Преглед

Заборавете на типичното. Ова е Grand. Нема ништо типично кај новиот Opel Grandland Plug-in Hybrid. Со својот смел нов дизајн, совршениот визир, детоксираниот ентериер со целосно дигиталниот дисплеј Pure Panel, најсовремените погонски единици и иновативните опции како Night Vison и IntelliLux LED® Pixel предните светла.

НОВИОТ GRANDLAND. НЕ ТИПИЧЕН SUV.

НИШТО НЕ Е ТИПИЧНО КАЈ GRANDLAND.

ДИЗАЈНИРАН ДА БИДЕ ЕФИКАСЕН.
Заборавете на она што го знаете за plug-in хибридните возила затоа што Grandland Plug-in Hybrid е сè, освен не типичен - неговата најсовремена хибридна технологија овозможува да патувате подолго само на електрична енергија, намалувајќи ги емисиите на издувни гасови на нула. Полнете го секој ден за да го извлечете максимум од plug-in-хибридната технологија.
 
НАУЧЕТЕ КАКО ДА ГО ИСКОРИСТИТЕ МАКСИМАЛНИОТ ОПСЕГ 
ЕДНО ПОЛНЕЊЕ ДНЕВНО.
Нема ништо типично кај ова хибридно возило, бидејќи Grandland Plug-in Hybrid овозможува едноставно полнење - дали дома користејќи стандарден кабел или кутијата за полнење или на која било јавна станица со наизменична струја, полнењето е секогаш брзо и ефикасно.  
ДОЗНАЈТЕ ЗА ДОДАТОЦИТЕ ЗА ПОЛНЕЊЕ
ЕЛЕКТРИЧНО ЗНАЧИ ЕКОНОМИЧНО.
Збогум на цените на горивата и целосните даноци на патиштата и возилата. Здраво на минималните трошоци за одржување и возење, стимулациите за државата за набавка и опциите за финансиска поддршка за полнач за дома. 

МОДЕЛИ.

GRANDLAND

НЕТИПИЧЕН SUV

 • Сива Quartz
 • 18" алуминиумски наплатки сиви 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент табла
 • Помош за позиционирање во лента

BUSINESS EDITION

ДОЖИВЕЈТЕ ЈА ИДНИНАТА, ДЕНЕС

 • Бела Jade 
 • 18" aлуминиумски наплатки сиви, 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент табла
 • Предни светла за магла 

GS LINE

НЕ БИДЕТЕ ТИПИЧНИ, БИДЕТЕ ЧЕКОР ПОНАПРЕД

 • Црвена Dark Ruby
 • 18" алуминиумски наплатки сјајно црни, 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент табла
 • Црн покрив и капаци на ретровизори

BUSINESS ELEGANCE

НАПРАВЕТЕ ГОЛЕМ ЧЕКОР НАПРЕД

 • Црна Diamond 
 • 18" алуминиумски наплатки двобојни, 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран со 12" инструмент табла
 • Sight & Light пакет со pixel matrix LED предни светла

ULTIMATE

НОВА “GRAND“ ЕРА 

 • Сина Vertigo
 • 18" алуминиумски наплатки двобојни, 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент табла
 • Црн покрив и капаци на ретровизори 

КАРАКТЕРИСТИКИ КОИ СЕ ВОДEЧКИ ВО КЛАСАТА. 

ЕЛЕКТРИЧНО ИСКУСТВО
Електричната енергија кај Grandland Plug-in Hybrid доаѓа од врвната литиум-јонска батерија со течнст за ладење од 13,2 kWh сместена под кабината - овозможува максимален простор во патничката кабина и товарниот простор, со низок и стабилен центар на гравитација. 
ВОЗБУДЛИВ И ЕФИКАСЕН. ТОА Е GRAND.

Со 1,6 бензински мотор со директно вбризгување и со електрична енергија од батеријата од 13,2 kwh… возбудливост, а сепак ефикасност е она што можете да го очекувате од новиот Grandland Plug-in Hybrid.

Во зависност од изборот на погон, може да добиете 221 kW (300кс) со 520nm вртежен момент за моделите со погон на сите четири тркала и 165 kW (225кс) со 360nm вртежен момент за моделите со погон на предните тркала.

Моторот со внатрешно согорување автоматски ќе се вклучи за да обезбеди оптимална рамнотежа помеѓу ефикасноста и перформансите.

 

 Потрошувачка на гориво комбинирана x, x - x, x l / 100 km; Емисија на СО2 комбинирана xxx –xx g / km, потрошувачка на енергија комбинирана xx, x - xx, x kwh / 100 km; чист електричен опсег (комбиниран) xxx km до xxx km (во зависност од опремената) 

 
МОЌЕН И ДИНАМИЧЕН

Верзиите со погон на предните тркала и со погон на сите 4 тркала на Grandland Plug-in Hybrid се опремени со 8-степен електрифициран автоматски менувач и се одликува со електронски автоматски менувач поврзан со динамични палки за менување, за поспортско возење со нежен пренос и моментална реакција на гаста. Енергијата не е ништо без контрола, поради што Grandland Plug-in Hybrid се одликува со трајно достапна технологија e-AWD1 преку електрифицирана задна оска за да се обезбеди најдобро можно држење во најразлични услови на возење.

 

1Достапно во зависност од понудата 

 
СЛОБОДА НА КОНТРОЛА 

Со своите 4 режими на возење, со притискање на едно копче Grandland Plug-in Hybrid може да се прилагоди на тоа како сакате да возите - обезбедувајќи ги сите предности на SUV возилата во комбинација со оние на електричните возила.

 

 • Hybrid го овозможува најдоброто од двата света помеѓу контролираната потрошувачка на гориво и перформансите на патот.
 • AWD (доколку е спесифицирано) ги активира и моторот и електричниот мотор за да обезбеди подобро држење на патот на груби површини.
 • Sport  се потпира на комбинираната моќност на моторот и моторот за подинамично возење.
 • Electric го активира само електричниот мотор, за нула емисии на СО2 и без бука. 
 
РЕГЕНЕРАТИВНО КОЧЕЊЕ

Користејќи го нашиот најсовремен систем за сопирање со висока ефикасност i-Booster*, Grandland Plug-in Hybrid ја враќа енергијата која се користи при возење и сопирање и ја претвора во дополнителен електричен опсег.

i-Booster има два режима за враќање на енергијата:

 • D-возењето се вклучува кога возачот ќе ја тргне ногата од педалата за гас за умерено враќање на енергијата.
 • B-режимот го зголемува враќањето на енергијата при сопирање и преку нормално забавување.

 

Кога батеријата е целосно наполнета или се детектира потреба за поостро забавување, Grandland Plug-in Hybrid автоматски ќе се префрли од сопирање i-Booster на стандардно сопирање.

* максимум 10% од вкупниот капацитет за хибридниот модел. 

 
СЛЕДЕЊЕ НА ПОДАТОЦИТЕ ЗА ВОЗИЛОТО.
Новиот Grandland Plug-in Hybrid е подобрен со следење на податоци за возилото кои се пренесуваат до возачот во елегантно едноставен, дигитално детоксифициран проток преку дисплејот на Pure Panel. Ова Ви дава интуитивен преглед на потрошувачката на енергија, така што ќе бидете информирани и ќе имате контрола, и лесно можете да го постигнете максималниот опсег и ефикасност.  

УСЛУГИ НА OPEL ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА.

Од опции за полнење до услуги за мобилност, услугите на Opel за електрични возила овозможуваат опуштен и безгрижен почеток на е-мобилност. ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ДАЛИ САКАТЕ ДА ДОЗНАЕТЕ ПОВЕЌЕ?

ПОСВЕТЕНИ ВАМ.

Како сопственик на возило Opel Electric или Hybrid уживајте спокојно со нашите 10 пакети за пост-продажба. Ние Ви обезбедуваме од 24/7 помош на пат и доживотни бесплатни софтверски ажурирања до нашата 8-годишна гаранција на батеријата или изминати 160,000 km и посветени експерти кои ќе одговорат на сите Ваши прашања. 

Сеопфатна гаранција во десет точки што обезбедува директна, професионална грижа во сите аспекти на сопственоста над возилото. 

1. ГАРАНЦИЈА ОД 8 ГОДИНИ ИЛИ 160 000km НА БАТЕРИЈАТА

 

2. ПОМОШ НА OPEL
Возете спокојно 24/24 и 7/7. 

 

3. Е-ЕКСПЕРТСКИ ЦЕНТАР

Нашите експерти ќе се грижат за Вашето возило и ќе одговорат на сите Ваши прашања.

 

4. OPEL FLEXCARE (препорачано)

Вклучени се сите операции за одржување, делови и наменски услуги.

 

5. СЕРТИФИЦИРАНО РЕШЕНИЕ ЗА ПОЛНЕЊЕ

Комплетна гама на кутии за полнење, инсталирани од избрани професионалци. 

 

6. РЕШЕНИЕ ЗА МОБИЛНОСТ

Различни решенија за мобилност за да бидете во движење

 

7. ДОЖИВОТНО АЖУРИРАЊЕ НА СОФТВЕРОТ

Секогаш користете го најдоброто искуство во возењето.

 

8. ПОЛНЕЊЕ НА АВТОМОБИЛОТ ДО 80%

На секоја сервисна проверка.

 

9. ПОНУДА И ЗАКАЖЕТЕ ТЕРМИН ЗА СОСТАНОК

Закажете состанок со професионален Продажен советник на Opel и осознајте ги сите детали за Вашето идно Opel возило.