INSIGNIA GSI.

ПРИЛИЧНО БРЗА.

Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.1 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 187-188 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

Претходно
 • ВИДЕА.

 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • Insignia Gsi, Exterior, Design

  ЕЛЕГАНТНИОТ АТЛЕТ.

  Insignia GSi Grand Sport е комбинација на силни, спортски линии со 20-инчни двобојни тркала од легура1, хромирани отвори за воздух и заден спојлер за да го истакне нејзиниот динамичен карактер.

  1Oпционално

 • Insignia GSi, Interior, Design

  ЕРГОНОМСКИ СОВРШЕНА.

  Кабината со фокус на возачот го нуди тоа типично чувство на GSi благодарение на управувачот со рамно дно, ергономските перформанси на предните седишта1 и алуминиумските педали.

  1Oпционално

 • Insignia GSi, Design, Variants

  ВАШИОТ ИЗБОР.

  Перформансите и стилот одат рака под рака. Grand Sport или флексибилниот Sports Tourer - атлетскиот дизајн и иновативната технологија се комбинираат за да ја направат Insignia Gsi неодолива.

 • Insignia GSi, Design, Wheels

  ЦЕЛОСНА СТАБИЛНОСТ.

  Бидете стабилни во стилот на GSi. Гумите Michelin Pilot Sport 4 S во комбинација со атрактивните двобојни 20-инчни тркала од легура1 додаваат уште поголема стабилност за вистинско искуство во возењето.

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • ВАРИЈАНТИ

 • ТРКАЛА

Следно
Претходно
 • Insignia GSi, Exterior, Engines

  ГЕРМАНСКО СОВРШЕНСТВО ВО ИНЖЕНЕРСТВОТО.

  Инженерството на Insignia GSi е доведено до совршенство од страна на Opel, со што секое патување е максимално пријатно.

  Комбинирана потрошувачка на гориво 7,1 l/100 km; комбинирано издувување CO2 187-188 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

 • Insignia GSi, Interior, Transmissions

  ЦЕЛОСНО ДИНАМИЧНА.

  Стандардниот 8-брзински автоматски пренос на GSi е подобрен со менувачот монтиран на управувачот за моментите кога сакате максимална контрола на патот.

 • Insignia GSi, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Со погон на сите тркала 4x4 и активно векторирање на вртежниот момент, уживајте во извонредна динамика на возењето и рамнотежа во управувањето, и чувствувајте се безбедни дури и во екстремни услови за возење и на тешки терени.

 • Insignia GSi, Driving, Chassis, Flexride

  ШАСИЈА СО ПЕРФОРМАНСИ FLEXRIDE®.

  Шасијата со перформанси FlexRide®: ги приспособува амортизерите за дел од секундата и го поставува одзивот на управувачот и на педалот за гас според режимот на возење („Standard“, „Tour“ и „Sport“).

 • Insignia GSi, Exterior, Brakes

  ЗГАЗНЕТЕ НА СОПИРАЧКИТЕ.

  Сопирачките BREMBO со лакирани шепи овозможуваат брзо и прецизно успорување во највисокото ниво.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН 4x4

 • ШАСИЈА FLEXRIDE

 • СОПИРАЧКИ

Следно
Претходно
 • Insignia GSi, Technology, IntelliLux, LED Lighting

  НАПРЕДНИ ПРЕДНИ СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX.

  Предните светла IntelliLux LED® Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски го навалуваат зракот околу други возила, но го одржуваат остатокот од патот осветлен до 400 метри нанапред.

 • Insignia GSi, Technology, Safety, Automatic Cruise Control

  ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автоматскиот темпомат1 помага да се спречат судири со возилото напред - и ви помага да се опуштите - со сопирање и забрзување за да го одржите растојанието до возилото напред.

 • Insignia GSi, Technology, Head Up Display

  СЛЕДНО НИВО НА ПОМОШ ЗА ВОЗАЧОТ.

  Екранот Head-up1 ви ги прикажува клучните податоци на ветробранското стакло за да можете да внимавате на патот во секое време. Информациите се состојат од тековната брзина, насоки за навигација или безбедносни предупредувања.

  1Oпционално

 • Insignia GSi, Technology,, Safety, Opel Eye

  НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии на Opel1 ви нудат карактеристики како:

  • Автоматско сопирање во итни случаи2 со детекција на пешаци
  • Предупредување за странична слепа точка
  • Помош при возење во лента
 • Insignia GSi, Technology, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете во вашиот автомобил и возете. „Стартувањето без клуч“ е стандардна опрема во Insignia и ви овозможува да го стартувате автомобилот со притискање на копче.

Следно
Претходно
 • INTELLILUX LED®

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ЕКРАН Head-up

 • БЕЗБЕДНОСТ

 • СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ

Следно
Претходно
 • Insignia GSi, Connectivity, IntelliLink Navi 900

  MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО ПОВРЗАНА НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

 • MULTIMEDIA NAVI. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

 • Insignia GSi, Connectivity, R 4.0 IntelliLink

  MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

  Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

 • Insignia GSi, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

  1Oпционално. Може да се потребни додатоци за паметни телефони.

  Прочитајте повеќе
 • Insignia GSi, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 9 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

   

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА PRO

 • NAVIGATION

 • INFOTAINMENT

 • ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ

 • ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ

Следно
Претходно
 • Insignia GSi, Comfort, Ergonomic, AGR Seats

  ПЕРСОНАЛИЗИРАНИ ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА.

  Удобност на големи растојанија во комбинација со перформансите: ергономски активните седишта1 не само што додаваат стил - тие обезбедуваат оптимална положба за седење за возачот, како и правилна странична поддршка.

Следно
Претходно
 • PERFORMANCE SEATS

Следно

НОВАТА INSIGNIA EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се себе си со дополнителната опрема на Opel и извлечете го максимумот од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

Close

Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

 • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™1.
 • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
 • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
 • 7 звучници, моќност 4x20W.1Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
2Oпција/за одредени пазари
3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

Close

1Oпционално. Ергономски активните седишта на GSi се сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (Aktion Gesunder Rücken e.V.), центар на совршенство во ергономијата. Сертификатот е доказ за квалитет кој се доделува од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.

Close

Multimedia Navi овозможува:

 • 7-инчен HD екран во боја на допир
 • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlay™3 и Android Auto™3
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

1Во зависност од земјата/пазарот.
2Опционално
3Apple CarPlay™ и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
5Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

Close

Вашата автоматска помош за брзината1 ви помага да избегнете судири со возилото напред, одржувајќи го посакуваното растојание и сопирајќи го вашето возило до целосно застанување.2 Системот за помош на возачот го скенира патот и го заштитува вашето возило одржувајќи безбедна зона за максимална релаксација и минимален ризик.

1Опционално. Системот го поддржува возачот во опасни ситуации. Меѓутоа, самиот возач ја презема одговорноста за возење на возилото.
2Опционално. Активирање помеѓу брзина од 30 km/час и 180 km/час, со опсег до 150 метри. Автоматско деактивирање при брзина од 20 km/час за возила со рачен пренос. Во комбинација со автоматски пренос, системот исто така ја нуди и функцијата Stop & Go: возилото се сопира до целосно застанување и автоматски го следи возило нспред дури и во сообраќајни ситуации.

Close

Со стандардната електро-механичка шасија FlexRide® на Insignia GSi, возачот директно контролира како шасијата реагира. Изберете помеѓу режимите за возење на Standard, Tour и Sport. Дополнително, во режимот Competition, достапен ексклузивно во GSi, со притискање два пати на копчето ESP се деактивира контролата на тракцијата за да се овозможи уште попрецизна динамика на возење.

Close

 • Нема ризик од зашеметување на другите возачи
 • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано
 • Аголното светло им се спротивставува на „црните дупки“ на тесните свиоци. Активно при брзина помеѓу 40 km/час до 70 km/час1

1Кога системот е активиран, долгите светла се вклучуваат при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

Close

 • Интелигентниот систем со погон на сите тркала Twinster на GSi обезбедува стабилност каде другите не можат
 • Со максимум 60 % пренос на моќност на задните тркала и активно векторирање на вртежниот момент, овој иновативен систем овозможува извонредна влечна сила со распределба на вртежниот момент на поединечните тркала по потреба
 • Наместо отстранување на моќта, системот насочува дополнителен погон на тркалата, обезбедувајќи најефикасна влечна сила и најпрецизна реакција во секоја ситуација во возењето
Close

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:

 • Персонализирана боја: одберете ја вашата омилена од милиони бои или испратете ни ја вашата лична желба за боја
 • Луксуз од премиум класата и одвнатре и однадвор
 • Ексклузивни капаци на ретровизорите и тркала од легура
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: заменете ги надворешните хромирани декорации со спортски детали со висок сјај.1Oпционално

Close

Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

 • 8-инчен HD екран во боја на допир
 • AM/FM радио, DAB/DAB+3
 • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
 • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
 • Компатибилен со Apple CarPlay™4 и Android Auto™4
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
 • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
 • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment.

1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
3Опционално
4Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

Close

GSi ги надминува очекувањата со:

 • Нов мотор за динамично искуство при возењето: уживајте во возбудата со 2,0 L 2,0 литарски би-турбо дизел мотор1 со 154kW/210КС
 • 8-брзински автоматски пренос
 • Прилагодлив погон на сите тркала 4x4
 • Динамиката е искомбинирана со удобноста при возењето со шасијата со перформанси FlexRide и сопирачките BREMBO1Потрошувачка на гориво: во град 11,2 l/100 km, на отворено 7,1 l/100 km, комбинирано 8,6 l/100 km, комбинирано издувување CO2 197 g/km.

Close

Во последната генерација на системите за помош на возачот1, сензорите, камерите и радарот континуирано работат заедно со една цел: да создадат побезбедно, порелаксирано искуство во возењето и да помогнат да се зголеми будноста на возачот и да се избегнат можните незгоди или непотребните парични казни. Овие системи ве оставаат во контрола на вашата Insignia и интервенираат само во случај на непосредна опасност.

1Oпционално. Системите за помош на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на ограничувањата поврзани со системот. Меѓутоа, самиот возач е одговорен за возење на возилото.
2Oпционално. Системот е активен помеѓу 8 km/час и 80 km/час. Со цел да се намали брзината на ударот при можна незгода, системот го сопира возилото помеѓу 8 km/час и 40 km/час со сила на сопирање до 1 g. Системот ја намалува брзината на ударот за максимална брзина од 15 km/час помеѓу 40 km/час и 80 km/час. Над овој праг, возачот мора да сопира независно за да ја намали брзината уште повеќе. Системот може да се активира или деактивира во секое време од страна на возачот.