SKIP TO CONTENT
Одлики

ПОВОЗБУДЛИВА ОД КОГА БИЛО.

Префинети стандарди.

ДИЗАЈН.

НАДВОРЕШНОСТ

Стилизирана, динамична и иновативна, сега повозбудлива од кога било. Новата Astra хечбек импресионира со германскиот инженеринг, иновациите водечки во класата, како што се светлата IntelliLux LED® Matrix1 и нејзиниот емотивен дизајн и спортски изглед - потенциран од новата премиум 3Д-решетка и пакет за црна боја со висок сјај1.

 

1Oпционално

 
ВНАТРЕШНОСТ
Одликувајќи се со голем простор за нозете назад, премиум седење со удобност и модерен дизајн, новата внатрешност направена по мерка за Astra е предвидена имајќи ја вашата благосостојба во предвид. 
НОВИ БОИ
Направете вашата Opel Astra да се истакне со големиот избор на стилизирани бои. 
ТРКАЛА
Возете со стил. Изберете ги тркалата што ѝ ја даваат вашата личност на вашата Astra. 
СОНЧЕВ ПОКРИВ

Големиот електричен сончев покрив1 со вграден дефлектор за ветер ве држи без промаја додека штитникот за сонце го држи сонцето подалеку од главата.

 

1Oпционално

 
ПРЕПОЗНАТЛИВИ СВЕТЛА LED

Уникатните препознатливи задни LED светла на Opel во форма на крила1 и дневните светла додаваат стил и видливост.

 

1Oпционално

 

ИНОВАЦИИ.

СВЕТЛА INTELLILUX LED® MATRIX

Светлата IntelliLux LED® Matrix1 ви даваат видливост без отсјај без да ги заслепувате возачите возачите од спротивната насока и автоматски се прилагодуваат, така што ќе можете да возите со долги светла без да ги вознемирувате другите возачи. Предните светла содржат 16 одделни LED елементи кои реагираат на други возила со исклучување на еден или повеќе LED елементи.

 

1Oпционално.

 
ПРЕДНИ СВЕТЛА LED

Бидејќи водечката технологија исто така значи заштеда на енергија, нашите моќнио и ефикасни предни светла LED1 трошат само 20 вати, што резултира во помалку CO2 по автомобил.

 

1Oпционално

 
БЕЗБЕДНОСТ

Новата Astra хечбек нуди водечки безбедносни системи и најнови технички подобрувања за безбедноста, вклучувајќи:

 

  • Предупредување за судир напред1: оваа безбедносна карактеристика помага автоматски со визуелно и звучно предупредување за да се избегне или ублажи влијанието на судирите во предниот дел
 
  • Автоматско сопирање во итни случаи со детекција на пешаци1,2: системот3 ја следи состојбата во сообраќајот пред возилото и ако се открие ситуација за судир, се активира сопирање.
  • Помош при држење во лента1,2: предупредува и обезбедува нежно враќање на управувачот кога возачот ненамерно ќе излезе од лентата. 
  • Помош за препознавање сообраќајни знаци1: постојано ги прикажува ограничувањата на брзината и другите сообраќајни знаци.

 

1Oпционално. Стандардна опрема за повисоките нивоа на опременост.

2Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возењето.

3Автоматското сопирање при итни случаи со детекција на пешаци работи автоматски над 8 km/час и под 80 km/час. Сопирачките се употребуваат за успорување на возилото со 0,5 g во горниот опсег на брзината   (40 km/час - 80 km/час) и целосна успорување во долниот опсег на брзина (8 km/час - 40 km/час).

ЗАДНА КАМЕРА

Безбедното паркирање е направено едноставно. Задната камера го прави возењето наназад искуство без стрес. Екранот на таблата со инструменти ви дава преглед во живо на она што се случува зад вас и упатствата ви помагаат да маневрирате и да ја процените оддалеченоста од другите предмети. Надградете ја дигиталната верзија која е достапна со Multimedia Navi Pro1 за уште поголема острина и прецизност. 

 

1Oпционално. Достапно само со Multimedia Navi Pro.

 
НАПРЕДНА ПОМОШ ЗА ПАРКИРАЊЕ

Паркирањето никогаш не било толку лесно. Напредната Помош при паркирање1 со детекција на паркинг места и функција за автоматско управување ви овозможува да се релаксирате додека паркирате безбедно и брзо. За време на водството за паркирање, ќе ви биде јасно нагласено да се движите наназад, напред или да го запрете го возилото. 

 

1Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возењето.

 
АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ
Автоматскиот темпомат1,2 со опсег на сите брзини овозможува возење без стрес. Со автоматско забрзување или успорување помеѓу брзините од 30 km на час до 180 km на час, автоматскиот темпомат1,2 помага во одржување на безбедно растојание од автомобилот пред вас во секое време. 

Автоматски темпомат со опсег на сите брзини (FSRA)3. Наменет за метеж во сообраќајот, FSRA дозволува темпоматот да продолжи да работи и откако целосно ќе го сопрете возилото.

 

1Oпционално.

2Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возењето.

3Достапно само со избран AT пренос.

ПРЕМИУМ УДОБНОСТ.

ЕРГОНОМСКИ АКТИВНИ СЕДИШТА
Подобрете ја вашата добросостојба со мултиприлагодливите ергономски активни седишта1 со сертификат за здрав 'рбет (AGR2). Овие седишта за возачот и совозачот нудат широк спектар на можности за прилагодување, вклучувајчи лумбална поддршка, продолжеток на перничињата на седиштата и функција за греење за предните1 и задните надворешни1 седиште. 

Исто така, надградете го вашето возачко седиште со функции за масажа1, вентилација1 и маморија за вашите лични поставки вградени во седиштето.

 

1Oпционално, стандардно со кожни седишта.

2Седиштата AGR се сертифицирани од германското здружение AGR (Кампања за здрав 'рбет), центар за совршенство во ергономијата. Сертификатот е печат за квалитет што го доделува независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински области.

ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ
Што и да имате на ум, сенаменската Astra Sports Tourer ви ги нуди сите можности. Со нејзиниот дарежлив капацитет на багажниот простор од 540 - 1.630 l, Sports Tourer е вистински предводник. Поделбата 40/60 на задната клупа е стандардна одлика. Опционално достапно: поделба на задната клупа 40/20/40 со можност за товарење долг товар за уште поголема флексибилност. Двете варијанти се опремени со копче за брзо отпуштање и превиткување на еден допир. 
ЕЛЕКТРИЧНА ВРАТА НА БАГАЖНИКОТ
Без клуч и без раце: само мало замавнување со стапалото под задниот браник и вратата на багажникот се отвора и затвора. Поставете ја висината на отворање да одговара на простор со низок таван. Алтернативно, притиснете едно од копчињата на вратата на багажникот, вратата на возачот или вашиот клуч. 
2-ЗОНСКА АВТОМАТСКА КОНТРОЛА НА КЛИМАТА

Со 2-зонската автоматска контрола на климата1, и возачот и совозачот си ја поставуваат својата преферирана клима.

 

1Oпзионално

 
ОДЛИКИ ЗА ГРЕЕЊЕ

Едноставно одмаглете и одмрзнете со загреаното ветробранско стакло2 ThermaTec™. Загреаните предни2 и дури и надворешните задни седишта2 плус загреаниот управувач2 брзо ќе ве стоплат во ладните утра.

 

1Oпционално.

2Oпционално, стандардна опрема со кожни седишта.

 
ЕЛЕКТРИЧНА ПАРКИРНА СОПИРАЧКА
Електричната паркирна сопирачка автоматски се ослободува при повлекување. Компактната големина овозможува повеќе простор за средната конзола и потпирачите за рака. 
ОТВОРИ И СТАРТУВАЈ БЕЗ КЛУЧ

Системот за отворање и стартување без клуч1 го препознава клучот и автоматски го отклучува возилото кога ќе му се приближите. Ви овозможува и стартување и сопирање без клуч со едноставно притискање на копче.

 

1Oпционално

 

ПОВРЗАНОСТ.

ИНФОЗАБАВА
Возете попаметно со новата Astra и нејзините одлични инфозабавни системи кои вклучуваат функции за поврзување како Apple CarPlay™1,2, Android Auto™1,2, употреба на гласовна контрола на поврзаниот паметен телефон, како и Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, аудио стриминг и пристап до телефонскиот именик. 

1Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc. регистрирана во САД и други земји и Android AutoTM е трговска марка на Google Inc.

2Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. За да ја проверите компатибилноста на вашиот уред, одете на www.apple.com или www.android.com или контактирајте го вашиот продавач на Opel.

3Bluetooth® е регистрирана марка на Bluetooth SIG inc.

MULTIMEDIA NAVI PRO
Останете информирани и бидете на време преку големиот 8-инчен екран во боја на допир1. Поврзаните услуги2 на Multimedia Navi Pro1 вклучуваат предвидувачка навигација3, информации за паркирање3, цени на гориво3 и сообраќај во реално време3 за да донесувате подобри одлуки за време на вашите патувања. 

1Oпционално

2Потребно е прифаќање на договор за лиценца на крајниот корисник на Telenav и согласност за употреба на лични податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.

3Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување на мобилен интернет преку вашиот паметен телефон или WiFi-хотспот. Може да се направат трошоци за податоците преку мобилната мрежа.

ЗВУЧЕН СИСТЕМ BOSE®1

Овој премиум звучен систем1 го прави секое патување забавно искуство. Со седум звучници, сите во автомобилот можат да уживаат во моќниот бас и кристално чистите високи тонови.

 

1Oпционално.

 
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

Едноставно поставете го вашиот паметен телефон1 внатре во делот за телефон со интегриран индуктивен полнач2 за безжично полнење на батеријата.

 

1Можеби ќе треба додаток за паметниот телефон. Индуктивно полнење само со паметни телефони компатибилни со PMA или Qi. За да ја проверите компатибилноста, контактирајте го вашиот дилер на Opel.

2Oпционално

 
УСЛУГИ OPELCONNECT1
Паметен опсег на услуги кои обезбедуваат нов степен на безбедност и поддршка ви помага да останете поврзани на патот. 
  • Мир на душа: повик во итен случај, повик при дефект и стату и информации за возилото. 
  • Практичност: Далечински функции за заклучување на вратите, сирената и светлата.
  • Паметно возење: Уживајте во опуштено возење благодарение на навигацијата во живо и управувањето со патувањата и возењето. 

 

1Достапноста на услугите OpelConnect се разликува од земја до земја и возило до возило. За услугите може да е потребно претплата/надомест и подлежат на покриеноста и достапноста на мобилната мрежа

ЕФИКАСНОСТ ВО ВОЗЕЊЕТО.

МОТОРИ
Изберете од бензиски мотори до 107 kW (145 КС)1 или дизел мотори до 90 kW (122 КС)2 за максимална ефикасност на горивото и задоволство при возењето. Новите мотори на Astra го прават вашето возење спортско, глатко и со брз одзив Новата генерација на мотори со до 19 % помало издувување на CO23 и мала потрошувачка на гориво ја прават новата Astra нашата најефикасна Astra до сега. 
 

1Потрошувачка на гориво l/km: во град 5,2-6,3, на отворено 3,8-4,3 комбинирано 4,3 - 5,1; издувување CO2  во g/km: комбинирано 99-116.

2Потрошувачка на гориво l/km: во град 3,9-5,4, на отворено 3,1-3,6 комбинирано 3,4 - 4,2; издувување CO2 во g/km: комбинирано 90-111.

3Споредено со претходната Astra.*

 

Споредено со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

ПРЕНОС
Искористете ги придобивките од динамични, но економски типови на пренос. Изберете помеѓу 6-степенски рачен менувач, безстепенски автоматски пренос или новиот 9-степенски автоматски пренос. 
ШАСИЈА
Шасијата на новата Astra е оптимизирана во различни аспекти со цел да се прилагодат перформансите за да се обезбеди одлична динамика на возењето, висока активна безбедност и аеродинамика од светска класа. 

ДОДАТНА ОПРЕМА OPEL+.

Направена по мерка за вас.

Изразете се со оригинални додатоци на Opel и искористете го максимумот од вашето возило. Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба

Држач за паметен телефон PowerFlex
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Двоен под за товарење
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Подлога за цврст товар, отпорна на вода
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Капаци на ретровизорите
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Кутија на покривот
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Плочки на прагот, осветлени со LED
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ

ШТО Е СЛЕДНО?