Претходно
 • Insignia Country Tourer, Ultimate, дизајн

  ULTIMATE СО СТИЛ.

  Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix, 18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност Alcantara и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира.

 • Insignia Country Tourer, Exterior, Design

  ВИСТИНСКИ СТАВ НА ТЕРЕНЕЦ.

  Работете паметно, забавувајте се максимално и дозволете ѝ на Insignia Country Tourer да ги претвори тешките услови на патот во ваша предност. Ако сакате да одите на тежок терен, истото го сака и моќната Insignia.

 • Insignia Country Tourer, Exterior, Design

  ЦВРСТА ЉУБОВ.

  Благодарејќи на својот стил, тешките услови ги претвора во ваша предност.
  Сребрените заштитни плочи и облогата го заштитуваат подвожјето и придонесуваат за нискиот, широк и моќен изглед на Country Tourer.

   

 • Insignia Country Tourer, Interior, Design

  ВАШАТА ЛУКСУЗНА КАБИНА.

  Со IntelliLink, хотспот Wi-Fi1, двозонски автоматски уред за климатизација и електронски прилагодливи предни седишта со греење2.

 • Insignia Country Tourer, Interior, Storage, Versatility

  НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ ОЛЕСНИ.

  Капацитетот и разновидноста ја прават Country Tourer целосен мултитаскер. Лесно е да сместите секаков вид на товар со товарен простор од 560-1665 литри.

 • Insignia Country Tourer, Exterior, Design, Wheels

  ДАЈТЕ Ѝ КАРАКТЕР

  Динамичните 18-инчни тркала од легура со 10 двојни краци го заокружуваат возењето и се обработени во динамична светлосребрена боја или во двобоен дизајн Technical Grey.

 • Insignia Country Tourer, Exterior, Design, Sunroof

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

  Бидете повеќе со природата и дозволете ѝ на природата да биде со вас. Уживајте во додадената видливост и светлина од стилизираниот панорамски сончев1 покрив.

   

  1Oпционално

   

Следно
Претходно
 • ULTIMATE

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ЗАШТИТНИ ПЛОЧИ ЗА ПОДВОЖЈЕТО

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • РАЗНОВИДНОСТ И СКЛАДИРАЊЕ

 • ТРКАЛА

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Power Tailgate

  ХЕНДЗФРИ ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ВРАТАТА НА БАГАЖНИКОТ.

  Интелигентната врата на багажникот1 автоматски се отвора и затвора со едноставно замавнување со стапалото под задниот браник.

 • Insignia Country Tourer, Innovation, IntelliLux, LED lighting

  НАПРЕДНО ПРЕДНИ СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX.

  Предните светла1 IntelliLux LED® Matrix со долги светла без отсјај, автоматски го навалуваат светлото околу други возила, но го одржуваат осветлен остатокот од патот до 400 метри нанапред.

   

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Safety, Automatic Cruise Control

  ОДРЖУВАЈТЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автоматскиот темпомат1 помага во спречување судири со возилото пред вас – и ви помага да се опуштите со намалување и зголемување на брзината при одржување на растојанието со возилото пред вас.

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Head Up Display

  НАПРЕДНИ АСИСТЕНТИ НА ВОЗАЧОТ.

  Дисплејот напред1 ви ги прикажува клучните податоци на ветробранското стакло за да можете да внимавате на патот. Во податоците се вклучени брзината, сателитската навигација или предупредувањата за опасности.

   

  1Oпционално

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Advanced Park Assist

  НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

  Предупредувањето за напречниот сообраќај назад1 ве предупредува за возилата кога излегувате наназад од вашето паркинг-место. Тоа што порано беше невидлива опасност, сега е нешто што можете да го контролирате.

   

  1Oпционално

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Safety, Opel Eye

  НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии1 на Opel ви нудат карактеристики како:

  • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
  • Предупредување за странична слепа точка.
  • Помош при возење во лента.

   

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете и тргнете. „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia ви овозможува да влезете и да стартувате само со притискање на копче.

Следно
Претходно
 • ВРАТА НА БАГАЖНИК СО ОТВОРАЊЕ БЕЗ РАЦЕ

 • INTELLILUX LED

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ДИСПЛЕЈ НАПРЕД

 • НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД

 • БЕЗБЕДНОСТ

 • СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ

Следно
Претходно
 • Insignia Country Tourer, Connectivity, IntelliLink Navi 900

  MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО ПОВРЗАНА НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

 • Insignia Country Tourer, поврзаност, Multimedia Navi

  MULTIMEDIA NAVI. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

 • Insignia Country Tourer, Connectivity, R 4.0 IntelliLink

  MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

  Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

 • Insignia Country Tourer, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

   

  1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

 • Insignia Country Tourer, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 8 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

   

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА PRO

 • НАВИГАЦИЈА

 • ИНФОЗАБАВА

 • ИНДУКТИВНО ПОЛНЕЊЕ

 • ЗВУЧЕН СИСТЕМ BOSE®

Следно
Претходно
 • InsigniaCountry Tourer, Exterior, Engines

  НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

  Возачите на Insignia дизајнирана во Германија ќе доживеат перформанси донесени до совршенство.

 • Insignia Country Tourer, Interior, Transmissions

  ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

  Изборот е ваш - без разлика дали ќе го изберете спортскиот, рачен 6-брзински менувач или софистицираниот автоматски менувач со 8 брзини1, Insignia ги има сите квалитети што ќе ве носат напред.

   

 • Insignia Country Tourer, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4х4 ‘Twinster’1 ви овозможува поглатко, динамично возење на тесни свиоци и е добро балансиран за да ги спречи изненадувањата за возачот на свиоците.

 • Insignia Country Tourer, Driving, Chassis, Flexride

  ПЕРСОНАЛИЗИРАНИ ПЕРФОРМАНСИ ВО ВОЗЕЊЕТО.

  FlexRide®1 ви дозволува да возите 3 автомобили во еден. Менувајте го режимот од Standard во Tour или Sport за вашата Insignia да биде поглаток крузер или спортска машина.

   

 • Insignia Country Tourer, Driving, Emissions

  ПОТРОШУВАЧКА ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

  Insignia е комбинација на ефикасност на горивото и динамика на возењето.

   

  Тестовите спроведени во услови на реалниот живот покажуваат дека троши до 10 % помалку гориво во зависност од возниот погон1.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4

 • СУСПЕНЗИЈА FLEXRIDE®

 • ИЗДУВУВАЊА

Следно
Претходно
 • Insignia Country Tourer, Well Being, Ergonomic, AGR Seats

  ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

  Ергономски сертифицираните1 предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот додека истовремено го подобруваат вниманието на патот и добросостојбата.

 • Insignia Country Tourer, Well Being, Ambient Lighting

  САЛОНСКО ОСВЕТЛУВАЊЕ.

  Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон.

  1Oпционално

 • Insignia Country Tourer, Well Being, Rear Split Seat

  ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

  Сместете без проблем патници и товар од сите големини. Со задните седишта на преклопување и поделба во сооднос 40:60 или 40:20:40, Insignia е тука да ви го олесни животот.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • ПОДЕЛБА НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА

Следно
Претходно
 • Insignia Exclusive

  ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

  Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:

  • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
  • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
  • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.
Следно
Insignia Exclusive

ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:

 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.

ДОДАТНА ОПРЕМА - НАПРАВЕНА СПЕЦИЈАЛНО ЗА ВАС

Изразете се со оригиналната додатна опрема на Opel и извлечете максимум од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

 

 

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • COUNTRY TOURER

  Од
  33.736 €

  Најзначајни одлики:

  • 25 mm повисоко растојание од подлогата за возење по земјени патишта
  • Заштитни облоги
  • 18-инчни тркала од легура со двојни краци
  • Шасија FlexRide (со компатибилни мотори)
Следно
Close

Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

 • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™1.
 • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
 • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
 • 7 звучници, моќност 4x20W.1Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
2Oпција/за одредени пазари
3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, посетете ја www.url.com
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

Close

Multimedia Navi овозможува:

 7-инчен HD екран во боја на допир
3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
AM/FM радио, DAB/DAB+2
 Компатибилен со Apple CarPlay™3 и Android Auto™3
Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5

За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

1Во зависност од земјата/пазарот.
2Опционално
3Apple CarPlay™ и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
5Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

Close

Автономната1 генерација на системи за помош на возачот пристигна. Тие го скенираат патот и ја штитат Insignia со безбедносна зона за максимална релаксација и минимален ризик.

 

1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на непосредните ограничувања на системот. Возачот, сепак, е одговорен за возењето.

Close

 • Без никаков ризик од зашеметување на другите возачи.
 • Возењето ноќе е побезбедно и порелаксирано.
 • Аголното светло им се спротивставува на „црните дупки“ на тесните свиоци. Активно при брзина од 40 km/час до 70 km/час1.

 

 

1Кога системот е активиран, долгото светло се вклучува при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучува при брзина под 35 km/час.

Close

Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

 • 8-инчен HD екран во боја на допир
 • AM/FM радио, DAB/DAB+3
 • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
 • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
 • Компатибилен со Apple CarPlay™4 и Android Auto™4
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
 • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
 • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment.

1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
3Опционално
4Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

Close

Нашите напредни безбедносни системи1 комбинираат камера и радар и се дизајнирани да ја зголемат будноста на возачот и да помогнат во спречување на блиски судири, казни за неприлагодена брзина и многу повеќе.

 

 • Ви помага да се релаксирате преку континуирана поддршка.
 • Совршени системи за помош за активен стил на возење.
 • Сепак вие имате контрола над вашата Insignia.

 

1Oпционално

Close

Новата Insignia е конструирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сè, вашето чувство за остварување.

 

 • Новите мотори го испорачуваат најдоброто искуство во возењето.
 • Комбинација на динамично возење и префинети и ефикасни перформанси.

 

Close

Можете да го држите вашиот багаж или намирници во раката и да имате пристап до багажникот со пространи 1665 литри. Само ставете го стапалото под багажникот и вратата на багажникот ќе се отвори автоматски.

Се разбира, исто така можете да го отворите багажникот преку притискање на копче на вратата на багажникот, во внатрешноста на кабината или на вашиот клуч.

1Oпционално

Close

Со притискање на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различните системи за да одговара на условите на патот и избраниот стил на возење, вклучувајќи го управувачот, системот за забрзување, автоматскиот менувач и контролата на влечење:

 

 • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
 • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на возилото.
 • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
 • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
 • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил на возење.

 

1Oпционално

Close

Новата извонредна динамика на Insignia исто така има придобивки од намалувањето на тежината до 200 kg во споредба со нејзината претходничка2.

 

Од сега, можете да најдете податоци за потрошувачката на гориво што се базира на идниот применлив циклус на возење WLTP3.

 

Од есен 2017 година, циклусот на возење WLTP ќе биде правно обврзувачки, бидејќи поблиску ќе го прикажува модерното возење. Затоа ние веќе им олеснуваме на клиентите да ја проценат дневната потрошувачка на нивните возила.

 

За дополнителни информации за циклусот на возење WLTP, сите податоци за издувувањето и потрошувачката на гориво, кликнете тука

 

1пр. 1.6 CDTI/циклус на возење WLTP.
2пр. Insignia Sports Tourer; до 175 kg за Grand Sport.
3Светски хармонизирана процедура за тестирање на лесни возила.

Close
Close

 • Флексибилен простор и премиум иновации во класата
 • Вистински теренец со погон на сите тркала 4x4
 • Обложени сребрени заштитни плочи за подвожјето
 • Континуирана контрола на амортизацијата FlexRide©1

 

1Oпционално

Close

1Достапен на избрани мотори.

Close

Системот за погон на сите тркала „Twinster“ ве држи стабилни онаму каде што другите не се.

 

До 100 % од расположливиот вртежен момент може да се распореди на задните тркала или да се дистрибуира до сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

 

Системот автоматски го прераспределува вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала, како и левите и десните тркала. Системот не ја одзема моќта, туку му додава на тркалото кое нуди најефикасна влечна сила и безбедност за моменталната потреба во возењето.

 

1Oпционално

Close

Почастете си го грбот со ергономски седишта1 - сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата. Ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба:

 • Ергономски сертифицирани во Германија
 • Продолжеток како поддршка за бедрата за да го наместите вашето седиште на точната должина на нозете
 • Вентилацијата ве лади, а греењето ви го загрева грбот


 • Надградете ги првокласните карактеристики:
 • Масажа кога ќе посакате
 • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки


1Опционални. Сертификатот е доказ за квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини. 

Close

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:
 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.