Innovation.

  Close

  Стандардната опрема на едицијата Grandland X 120 години:

   

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Плочи на подвожјето


  > Откријте ги моделите 120 години.

  Close

  1Oпционално со Enjoy и Innovation. Стандардна опрема со Ultimate. Не е достапно со Selection. Системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачите во рамките на ограничувањата на системот. Возачот сѐ уште е одговорен за возењето.

  Close

  • Позиција за релаксирано седење
  • Прилагодливи во 16 насоки2
  • Луксузни седишта од кожа2
  • Греење и вентилација на седишта2


  1Стандардно со Ultimate. Опционално со Enjoy и Innovation. Сертификатот е потврда за квалитет, кој го доделува независна комисија составена од експерти од различни медицински дисциплини.
  2Oпционално со одредени нивоа на опременост.

  Close

  • Држачот за безжично полнење е тука да ви помогне со хронично празната батерија на вашиот телефон.
  • Достапен за користење на одредени паметни телефони.

   

  Забелешка: За полнење на некои паметни телефони, може да е потребна интегрирана намотка.

   

  1Oпционално со Enjoy, Design Line, Innovation и Ultimate. Не е достапно со Selection. Само за уреди со овозможен PMA или Qi. За проверка на компатибилноста на вашиот уред, контактирајте со вашиот продавач на Opel.

  Close

  1Oпционално со Innovation и Ultimate со инфозабавниот систем Navi 5.0.

  Close

  1Опционално со пакетот Versatility со Selection и Enjoy. Стандардно со Innovation, Design Line и Ultimate.

  Close

  • Динамична 3D навигација со сообраќајната услуга TMC
  • База на податоци со интегрирани европски мапи
  • Карактеристики со точки на интерес и попатни карактеристики
  • Гласовно и структурирано внесување на дестинација

   

  1Oпционално со Enjoy, Design Line и Innovation.

  Close

  Пристапете му на вашиот телефон, музика и пораки преку 8-инчниот екран на допир во боја:

  • Пуштање музика
  • Функција за примање е-пошта и гласно читање
  • Пристап до фотографии преку USB
  • Аудио стриминг и хендзфри телефонирање преку Bluetooth®4

  Лесен пристап до функциите преку систем за гласовно управување, како Apple Siri™1,3.

  1Apple CarPlay™ и Apple Siri™ се регистрирани трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапен во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
  2Android Auto™ е регистрирана трговска марка Google Inc. Android Auto™ може да не е достапен во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
  3Компатибилноста и функциите може да зависат од вашиот уред и верзијата на ОС. За да ја проверите компатибилноста на вашиот уред, посетете ја www.apple.com или www.android.com или контактирајте со вашиот продавач на Opel.
  4Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG inc.