Претходно
 • ВИДЕА.

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Exterior, Design

  ОДЛИЧНА ПО СИТЕ СТАНДАРДИ.

  Новата Sports Tourer е комбинација на иновациите и дизајнот на премиум класата и разновидноста на голем автомобил.

 • Insignia Sports Tourer, Interior, Design

  СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

  Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

 • Insignia Sports Tourer, Interior, Storage, Versatility

  НАПРАВЕНА ДА ВИ ОЛЕСНИ.

  Капацитетот и разновидноста го прават Sports Tourer комплетниот мултитаскер. Лесно можете да товарите разни работи во неговиот товарен простор од 532-1638 литри.

 • Insignia Sports Tourer, Exterior, Design, Wheels

  КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

  Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.

 • Insignia Sports Tourer, Design, Panoramic Sunroof

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

  Уживајте во додадената видливост и светлина на стилизираниот панорамски сончев покрив1.

   

  1Опционално за Dynamic и Innovation

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • РАЗНОВИДНОСТ И СКЛАДИРАЊЕ

 • ТРКАЛА

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Power Tailgate

  ЕЛЕКТРИКА НА ВРАТА НА БАГАЖНИК.

  Интелигентната хендзфри врата на багажникот1 автоматски ја отвора и затвора вратата на багажникот со едноставно замавнување со стапалото под задниот браник.

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, IntelliLux, LED lighting

  НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED® MATRIX.

  Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Safety, Adaptive Cruise Control

  ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автономниот систем за одржување растојание нанапред1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Head Up Display

  СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

  Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Advanced Park Assist

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

  Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Safety, Opel Eye

  НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

   

  • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
  • Предупредување за странична слепа зона.
  • Помош за возење во лента.
 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете во вашиот автомобил и возете. „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia е стандардна опрема на Insignia и ви овозможува да влезете и тргнете само со допир на копче.

Следно
Претходно
 • ЕЛЕКТРИКА НА ВРАТА НА БАГАЖНИК

 • INTELLILUX LED®

 • ПРИЛАГОДЛИВ ТЕМПОМАТ

 • ДИСПЛЕЈ НАПРЕД

 • НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

 • OPEL EYE

 • СТАРТУВАЊЕ БЕЗ КЛУЧ

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Connectivity, IntelliLink Navi 900

  INTELLILINK MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

 • Insignia Sports Tourer, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

  1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

 • Insignia Sports Tourer, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 9 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • ИНФОЗАБАВА

 • ИНДУКТИВНО ПОЛНЕЊЕ

 • ЗВУЧЕН СИСТЕМ BOSE®

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Exterior, Engines

  НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

  Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

 • Insignia Sports Tourer, Interior, Transmissions

  ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

  Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред.

 • Insignia Sports Tourer, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците.

 • Insignia Sports Tourer, Driving, Chassis, Flexride

  ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

  FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

 • Insignia Sports Tourer, Driving, Emissions

  ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

  Новата Insignia ги комбинира ефикасноста на горивото со динамиката на возење и агилноста. Тестовите спроведени во реални услови покажаа дека таа троши и до 10 % помалку гориво во зависност од погонот на возење1.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4

 • СУСПЕНЗИЈА FLEXRIDE®

 • ИЗДУВУВАЊЕ

Следно
Претходно
 • Insignia Sports Tourer, Well Being, Ergonomic, AGR Seats

  ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

  Ергономски сертифицираните1предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

 • Insignia Sports Tourer, Well Being, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиенталното осветлување1 внатре и централната конзола прекрасно ја осветлуваат внатрешноста и ѝ даваат чувство на салон.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Well Being, Rear Split Seat

  ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

  Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • ПОДЕЛБА НА ЗАДНО СЕДИШТЕ

Следно
Претходно
 • Insignia Exclusive

  INSIGNIA GSi.

  ПРИЛИЧНО БРЗА.

  Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.8 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 188 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

Следно
Претходно Следно
Insignia Exclusive

ВАШАТА ПЕРСОНАЛИЗИРАНА INSIGNIA.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

ДОДАТНА ОПРЕМА - Специјално направена за вас

Изразете се себе си со дополнителната опрема на Opel и извлечете го максимумот од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.

Претходно
 • INNOVATION

  Од
  28.012 €

  Најзначајни одлики:

   

  • Хромирани елементи на дизајнот во црна боја со висок сјај
  • Предни светла IntelliLux LED® Matrix
  • Помош за долго светло (автоматско вкл./искл. на светлото)
  • Сензор за дожд и детекција на тунел (предни светла)

  DYNAMIC

  Од
  27.859 €

  Најзначајни одлики:

   

  • Двозонска електронска контрола на климата
  • Управувач со перфорирана кожа и хромирани детали
  • 6-насочно ергономско прилагодливо седиште за возачот
  • Амбиенталното внатрешно осветлување
  • Спортски педали од легура

  EDITION

  Од
  25.466 €

  Најзначајни одлики:

   

  • Дневни светла LED и задни светла
  • Инфозабавен систем Multimedia
  • 17-инчни дизајнирани тркала
  • Темпомат со ограничувач на брзината
Следно
Close

1Достапно за 2.0 дизел (125 kW/170 КС) и 2.0 BiTurbo дизел (154 kw/210 КС).

Потрошувачка на гориво за 2.0 дизел во l/100km: во град 7.1-7.8, на отворено 4.7-5.3, комбинирано 5.5-6.2; издувување CO2 во g/km: комбинирано 145-159.
Потрошувачка на гориво за 2.0 BiTurbo дизел l/km: во град 9.4, на отворено 5.8, комбинирано 7.1; издувување CO2 во g/km: комбинирано 187.

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

 

 • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
 • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.
Close

Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

 

 • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
 • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
 • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

 

1Oпционално

Close

Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.


1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

Close

Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

 • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™1.
 • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
 • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
 • 7 звучници, моќност 4x20W


1Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
2Oпција/за одредени пазари
3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

Close

Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

 • 8-инчен HD екран во боја на допир
 • AM/FM радио, DAB/DAB+3
 • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
 • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
 • Компатибилен со Apple CarPlay™4 и Android Auto™4
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
 • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
 • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја opel.mk/infotainment.

1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
3Опционално
4Apple CarPlay™ е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android Auto™ е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlay™ и Android Auto™ може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

Close

Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

 

До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

 

Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

 

1Oпционално

Close

 • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
 • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
 • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

 

1Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix е опционално со Dynamic, Innovation и Country Tourer. Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

Close

Третирајте го вашиот грб со ергономските седишта1 - сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав ҆҆рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата: ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба.

 

 • Ергономски сертифицирани во Германија.
 • Подршка на бедрата со извлекување за да го прилагодите вашето седиште според точната должина за вашите нозе.
 • Вентилацијата и греењето ве одржуваат разладени или ве затоплуваат.

 

Надградете ги првокласните карактеристики:

 

 • Масажа кога ќе посакате.
 • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки.

 

1Oпционално на одбрани нивоа на опременост. Сертификатот е потврда за квалитет, доделен од страна на независна комисија за тестирање, составена од експерти од различни медицински дисциплини.

Close

 • Персонализирана боја: дајте ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со бои кои се мешаат исклучиво за вас.
 • Обработка на тркалата: ексклузивната линија на тркала ветува чиста елеганција со дизајни кои го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со спортски детали со висок сјај.
Close

Проекцијата под возилото ви прикажува каде е поставен сензорот за движење. Можете да држите во рацете багаж или пазарени производи и без проблем да му пристапите на багажникот со своите пространи 1638 литри.

 

Се разбира, можете исто така да го отворите багажникот преку притискање копче на капакот на багажниот простор, внатре во кабината или на вашиот клуч.

 

1Oпционално

Close

 • Првокласна изработка.
 • Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1.
 • Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство.


1Ергономското седиште на возачот е стандард за Dynamic и Innovation на Insignia. Опционално за Essentia и Enjoy. Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.
2Во вратите и централната конзола со Dynamic и Innovation.

Close

На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

 

 • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
 • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
 • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
 • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
 • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

 

1Oпционално

Close

Извонредната динамика на новата Insignia, исто така, е благодарение и на намалената тежина до 200 килограми во споредба со нејзината претходничка2.

Сега веќе можете да најдете податоци за потрошувачката на гориво врз основа на циклусот на возење WLTP3, кој ќе се применува во иднината.
Од есен 2017 година, циклусот на возење WLTP ќе стане законски обврзувачки и поблиску ќе го отсликува современото однесување при возењето. Затоа ние веќе им овозможуваме на клиентите полесно да ја проценат дневната потрошувачка на нивните возила.

За повеќе информации за циклусот на возење WLTP, потрошувачката на гориво и издувувањето, ве молиме кликнете тука

1 пр. 1.6 CDTI / циклус на возење WLTP
2 пр. Insignia Sports Tourer; до 175 kg за Grand Sport
3 Светски хармонизирана процедура за тестирање на лесни возила