Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Insignia 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологија, удобност или дизајн!

 • Insignia Grand Sport, Ultimate, дизајн

  ULTIMATE СО СТИЛ.

  Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix,18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност Alcantara и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира.

 • Insignia Grand Sport, Exterior, Design

  ОСТАВЕТЕ МОМЕНТАЛЕН ВПЕЧАТОК.

  Револуционерен дизајн, контури во стил на купе, јасни и витки линии - комбинација на спортски линии и извонредна аеродинамика.

 • Insignia Grand Sport, Interior, Design

  СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

  Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

 • Insignia Grand Sport, Interior, Storage, Versatility

  УБАВИНАТА ВО НЕЈЗИНАТА НАЈПРАКТИЧНА ФОРМА.

  Сместува луѓе и товар од сите големини. Продолжените димензии назад и товарниот простор од 490 литри го прават секое возење задоволство – и за возачот и за патниците.

 • Insignia Grand Sport, Exterior, Design, Wheels

  КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

  Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.

 • Insignia Grand Sport, Design, Sunroof

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

  Сончевиот покрив1 ја преплавува внатрешноста со природна светлина додека дефлекторот за ветер ја спречува промајата.

  1Oпционално за Dynamic и Innovation.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

 • ULTIMATE

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • РАЗНОВИДНОСТ И СКЛАДИРАЊЕ

 • ТРКАЛА

 • СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED® MATRIX.

  Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Safety, Adaptive Cruise Control

  ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автоматскиот темпомат1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Head Up Display

  СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

  Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Advanced Park Assist

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

  Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Safety, Opel Eye

  НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

   

  • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
  • Предупредување за странична слепа зона.
  • Помош за возење во лента.
 • Insignia Grand Sport, Innovation, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете во вашиот автомобил и возете. „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia е стандардна опрема на Insignia и ви овозможува да влезете и тргнете само со допир на копче.

Следно
Претходно
 • INTELLILUX LED®

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ДИСПЛЕЈ НАПРЕД

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • OPEL EYE

 • СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ

Следно
Претходно
 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Multimedia Navi

  НАВИГАЦИЈА

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

   

  1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 9 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

   

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • NAVIGATION

 • ИНФОЗАБАВА

 • ИНДУКТИВНО ПОЛНЕЊЕ

 • ЗВУЧЕН СИСТЕМ BOSE®

Следно
Претходно
 • Insignia Grand Sport, Exterior, Engines

  НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

  Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

 • Insignia Grand Sport, Interior, Transmissions

  ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

  Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред.

 • Insignia Grand Sport, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците.

 • Insignia Grand Sport, Driving, Chassis, Flexride

  ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

  FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

 • Insignia Grand Sport, Driving, Emissions

  ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

  Новата Insignia ги комбинира ефикасноста на горивото со динамиката на возење и агилноста. Тестовите спроведени во реални услови покажаа дека таа троши и до 10 % помалку гориво во зависност од погонот на возење1.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4

 • СУСПЕНЗИЈА FLEXRIDE®

 • ИЗДУВУВАЊЕ

Следно
Претходно
 • Insignia Grand Sport, добросостојба, ергономски седишта

  ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

  Ергономски сертифицираните1предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

 • Insignia Grand Sport, Well Being, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон.

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Well Being, Rear Split Seat

  ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

  Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • ПОДЕЛБА НА ЗАДНО СЕДИШТЕ

Следно
Претходно
 • Insignia Exclusive

  INSIGNIA GSi.

  ПРИЛИЧНО БРЗА.

  Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.1 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 187 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

Следно
Претходно
Следно
Insignia Exclusive

ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се себе си со дополнителната опрема на Opel и извлечете го максимумот од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Од
  .

  Најзначајни одлики:


  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала од легура, техничко сиво 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Пакет „Паркирај и оди“ вкл. автоматска помош при паркирање, задна камера, паркинг сензори напред и назад, помош за возење во лента, предупредување за мртов агол
  • Multimedia Navi
  • Светла Matrix LED
  • Надворешен спортски пакет ОРС линија

  ENJOY

  Од
  23.466 €

  Highlights:

  ● LED daytime running and tail lights
  ● Multimedia infotainment system
  ● 17“ design wheels
  ● Cruise control with speed limiter

  DYNAMIC

  Од
  23.466 €

  Најзначајни одлики:

   

  • Двозонска електронска контрола на климата
  • Управувач со перфорирана кожа и хромирани детали
  • 6-насочно ергономско прилагодливо седиште за возачот
  • Амбиенталното внатрешно осветлување
  • Спортски педали од легура

  INNOVATION

  Од
  26.812 €

  Highlights:

  • Хромирани елементи на дизајнот во црна боја со висок сјај
  • Помош за долго светло (автоматско вкл./искл. на светлото)
  • Сензор за дожд и детекција на тунел (предни светла)


 • ULTIMATE

  Од
  .

  Најзначајни одлики:


  • Внатрешност Alcantara
  • Внатрешност OPC линија и спортски пакет за надворешност
  • 18-инчни двобојни тркала од легура
  • Дисплеј Head-Up
  • Опционален пакет Exclusive

Следно
  Close

  Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

  • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™1.
  • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
  • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
  • 7 звучници, моќност 4x20W.


  1Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
  2Oпција/за одредени пазари
  3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com
  4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

  Close

  Multimedia Navi овозможува:

  • 7-инчен HD екран во боја на допир
  • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlay™3 и Android Auto™3
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5


  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

  1Во зависност од земјата/пазарот.
  2Опционално
  3Apple CarPlay™ и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
  4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
  5Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

  Close

  Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.

  1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

  Close

  • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
  • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
  • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

   

  1Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix е опционално со Dynamic, Innovation и Country Tourer. Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

  Close

  Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

   

  • 8-инчен HD екран во боја на допир
  • AM/FM радио, DAB/DAB+3
  • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
  • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
  • Компатибилен со Apple CarPlay™4 и Android Auto™4
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
  • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
  • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment

  1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
  2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
  3Опционално
  4Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
  5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
  6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

  Close

  Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

   

  • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
  • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
  • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

   

  1Oпционално

  Close

  Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

   

  • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
  • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.
  Close

  Покрај просторот за нозете, Grand Sport нуди цели 490 литри простор во багажникот, кој се протега до 1450 литри ако ги преклопите задните седишта.

  Close

  На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

   

  • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
  • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
  • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
  • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
  • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

   

  1Oпционално

  Close

  Извонредната динамика на новата Insignia, исто така, е благодарение и на намалената тежина до 200 килограми во споредба со нејзината претходничка2.

  Сега веќе можете да најдете податоци за потрошувачката на гориво врз основа на циклусот на возење WLTP3, кој ќе се применува во иднината.
  Од есен 2017 година, циклусот на возење WLTP ќе стане законски обврзувачки и поблиску ќе го отсликува современото однесување при возењето. Затоа ние веќе им овозможуваме на клиентите полесно да ја проценат дневната потрошувачка на нивните возила.

  За повеќе информации за циклусот на возење WLTP, потрошувачката на гориво и издувувањето, ве молиме кликнете тука

  1 пр. 1.6 CDTI / циклус на возење WLTP
  2 пр. Insignia Sports Tourer; до 175 kg за Grand Sport
  3 Светски хармонизирана процедура за тестирање на лесни возила

  Close

  Првокласна изработка.
  Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1.
  • Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство.

  1Ергономското седиште на возачот е стандард за Dynamic и Innovation на Insignia. Опционално за Edition. Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.
  2Во централната конзола со Dynamic и Innovation.

  Close

  Стандардната опрема на едицијата Insignia 120 години:

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала од легура, техничко сиво 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Мултимедиумски инфозабавен систем со 7-инчен екран осетлив на допир
  • Проекција на паметен телефон, стриминг преку Bluetooth®, 2 USB, 7 звучници
  • Дневни светла и задни штопови LED
  • Автоматско сопирање во итни случаи со детекција на пешаци
  • Помош за возење во лента
  • Предупредување за судир нанапред
  • Пасивно стартување
  • Контроли на управувачот
  • Темпомат со ограничувач на брзината
  • Плочки на праговите

  > Откријте ги моделите 120 години.

  Close

  1Достапно за 2.0 Direct Injection Turbo (184 kW/ 260 КС).

  Потрошувачка на гориво за 2.0 дизел во l/km: во град 6.6-7.8, на отворено 4.6-5, комбинирано 5.4-6; издувување CO2 во g/km: комбинирано 150-164.

  Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

  Close

  Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

   

  До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

   

  Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

   

  1Oпционално

  Close

  Почастете си го грбот со ергономските седишта1 - сертифицирани од Кампањата за поздрави грбови (AGR), самостоен центар за совршенство во ергономијата: ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба.

   

  • Ергономски сертифицирани во Германија.
  • Подршка на бедрата со извлекување за да го прилагодите вашето седиште според точната должина за вашите нозе.
  • Вентилацијата и греењето ве одржуваат разладени или ве затоплуваат.

   

  Надградете ги првокласните карактеристики:

   

  • Масажа кога ќе посакате.
  • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки.

   

  1Oпционално на одбрани нивоа на опременост. Сертификатот е потврда за квалитет, доделен од страна на независна комисија за тестирање, составена од експерти од различни медицински дисциплини.

  Close

  Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:
  • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
  • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
  • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.