Opel, Zafira, Exterior, Design, Front

НОВАТА OPEL ZAFIRA.

Седум причини да ја купите Opel Zafira

 

 • Овој вистински седмосед се вози како автомобил со стандардна големина
 • Разновидно складирање и седење
 • Стилизирана надворешност и премиум внатрешност
 • Софистицирани системи за помош на возачот
 • Водечка технологија AFL на предните светла LED
 • Ефикасни мотори со германскo инженерство
 • Напредна поврзаност
Претходно
 • ПОДГОТВЕНА ЗА НАЈДОБРОТО ВРЕМЕ ВО ЖИВОТОТ.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Zafira 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакет за удобност!

  Прочитајте повеќе
 • Opel, Zafira, Exterior, Design, Front

  ВПЕЧАТЛИВ ДИЗАЈН.

  Свежиот дизајн на новиот седмосед Zafira, со нејзината целосно нова решетка и двојни цевки LED во форма крилја, има впечатлив изглед што се очекува од врвното германско инженерство.

 • Opel, Zafira, Interior, Design

  ЉУБОВ НА ПРВО СЕДНУВАЊЕ.

  Освежената внатрешност е светла, просторна и ви посакува добредојде. Вниманието на детали и одличната изработка ги истакнуваат врвните нови материјали, стилските контури и седењето.

  > Започни искуство 360°

 • Opel, Zafira, Interior, Sunroof, Panorama Windscreen

  ПАНОРАМСКИ ПОГЛЕД.

  Уживајте во дополнителната прегледнoст преку панорамското ветробранско стакло и на дополнителното светло од топлински отпорниот панорамски покрив што се протега од предните седишта наназад¹.

   

  ¹Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, LED Rear lights

  ГО ОСВЕТЛУВААТ ПАТОТ.

  Опционалните предни и задни LED светла во Zafira не само што имаат остар изглед туку многу ја подобруваат вашата видливост ноќ¹.


  ¹Стандардни во Innovation пакетот на опрема.

Следно
Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

 • НАДВОРЕШНОСТ

 • ВНАТРЕШНОСТ

 • ПАНОРАМСКИ СОНЧЕВ ПОКРИВ И ВЕТРОБРАНСКО СТАКЛО

 • СВЕТЛА LED

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Flex7, Seating, Interior

  СЕДЕЊЕ ЗА СЕКОЈА СИТУАЦИЈА.

  Револуционерниот систем за седење FLEX 7® PLUS ви дава слобода да ги организирате седиштата во зависност од различните потреби во однос на лица, багаж и комбинации за товарење.

 • Opel, Zafira, Interior, Flex Console

  ОРГАНИЗИРАЈ И ОПТИМИЗИРАЈ.

  FlexRail®1 централната конзола го претвора просторот помеѓу предните седишта во варијабилен систем за складирање.

   

  ¹Опционално во Innovation

 • Opel, Zafira, Storage, Boot

  ГОЛЕМ БАГАЖНИК.

  Zafira со 5 седишта нуди дарежлив простор во багажникот од 1.860 литри и до 34 места за складирање. Ако се користи како седмосед, сѐ уште имате до 152 литри за вашиот багаж.

Следно
Претходно
 • СЕДЕЊЕ FLEX 7 ПЛУС

 • ЦЕНТРАЛНА КОНЗОЛА

 • СКЛАДИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Interior, USB Port

  ПРИКЛУЧОЦИ ЗА ПАТНИЦИТЕ.

  Нека се забавуваат сите при долги патувања преку приклучоците за USB. Бидете поврзани и никогаш повеќе не останувајте без батерија.

Следно
Претходно
 • НАВИГАЦИЈА

 • ИНФОЗАБАВА

 • ПРИКЛУЧОК USB

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Interior, ergonomic seats, AGR

  КАЖЕТЕ Ѝ ЗБОГУМ НА БОЛКАТА ВО ГРБОТ.

  Ергономски сертифицираните седишта1 со електрично проширувачка поддршка за бедрата и прилагодлива лумбална поддршка ви помагаат да се релаксирате дури и на најдолгите патувања.


  1 Опционално

 • Opel, Zafira, Interior, heated steering wheel, heatet seats

  ТОПЛА УДОБНОСТ.

  Нивото на декор со кожа овозможува да се додаде опционалниот зимски пакет. Ова вклучува греење на управувач и греење на предни седишта.

 • Opel, Zafira, Interior, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиентално осветлување¹ во џеповите на предните врати и светлата за читање во покривот напред и назад помагаат за создавање стилски пријатен амбиент во ентериерот.


  ¹Достапно како стандард само во Innovation пакетот на опрема.

Следно
Претходно
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА

 • ОПЦИИ ЗА ГРЕЕЊЕ

 • АМБИЕНТАЛНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Exterior, AFL Lights

  ВИСТИНСКИ СВЕТЛА ИДЕЈА.

  Целосното прилагодливо предно осветлување LED (AFL)1 ви дава извонредна видливост и поголема безбедност ноќе.


  1Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, Opel Eye

  БЕЗБЕДНОСТА ВО ФОКУСОТ.

  Opel Eye: врвниот систем за помош на возачот постојано го надгледува сообраќајот, вашето возење и сообраќајните знаци, со што ве чува безбедни и респонсивни цело време.1


  1Опционално

 • Opel, Zafira, Exterior, Adaptive Cruise Control

  АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ.

  Автоматскиот темпомат автоматски го одржува поставеното растојание од возилото напред, со што спречува судир нанапред.1

 • Opel, Zafira, Exterior, Side Blind Spot Alert

  МАКСИМИЗИРАЈТЕ ЈА БЕЗБЕДНОСТА.

  Функцијата за предупредување за странична слепа точка1 ве пази од опасните менувања на лента. Доколку некое возило навлезе во вашата слепа точка, на страничниот ретровизор се прикажува предупредување.


  1Дел од пакетите за помош на возачот

 • Opel, Zafira, Interior, Rear View Camera

  ПАРКИРАЈТЕ ЛЕСНО.

  Имајте подобар поглед на тоа што е зад вас и враќајте во рикверц побезбедно со задната камера и големиот екран IntelliLink.


  1Optional

Следно
Претходно
 • ТЕХНОЛОГИЈА НА ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • OPEL EYE

 • АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

 • ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СТРАНИЧНА СЛЕПА ТОЧКА

 • ЗАДНА КАМЕРА И ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Следно
Претходно
 • Opel, Zafira, Exterior, Engines

  МОЌНИ АЛАТКИ.

  Широк спектар на некономични, производ на германскиот инженеринг погонски мотори со моќ од 88kW (120КС) до 125kW (170КС). Моќни еконмични мотори кои комбинираат перформанси и рафинираност.

 • Opel, Zafira, Interior, Transmissions

  ОПРЕМА ЗА СОВРШЕНСТВО.

  Без разлика дали е автоматски или рачен, новата Zafira нуди свиленo глатки видови на пренос кои се остри и прецизни и исто така супер сигурни.

 • Opel, Zafira, Exterior, Towing Hitch

  САМО ПОЛЕКА.

  Во одредена точка дури и најголемите багажници се полнат, па тогаш практичната кука за влечење и приколката стапуваат на сцена. Одлично е за до 1 650 килограми.

 • Opel, Zafira, Exterior, ecoFLEX Badge

  ТЕХНОЛОГИИ ECOTEC®.

  ECOTEC® технологија и Старт/Стоп помага да ги намалите сметките за гориво и нивото на емисија. Изберете помеѓу два вида на гориво: бензински и турбо дизел мотор.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ

 • ПРЕНОС

 • КУКА ЗА ВЛЕЧЕЊЕ

 • ECOTEC® СО СТАРТ/СТОП

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС

Изразете се со оригиналната додатна опрема на Opel и искористете го целосно вашето возило.
Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот што се продава.

МОДЕЛИ.

Претходно
 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ

  Најзначајни одлики:

   

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала од легура, техничко сиво 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Navi 4.0 IntelliLink
  • Задна камера
  • Електронска контрола на климата со двојна зона

  EDITION

  Најзначајни одлики:

   

  • Управувач со далечинска контрола
  • R 4.0 IntelliLink со 7" колорен екран на допир
  • Конзола од основно ниво со рачна паркинг сопирачка
  • Управувач чуствителен на брзина.

  INNOVATION

  Најзначајни одлики:

   

  • 17" алуминиумски фелни ја заокрижуваат извонредната надворешност
  • Амбиентални светла во вратите со елегантни тонови
  • Помош при нагорнина
  • Предни светла за магла
  • Целосни AFL LED светла и LED задни светла
Следно
Close

Светла LED (25 % посветли од халогенски светла) автоматски се прилагодуваат на аголот на управување, брзината и условите при возење.
Градско светло: поширокото светло додава дополнителна видливост на страните на патот

Светло во природа: екстра светло, нискиот зрак без одблесок исто така ги осветлува страните на патот
Помош со долги светла: автоматски светла со целосен светлосен зрак
Статични аголни светла: за бавно движење по свиоци во град (под 40km/час)
Динамични светла на свиоци: за свиоци на побрзи патишта (40km/час – 70km/час)
Режим на мирување: аголните светла се исклучуваат кога ќе се вклучи режимот старт/стоп
Резервни светла: помош со осветлување на целата област околу автомобилот

Close

Системот за инфозабава Navi 400 IntelliLink® ги содржи следниве карактеристики:

 • Вградена сателитска навигација
 • Напредна услуга за сообраќајот
 • Структуриран внес на податоци во еден ред
 • 7-ичен екран на допир
 • Компатибилен со Apple CarPlay™1 и Android Auto™2
 • Bluetooth® за хендзфри телефонирање, аудио-стрминг и пристап до телефонскиот именик3
 • Радио функција AM/FM
 • Гледање на фотографии и видео преку USB3


1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.
3Само со компатибилни уреди.

Close

Управувајте со IntelliLink преку дарежливиот 7-инчен екран на допир во боја
Комуницирајте со вашиот уред преку Bluetooth® и USB
Само за репродукција, поврзете се преку aux-in
Држете ги рацете цело време на управувачот со хензфри телефонирањето
Пристапете им на сликите и видеата на вашите уреди преку USB и гледајте ги на 7-инчен екран на допир во боја.
Лесно интегрирајте ги функциите и апликациите на вашиот паметен телефон iPhone или Android:
- Apple CarPlay™1 за Apple’s iPhone
- Google Android Auto™2 интегрира телефони базирани на Android

1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и други земји. Apple CarPlay™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com.
2Android е трговска марка на Google Inc. Android Auto™ може да не е достапна во сите земји и може да зависи од верзијата на вашиот Оперативен систем. Ве молиме посетете ја www.android.com.

Close

 • Преклопете ја секоја комбинација на седиштата во секундаp
 • За верзија со 5 седишта, едноставно отстранете го третиот ред на седишта.
Close

Автоматскиот темпомат1 функционира заедно со предупредувањето за судир нанапред2 за да спречи пребрзо приближување на други возила.


1Опционално
2Дел од пакетите за помош на возачот

Close

 • Чист, среден- слободен дизајн и паметни опции за одлагање
 • Кожен управувач¹
 • FlexConsol - oддел за одлагање и за потпирање на раката²
 • Ергономски активни седишта³


¹Стандардно во Innovation. Oпционало во Edition
²Опционално во Inovation. Не е достапно во Edition.
³Eргономски активни седишта предни опција.
Ергономски aктивни седишта се со сертификат од Германскиот AGR (Кампања за поздрав р'бет). Центар за извонредна ергономија. Сертификатот е печат за квалитет доделен од независен комитет за тестирање сочинет од експерти од различни медицински дисциплини.

Close

• Предупредување за напуштање на лента1
• Предупредување за судир нанапред1
• Помош со сообраќајни знаци1
• Задна камера2


1Дел од пакетите за помош на возачот
2Опционално