SKIP TO CONTENT
Карактеристики

Најдоброто германско инженерство.

Се движи со времето.

БЕЗБЕДНОСТ И ИНОВАЦИИ.

ПИКСЕЛ СВЕТЛО INTELLILUX LED®

Ги воведуваме револуционерните предни пиксел светла IntelliLux LED®1 - следниот чекор во пионерската светлосна технологија на Opel. Овој систем нуди значително подобрена видливост ноќе со постојани долги светла без отсјај, што не ги заслепуваат возачите од спротивната насока. Секое предно светло се состои од 84 сегменти кои се прилагодуваат на сообраќајните услови со автоматско исклучување на одделни единици.

 

 
 • Нема ризик од заслепување на другите возачи
 • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано
 • Режим на автопат: оптимизирано осветлување на автопатот
 • Светлото за свиоци се бори против „црните дупки“ на тесните свиоци. Активно до 40 км на час.
1  Oпционално.
ЕКРАН HEAD-UP

Екранот Head-Up1 проектира клучни информации за возачот, како што се брзината, насоките од сателитската навигација или предупредувањата од автоматскиот темпомат1 на ветробранското стакло, со очите безбедно на патот. 

 

1 Oпционално.

 
АВТОМАТСКО СОПИРАЊЕ ВО ИТНИ СЛУЧАИ

Автоматското сопирање во итни случаи со детекција на пешаци1,2 ја следи сообраќајната ситуација пред. Opel Insignia. Ако овој систем открие пешак, возило или друг предмет напред, тој ја засилува моќноста на сопирањето и дури ќе го сопре самиот автомобил доколку возачот не реагира.

 

1 Oпционално. 

2 Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за задачата на возење.

 
НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД

Функцијата за напречен сообраќај назад1 детектира подвижни предмети на задните страни на вашата Insignia кога враќате наназад од местото за паркирање или од вашиот прилаз и ве предупредува. Она што порано беше невидлива опасност сега е лесно да се управува.

 

1 Oпционално. Активно до 10 km/час, детектира напречен сообраќај назад што патува со брзина до 36 km/час.

 

 
АСИСТЕНТ ЗА СООБРАЌАЈНИ ЗНАЦИ

Најновата технологија на Асистентот за сообрачајни знаци1 постојано ги прикажува брзинските ограничувања и другите сообраќајни знаци на екранот во групата инструменти и на екранот Head-up1, ако е достапен.  

 

1 Oпционално.

 
АВТОМАТСКИ ТЕМПОМАТ

Автоматскиот темпомат1,2 со целосен опсег на брзината3 овозможува искуство при возењето без стрес. Со автоматско забрзување или забавување, одржува безбедно растојание до возилото напред. Дури и нема потреба повторно да го стартувате темпоматот откако ќе застанете.3

 

1 Oпционално. 

2 Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за задачата на возење. 

3 Достапно со избран AT пренос. 

 
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА ЛЕНТА

Системот за предупредување за промена на лента активира предупредување ако се промени лента без индикација. Предупредувањето за странична слепа зона1,2 детектира и го предупредува возачот за возилата од паралелните ленти што се приближуваат брзо, а кои моментно се наоѓаатво слепата зона.

 

1Oпционално.

2Диференцијалот на брзината помеѓу два автомобила не може да биде над 72 км на час.

 

ДИЗАЈН.

НАДВОРЕШНОСТ
Новата Insignia Grand Sport убедува со поелегантен дизајн и карактеристична персона, кој е дорасната на своето име. Тенките препознатливи LED светла со „двојни крила“ и задните светла и двојните хромирани украсни светла додаваат допир на висока класа. 
ВНАТРЕШНОСТ
Елегантна, ергономска и со чувство на пространост - новата Insignia е фокусирана на вас. Искусете хармоничен и модерен дизајн, висококвалитетни материјали и внатрешност целосно фокусирана на возачот. Новата Insignia Grand Sport не пропушта ништо за да ја обезбеди целата поддршка што ви е потребна за пријатно возење. 
ПРЕПОЗНАТЛИВИ СВЕТЛА LED

Уникатните предни и задни LED светла во форма на препознатливите „крила“ на Opel со дневни светла додаваат и стил и видливост и ќе ве пречекаат со анимирана светлосна секвенца при отворање на автомобилот1.

 

1 Само предни светла.

 
БОИ
Израз на личноста: изберете ја вашата омилена боја за да се изразите себе си. 
ТРКАЛА
Дајте ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатно чувство за карактер со опсегот на фелни и тркала од легура, достапни од 17 до 20 инчи. 

ПРЕМИУМ УДОБНОСТ.

ЕРГОНОМСКИ АКТИВНИ СЕДИШТА
Ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба. 
Почастете си го грбот со ергономските седишта1 - сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата:

 

 • Ергономски сертифицирани во Германија
 • Продолжеток како поддршка за бедрата за да го наместите вашето седиште на точната должина на нозете
 • Вентилацијата ве лади, а греењето ви го загрева грбот2

 

  Надградете ги првокласните карактеристики:2

 • Масажа кога ќе посакате
 • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки

 

1Опционално со избрани нивоа на опременост. Сертификатот е доказ за квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.

2Опционално, само со седишта со електрика.

ГОДИНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
Новата Insignia Grand Sport им нуди на возачите прмиум ниво на удобност со карактеристиките на греење1 што го прави возењето поудобно во ладните утра. 

Едноставно одмрзнете со загреаното ветробранско стакло ThermaTec™. За дополнително ниво на благосостојба, уживајте во загреаните предни, па дури и надворешните задни седишта плус загреаниот управувач за да се загреете брзо.     

 

1Oпционално со избрани нивоа на опременост.

ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ
Новата Opel Insignia Grand Sport нуди голем капацитет на товарење и има многу флексибилни решенија за складирање. 

Преклопување со еден допир: задните поделени седишта поединечно се преклопуваат за секунди со еден допир на копче.

5 патници, 560 литри: со сите три реда кренати, сѐ уште имате доволно простор во багажникот за сел комплет багаж.

40 долу, 40:20 горе:1 преклопете едно или две седишта за да носите долги товари и до двајца патници во задниот дел.

До 1665 литри: со преклопени сите три седишта, багажникот е огромен - и е совршено рамен.

 

1Само со избрани нивоа на опременост.

ПОВРЗАНОСТ.

MULTIMEDIA NAVI PRO
Дигитална поврзаност, систем за навигација во автомобилот, голем иновативен екран на допир во боја и звук со висок квалитет: новиот врвен инфозабавен систем на Insignia го има сето тоа. 

Multimedia Navi Pro4 со интегриран систем за навигација ги содржи следниве карактеристики:

 

 • 8-инчен екран со радио DAB
 • 3D-мапа за навигација
 • Гласовно управување
 • Bluetooth®1
 • Компатибилност со екранот Head-Up
 • Поврзани услуги за навигација2
 • 2 приклучоци USB
 • Apple CarPlay™3 и Android Auto™3

 

1Bluetooth е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc.

2Потребно е прифаќање на договор за лиценца на крајниот корисник на Telenav и согласност за употреба на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година. Потребно е поврзување на паметните телефони на корисниците за сите поврзани услуги за навигација.

 

3Apple CarPlay™ и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји. Android Auto е трговска марка на Google Inc.

4 Oпционално

ЗВУЧЕН СИСТЕМ BOSE®

Повисока верност. Врвниот звучен систем1 на Bose® го прави секое патување забавно доживување. Со осум звучници, сите во автомобилот можат да уживаат во моќниот бас и чистите октави.

 

1 Oпционално.

 
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ
Едноставно ставете го вашиот паметен телефон1 во делот за телефон со интегриран индуктивен полнач2 за безжично да ја полните батеријата. 

1 Може да е потребен додаток за паметниот телефон. Индуктивно полнење само за уредите со вклучена PMA или Qi. За да ја проверите компатибилноста на вашиот уред, контактирајте со вашиот дилер на Opel. 

2 Oпционално.

ЕФИКАСНОСТ ВО ВОЗЕЊЕТО.

МОТОРИ
Новата Insignia Grand Sport нуди повеќе перформанси со помалку издувувања и помала потрошувачка на гориво со широкат понуда на различни мотори за навистина возбудливо возење. 

Од бензиски мотори 1.4 турбо (107 kW/145 КС) до 2.0 турбо (169 kW/230 КС) до 1.5 дизел (91 kW/122 КС) и 2.0 дизел (129 kW/174 КС)  – сите мотори на Insignia се опремени со Euro 6 D и оптимизираниот систем старт/стоп.

 

Потрошувачка на гориво комбинирана xx, x - x,x l/100 km; издувување CO2 комбинирано 105-163 g/km, според NEDC. Податоците за потрошувачка на гориво и издувување CO2 се прелиминарни и се утврдени според методологијата на постапката за тестирање WLTP, а релевантните вредности се преточени назад во NEDC за да се овозможи споредливост со други возила, според регулативите R (ЕЗ) бр. 715/2007 , Р (ЕУ) бр. 2017/1153 и Р (ЕУ) бр. 2017/1151

ПРЕНОС
Рачен менувач, автоматски без степени, 8- или 9-степен автоматски: изборот е ваш. 

Со новата Insignia Sports Tourer можете да изберете помеѓу 6-степен мануелен менувач, автоматски без степени, 8-степен автоматски или новиот 9-степен автоматски.

 

Целосно новиот 9-степен автоматски менувач со педали за менување нуди поголемо ниво на перформанси, подобра економичност и забележително подобрено ниво на удобност за возачот.

СУСПЕНЗИЈА FLEXRIDE
Персонализирачки перформанси за возење. FlexRide1 ви овозможува да искусите три автомобили во еден. 

Префрлете се од Standard во Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглеток крузер или во спортска машина. Има три режими што можат да се активираат: Standard, Tour или Sport. Со притискање на копче, FlexRide ја прилагодува чувствителноста на различните системи за да одговараат на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучително и управувачот, забрзувачот, автоматскиот пренос и контролата на триење.

 

1 FlexRide е опционален со избрани мотори, стандарден со 2.0 турбо (147 и 169 kW/200 и 230 КС), опционален со 2.0 дизел (129 kW/174 КС).

ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ
Погонот на сите тркала дистрибуира моќност за динамично, но безбедно и лесно управливо искуство при возењеТО. 

Погонот на сите тркала на Insignia1 со векторирање на вртежниот момент дистрибуира вртежен момент помеѓу предните, задните, левите и десните тркала за подинамично и балансирано ракување. 

 

1 Стандардна опрема само во комбинација со опционалниот FlexRide.

ДОДАТНА ОПРЕМА OPEL+.

Ги задоволува сите ваши потреби.

Изразете се со оригиналната додатна опрема Opel+ и искористете го максимумот од вашиот Combo Cargo. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

 

Сликата може да се разликува од производот на продажба.

460-литарска кровна кутија и основен носач
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Закачалка за капути FlexConnect
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Држач за уреди FlexConnect
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Осветлени плочки на праговите
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Реверзибилна цврста подлога за товар
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Шипки за товар
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ

ШТО Е СЛЕДНО?