Претходно Следно
Претходно
 • КЛУПА-КРЕВЕТ

 • СЕДИШТА НА ВРТЕЊЕ

 • ПРИКЛУЧОЦИ ЗА СТРУЈА

 • NAVI 80 INTELLILINK

 • ПАРКИНГ-ГРЕЈАЧ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Design, Exterior

  ДОЖИВОТНО СО КЛАСА.

  Со елегантен дизајн и робустна функционалност, Opel Vivaro Life е подготвен за живописната природа, без разлика дали патувате на планина или на плажа.

 • Opel, Vivaro Life, Design, Drivers Cabin

  НА ПАТ КАКО ДОМА.

  Без оглед на кој пат сте, флексибилната и пространа внатрешност на Vivaro Life содржи дизајнерски решенија кои загарантирано пријатно ќе го изненадат целото семејство.

   

 • Opel, Vivaro Life, Design, Passenger Compartment

  ПРОСТОР, УДОБНОСТ И РАЗНОВИДНОСТ.

  Opel Vivaro Life комбинира простор, удобност и флексибилност за да ви овозможи вам и на вашето семејство сѐ што ви треба за секоја авантура.

 • Opel, Vivaro Life, Design, Design Wheels

  СТИЛ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Vivaro Life е достапен со стилизирани 17-инчни алуминиумски тркала1 во сребрена или црна боја, или обработени со дијамант. Оставете траен впечаток.

   

  1Oпционално, стандардно со спортскиот пакет.

 • Opel, Vivaro Life, Design, Design Colors, Side View

  ОСВЕТЛЕТЕ ГО ПАТОТ.

  Прилагодете го вашиот живот на вашиот животен стил. Изберете од дванаесет примамливи бои на каросеријата за да го синхронизирате вашиот Vivaro со вашата личност. Опционалниот спортски пакет додава впечатливи тркачки ленти.

 • Opel, Vivaro Life, Design, Design Sport Pack, Side View

  БИДЕТЕ СПОРТСКИ.

  Опционалниот спортски пакет е опремен со дополнителни функции, вклучувајќи металик боја, навигација Navi50 IntelliLink, 17-инчни тркала од легура, тркачки ленти и екстра-темно затемнети прозорци.

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • РЕШЕНИЈА ЗА ВНАТРЕШНОСТА

 • ДЕЛ ЗА ПАТНИЦИТЕ

 • ТРКАЛА

 • БОИ

 • СПОРТСКИ ПАКЕТ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Efficiency, Gearshift

  ИСКЛУЧИТЕЛНА МОЌНОСТ.

  Одлична влечна сила и конкурентна потрошувачка на гориво1: понудата на моќните би-турбо дизел модели според стандардот Euro 6 на Vivaro доаѓа со глаткиот 6-брзински рачен менувач за динамично возење.

 • Opel, Vivaro Life, Efficiency, Consumption & Emissions

  ПОВЕЌЕ ЗА ПОМАЛКУ.

  Благодарение на неговото портфолио на мотори со напредна технологија на погонот, Vivaro нуди супериорни стапки на потрошувачка и ниски издувувања.1

 • Opel, Vivaro Life, Efficiency, Operating Costs, Detail View

  НИСКИ ВКУПНИ ТРОШОЦИ ЗА СОПСТВЕНИКОТ.

  Карактеристиките што вклучуваат ниски нивоа на издувување и долги интервали на сервисирање осигуруваат дека вашиот Opel Vivaro Life ве одржува на патот со најниски трошоци - 24/7, 365 дена во годината.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ И ПРЕНОС

 • ПОТРОШУВАЧКА И ИЗДУВУВАЊЕ

 • ОПЕРАТИВНИ ТРОШОЦИ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Comfort, Drivers Cabin

  СВЕТОТ НА ВАШАТА ДЛАНКА.

  Кабината на Vivaro е полна со практични технологии за да ги направат вашите патувања што е можно поглатки. Ергономските седишта гарантираат релаксирачко возење додека сè ви е на врвот на вашите прсти.

 • Opel, Vivaro Life, Comfort, Flexible Seats

  МАКСИМАЛНА УДОБНОСТ ЗА СИТЕ.

  Колку и да е долго вашето патување, Vivaro Life е опремен со паметни функции дизајнирани за да обезбедат максимална удобност за до осум лица.

 • Opel, Vivaro Life, Comfort, Air Conditioning

  ЕЛЕКТРОНСКА КОНТРОЛА НА КЛИМАТА.

  Електронската контрола на климата овозможува одржување константна температура во кабината, со што се подобрува удобноста и се намалува кондензацијата.

 • Opel, Vivaro Life, Comfort, LED Roof Lights

  Таванските светла LED на Vivaro Life го олеснуваат читањето, без разлика дали ја проверувате мапата за да ја пронајдете вашата следна дестинација или пак се релаксирате со книга откако ќе се стемни.

 • Opel, Vivaro Life, Comfort, Storage

  ПРОСТОР ЗА ВАШИОТ БАГАЖ.

  Животот по патиштата е полесен со 150+ литри скриен простор за складирање. Vivaro Life има простор и решенија за складирање да ве заштити вас, вашите патници и вашите предмети, безбедно и сигурно.

 • Opel, Vivaro Life, Comfort, Trunk

  СОБЕРЕТЕ ПОВЕЌЕ ЃУБРЕ ГО ВАШИОТ БАГАЖНИК.

  Vivaro Life ви овозможува да го конфигурирате багажникот на три начини. Издржливиот и сенаменски капак за багаж ви овозможува да го поставите во средина, високо горе или да го тргнете на страна за достапност на целосниот капацитет на багажникот.

Следно
Претходно
 • КАБИНА НА ВОЗАЧОТ

 • ФЛЕКСИБИЛНО СЕДЕЊЕ

 • КЛИМАТИЗАЦИЈА

 • СВЕТЛА НА ТАВАНОТ LED

 • СКЛАДИРАЊЕ

 • БАГАЖНИК

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Versatility, Bed Bench

  ДОСПИЈТЕ СЕ.

  Уморни од вашите авантури? Нема проблем. Преклопете го третиот ред на седишта за да ја наместите клупата-кревет, која ќе ви озовможи да да се доспиете пред повторно да го тргнете на пат.

 • Opel, Vivaro Life, Versatility, Swivel Seats

  ВРТЕТЕ СЕ ЗА ДРУЖБА.

  Разновидни решенија за седење. Седиштата во вториот ред на Vivaro Life се вртат за 180 степени за да им овозможат на вашите патници да седат лице в лице, со што патувањето е искуство за дружба.

 • Opel, Vivaro Life, Versatility, Foldable Table

  ДОБРИ ВРЕМЕ ПОМИНАТО ВО ВТОРИОТ РЕД.

  Клупата од вториот ред може да биде опремена со маса монтирана на шини1, овозможувајќи им на патниците да јадат, да се дружат и да ја наведат својата следна експедиција.

   

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • КЛУПА-КРЕВЕТ

 • СЕДИШТА НА ВРТЕЊЕ

 • МАСА НА ПРЕКЛОПУВАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Innovation, Park Assist Camera

  НЕ ВРТЕТЕ СЕ НАЗАД.

  Камерата за поглед назад целосно ја прикажува областа зад возилото за да ја зголеми безбедноста. Траекторијата на патот се осигурува дека пречките нема да резултираат со удар.

 • Opel, Vivaro Life, Innovation, Keyless Open Start

  ЛЕСЕН ПРИСТАП, ИНСТАНТНО ТРГНУВАЊЕ.

  Опционалната функција Отвори и стартувај без клуч® ја зголемува безбедноста додека го олеснува товарењето и растоварувањето. Вратите може да се заклучат далечински и моторот да се стартува со притискање на копче.

 • Opel, Vivaro Life, Innovation, Cruise Control

  ПАТУВАЈТЕ СО СОВРШЕНА БРЗИНА.

  Темпоматот со ограничувач на брзината ви овозможува да одржувате константна брзина, додека функцијата за ограничување на брзината осигурува дека максималната брзина не е надмината.

 • Opel, Vivaro Life, Innovation, Parking Heater

  ЗАГРЕЈТЕ СЕ ВО ЗИМА.

  Паркинг грејачот со тајмер1 е совршен за ладните денови. Поставете до 3 програми за да се осигурите дека вашиот Vivaro Life е загреан внатре кога и да треба да тргнувате.

   

  1Oпционално

Следно
Претходно
 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ И КАМЕРА

 • ОТВОРИ И СТАРТУВАЈ БЕЗ КЛУЧ

 • ТЕМПОМАТ

 • ПАРКИНГ ГРЕЈАЧ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Connectivity, Radio CD 18

  РАДИО CD18 BLUETOOTH® USB.

  Откријте нови светови на вашите патувања и сурфајте на нови бранови должини со поврзување преку Bluetooth® и USB.

 • Opel, Vivaro Life, Connectivity, Power Sockets

  НАПОЛНЕТЕ.

  Ниско ниво на батеријата? Нема проблем. Наполнете го вашиот мобилен уред или лаптоп преку два USB приклучоци и приклучок од 220 V (300 W) во вториот ред.

 • Opel, Vivaro Life, Connectivity, Smartphone Holder

  НЕМА ПОТРЕБА ОД РАЦЕТЕ.

  Поставете го вашиот паметен телефон (екран до 4,7 инчи) за да ви биде во видното поле и на дофат во секое време. Чувајте го целосно наполнет со горниот USB приклучок на контролната табла.

Следно
Претходно
 • NAVI 80 INTELLILINK

 • NAVI 50 INTELLILINK

 • RADIO CD 18

 • ПРИКЛУЧОЦИ ЗА СТРУЈА

 • ДРЖАЧ ЗА ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Life, Safety, Brake Assist

  ВО БЕЗБЕДНИ РАЦЕ.

  Во критични ситуации при возењето, системот за помош со хидрауличната сопирачка препознава ситуација за итно сопирање во случај на опасност преку следење на притисокот на педалата за сопирање, како и на степенот на притисок. Во сигурни раце сте.

 • Opel, Vivaro Life, Safety, LED Daytime Lights

  ИЗГЛЕДАЈТЕ ДОБРО ЗА ДА ВЕ ЗАБЕЛЕЖАТ.

  Стилизираните дневни светла LED не само што изгледаат одлично, туку и го прават вашиот Vivaro Life повидлив за другите возачи, така што ќе бидете секогаш безбедни.

 • Opel, Vivaro Life, Safety, Pedestrian Protection

  ЗГОЛЕМЕНА БЕЗБЕДНОСТ НА ПЕШАЦИТЕ.

  Opel Vivaro ги исполнува регулативите за заштита на пешаците со целосниот опсег на безбедносни мерки дизајнирани да ги чуваат прешаците безбедни во случај на несреќа.

 • Opel, Vivaro Life, Safety, Further Systems

  АКТИВНА И ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ.

  Vivaro Life ги заштитува вашите патници со напредната понуда на безбедносни карактеристики одвнатре и однадвор. Исто така има софистицирани контролни системи за шасијата.

Следно
Претходно
 • ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ

 • ДНЕВНИ СВЕТЛА

 • ЗАШТИТА НА ПЕШАЦИ

 • ДОПОЛНИТЕЛНИ СИСТЕМИ

Следно

НАПРАВЕНА СПЕЦИЈАЛНО ЗА ВАС

Со оригиналната додатна опрема на Opel можете да се искажете себе си и максимално да го искористите вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производите што се продаваат.

ОРИГИНАЛНА
ДОДАТНА ОПРЕМА
НА OPEL

Close

Места за складирање:

 

 • Контролната табла има 9 со над 24 литри волумен
 • 14 одделни места за складирање во вкупен износ од 90 литри
 • 54 литри под клупата на совозачот11

 

 

1Oпционално

Close

Внатрешната целосно тапацирана внатрешност на Vivaro Life обезбедува потпирачи за раце за сите осум патници, како дополнение на преклопната масичка1 за дополнителна практичност. Лизгачките прозорци се поставени како стандард, а седиштата на вртење од вториот ред ги соочуваат патниците од вториот и третиот ред лице-в- лице.

 

 

1Oпционално

Close

Изберете од два напредни мотори Euro 6 со технологијата BlueInjection и старт/стоп2 кои заштедуваат пари и издувувања, почнувајќи од 1.6 CDTI Turbo со 92 kW (125 КС) па сѐ до 1.6 CDTI BiTurbo со 107 kW (145 КС).

 

1Потрошувачката на гориво ќе варира во зависност од брзината со која се вози возилото и други променливи услови за возење.
2Опционално

 

Потрошувачка на гориво во l/100 km: комбинирано 6,1–5,8; издувување CO2 в комбинирано 159-152 g/km).

 

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

1Потрошувачката на гориво ќе варира во зависност од брзината со која се вози возилото и други променливи услови за возење.

Close

Врвните црни акценти и материјали се искористени за да се подобри изгледот и издржливоста. Ергономските предни седишта нудат навистина удобно возење и обезбедуваат сè да му биде на дофат на возачот - така што ќе можете да се фокусирате на патот пред вас.

 

 

 • Високо позициониран менувач, монтиран на таблата
 • Целосно кожен волан со инфозабавни далечински управувачи
 • 6-насочно прилагодливо седиште со потпирач за раце и поддршка за 'рбетот
 • Држач за паметен телефон1
 • Држач за таблет1
 • Отворени и затворени места за складирање на таблата
 • Оптимално поставени држачи за чаши
 • Единечно седиште на совозачот или опционална двојна клупа за совозачите

 

 

1Oпционално

Close

Дополнителните карактеристики за заштеда на пари вклучуваат:

 

 • Ниските издувувања ги намалуваат вашите даноци
 • Долги сервисни интервали 2 години/40 000 km
 • Висока стапка на задршка
 • Ниски трошоци за сервисирање и одржување
 • Режим ЕСО за намалување на вртежниот момент и моќноста на моторот, реактивноста на забрзувачот и климатизацијата
Close

Димензиите на клупата-кревет се 1,36 m (ширина) на 1,9 m (должина, долга должина на меѓуоскино растојание).

Close

Вашите патници заслужуваат максимална удобност. Седиштата на вртење во вториот ред и клупата од третиот ред се само неколку внатрешни карактеристики дизајнирани да го направат Vivaro Life практичен придружник за патување. LED-светилките монтирани на таванот го олеснуваат читањето во темнината, масата на преклопување1 овозможува подруштвено време за јадење, додека тепихот на подот и кожните седишта1 се стилизирани и практични.

 

1Oпционално

Close

Клучните карактеристики содржат:

 

 • 7-инчен екран на допир во боја
 • Поврзување преку Bluetooth®
 • Контроли на управувачот
 • Поврзување преку USB
 • Аудио-стриминг преку Bluetooth®
 • Дигитално радио1
 • Гласовно управување Siri со паметни телефони AppleTM2

 

 

Системот е опремен со мапи за западна или источна Европа со 2Д преглед и поглед од птичја перспектива.

 

 

1Oпционално.
2Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com. Android Auto™ може да не е достапен во сите земји и може да зависи од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја страницата www.android.com.

Close

 • CD плеер во двоен DIN формат
 • Портал за мобилен телефон преку Bluetooth®, далечински контроли на управувачот
 • Дигитално радио (DAB +)1
 • Концепт со еден тјунер, FM/AM
 • 6 претходни поставки/фаворити, автоматско меморирање, TMC
 • Аудио излез 2 x 20 W, 2 звучници
 • Пуштање MP3/WMA од USB
 • Аудио стриминг преку Bluetooth® и функција за слободни раце
 • Aux-in стерео од 3,5 mm
 • Приклучок за надворешни мобилни уреди
 • USB во контролната табла, надворешно USB

 

 

1Oпционално

Close

Интелигентната кабина на возачот е полна со паметни технологии совршени за вашето следно семејно патување. Ергономските седишта гарантираат удобно возење додека ви овозможуваат сѐ што ви треба на допир на прстите. Врвните црни акценти и опременоста со кожа1 додаваат стил и издржливост.

 

 • Високо позициониран менувач, монтиран на таблата
 • Целосно кожен управувач со хромирани вметнати делови
 • 6-насочно прилагодливо седиште со наслон за раце и поддршка за 'рбетот
 • Отворени и затворени места за складирање на таблата
 • Оптимално поставени држачи за чаши

 

1Oпционално

Close

Разновидноста, довербата и сигурноста се дизајнирани во ДНК-то на Vivaro Life, што го прави врвен придружник за вашата следна авантура. Робустен и елегантен, наградуваниот вајарски дизајн на Opel може да се пофали со добар изглед - сѐ што треба да направите е да го одберете патувањето и да тргнете.

 

Vivaro Life води сметка да се чувствувате подготвени секаде каде што патот ќе ве однесе со:

 • Темно затемнети прозорци за приватност
 • Аголни светла за магла
 • Дневни светла LED
 • 17-инчни алуминиумски тркала во црна или сребрена боја, или двобојни, обработени со дијамант1
 • Опционален спортски пакет со тркачки ленти

 

 

1Oпционално

Close

 • Ги отвора сите врати
 • Ги заклучува сите врати
 • Ги отклучува и заклучува задните врати
 • Интегриран физички клуч
 • Копче за стартување на средишната конзола
Close

Интерактивниот систем IntelliLink Navi 80 на Vivaro Life ги интегрира функциите и поставките на вашиот паметен телефон во вашиот Vivaro Life.

 

 • Bluetooth® за аудио стриминг и телефонски повици без употреба на рацете
 • Интегрирање на паметни телефони преку Android AutoTM3
 • Aux-in и USB за универзални уреди
 • 8-инчен екран на допир во боја, лесно персонализиран со макс. 60 омилени телефонски контакти, плејлисти, радио станици, адреси и повеќе
 • Гласовна контрола за телефон, аудио и навигација за да можете безбедно да возите
 • Гласно читање СМС
 • Преглед на слики и видеа преку USB

 

 

1Oпционално.
2Услугите во живо на ТomTom се достапни бесплатно до 2020 година
3Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапен во сите земји и може да зависи од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја страницата www.android.com .

Close

 • Оптимизирана дебелина и цврстина на решетката на ладилникот за заштита на нозете
 • Деформабилна природа на хаубата и нејзините компоненти (внатрешна хауба, светла) дизајнирана да се апсорбира ударот во случај на судир
 • Резервен простор за удар под надворешниот капак за да се овозможи непречено деформирање
Close

Пасивните и активните безбедносни системи ве чуваат вас и вашите патници безбедни.

 

 

Пасивната опрема за безбедност вклучува:

 • Воздушни перничиња за возачот и совозачот1
 • Предупредување за безбедносниот појас за возачот
 • Затегнувачи за појасите
 • Подготовка ISOFIX со вкупно 4 точки за монтирање детски седишта и Top-Tether (2 во вториот ред и 2 во третиот ред)
  1Предните странични и завесести воздушни перничиња се опционални

 

 

Активната безбедносна опрема вклучува:

 • Електронска програма за стабилност
 • Анти-блокирачки систем за сопирање
 • Помош при тргнување на нагорнина
 • Контрола на влечење
 • Електронска распределба на силата на сопирачките
 • Помош за сопирање во итни случаи
 • Програма за стабилност на приколка
Close

Ако возачот не сопира доволно силно, системот за помош за хидрауличната сопирачка ќе ја зголеми силата на сопирање на максимум за да се намали растојанието на сопирање, чувајќи ги безбедни и патниците и пешаците.

Close

Дневните светла со LED-технологија ви нудат:

 • Дополнително визуелно препознавање
 • Подобрена видливост - намалување на опасноста од несреќи
 • Ниска потрошувачка на енергија