Преглед

Insignia Grand Sport

ОД 23.466 €

Елегантен дизајн, супериорна поврзаност и интелигентни системи за помош на возачот - Insignia е вашата моќна покана за отворен пат.

Елегантен дизајн, супериорна поврзаност и интелигентни системи за помош на возачот - Insignia е вашата моќна покана за отворен пат.

Insignia со премиум ентериер и интелигентни системи за помош на возачот - вашиот совршен бизнис партнер за секоја пригода.

Силните перформанси од бизнис класата, фокусот на безбедноста и продолжените сервисни интервали ја прават Insignia совршена за вашиот возен парк.

ВИДЕА.

ДИЗАЈН.

ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

Едицијата Insignia 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологијаудобност или дизајн!

 

Стандардната опрема на едицијата Insignia 120 години:

 • Ограничена понуда на беџ 120 години 
 • Ограничена понуда на 17-инчни тркала од легура, техничко сиво 120 години
 • Ограничена понуда на ткаенина 120 години 
 • Ограничена понуда на патосници 120 години
 • Мултимедиумски инфозабавен систем со 7-инчен екран осетлив на допир
 • Проекција на паметен телефон, стриминг преку Bluetooth®, 2 USB, 7 звучници
 • Дневни светла и задни штопови LED
 • Автоматско сопирање во итни случаи со детекција на пешаци
 • Помош за возење во лента
 • Предупредување за судир нанапред
 • Пасивно стартување
 • Контроли на управувачот
 • Темпомат со ограничувач на брзината
 • Плочки на праговите

> Откријте ги моделите 120 години.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ULTIMATE СО СТИЛ.

Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix, 18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира.

ОСТАВЕТЕ МОМЕНТАЛЕН ВПЕЧАТОК.

Револуционерен дизајн, контури во стил на купе, јасни и витки линии - комбинација на спортски линии и извонредна аеродинамика.

 

СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

 

• Првокласна изработка.
• Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1.
Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство.


1Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.

2Достапност според понудата. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

УБАВИНАТА ВО НЕЈЗИНАТА НАЈПРАКТИЧНА ФОРМА.

Сместува луѓе и товар од сите големини. Продолжените димензии назад и товарниот простор од 490 литри го прават секое возење задоволство – и за возачот и за патниците.

 

Покрај просторот за нозете, Grand Sport нуди цели 490 литри простор во багажникот, кој се протега до 1450 литри ако ги преклопите задните седишта.

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.

 

СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

Сончевиот покрив ја поплавува внатрешноста со природно светло, додека дефлекторот за ветер ве чува од промаја.

 

1Опционално

 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Insignia 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологијаудобност или дизајн!

   

  Стандардната опрема на едицијата Insignia 120 години:

  • Ограничена понуда на беџ 120 години 
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала од легура, техничко сиво 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години 
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Мултимедиумски инфозабавен систем со 7-инчен екран осетлив на допир
  • Проекција на паметен телефон, стриминг преку Bluetooth®, 2 USB, 7 звучници
  • Дневни светла и задни штопови LED
  • Автоматско сопирање во итни случаи со детекција на пешаци
  • Помош за возење во лента
  • Предупредување за судир нанапред
  • Пасивно стартување
  • Контроли на управувачот
  • Темпомат со ограничувач на брзината
  • Плочки на праговите

  > Откријте ги моделите 120 години.

 • Insignia Grand Sport, Ultimate, Design

  ULTIMATE СО СТИЛ.

  Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix, 18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира.
 • ОСТАВЕТЕ МОМЕНТАЛЕН ВПЕЧАТОК.

  Револуционерен дизајн, контури во стил на купе, јасни и витки линии - комбинација на спортски линии и извонредна аеродинамика.

   

 • Insignia Grand Sport, Interior, Design

  СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

  Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

   

  • Првокласна изработка. • Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1. • Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство. 1Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.

  2Достапност според понудата. 

 • Insignia Grand Sport, Interior, Storage, Versatility

  УБАВИНАТА ВО НЕЈЗИНАТА НАЈПРАКТИЧНА ФОРМА.

  Сместува луѓе и товар од сите големини. Продолжените димензии назад и товарниот простор од 490 литри го прават секое возење задоволство – и за возачот и за патниците.

   

  Покрај просторот за нозете, Grand Sport нуди цели 490 литри простор во багажникот, кој се протега до 1450 литри ако ги преклопите задните седишта.

   

 • Insignia Grand Sport, Exterior, Design, Wheels

  КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

  Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.

   

 • Insignia Grand Sport, Exterior, Design, Sunroof

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

  Сончевиот покрив ја поплавува внатрешноста со природно светло, додека дефлекторот за ветер ве чува од промаја.

   

  1Опционално

ИНОВАЦИИ.

НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED®  MATRIX.

Напредното предно осветлување IntelliLux LED®Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

 

 • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
 • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
 • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

 

1Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix е опционално со Dynamic, Innovation и Country Tourer. Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

Автоматскиот темпомат1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

 

Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.


1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

 

1Oпционално

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

 

1Oпционално

НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

 

 • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
 • Предупредување за странична слепа зона.
 • Помош за возење во лента.

 

Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

 

 • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
 • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
 • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

МАГИЧЕН ДОПИР.

Влезете и тргнете. Со „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia едноставно влегувате во автомобилот и возите со притискање копче, без да имате потреба да го барате клучот.
 • НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED®  MATRIX.

  Напредното предно осветлување IntelliLux LED®Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

   

  • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
  • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
  • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

   

  1Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix е опционално со Dynamic, Innovation и Country Tourer. Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Safety, Automatic Cruise Control

  ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автоматскиот темпомат1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

   

  Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.

  1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Head Up Display

  СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

  Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Rear Cross Traffic Alert

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

  Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

   

  1Oпционално

 • НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

   

  • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
  • Предупредување за странична слепа зона.
  • Помош за возење во лента.

   

  Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

   

  • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
  • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
  • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Innovation, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете и тргнете. Со „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia едноставно влегувате во автомобилот и возите со притискање копче, без да имате потреба да го барате клучот.

КОНЕКТИВНОСТ.

MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите за поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

 

Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

 

 • 8-инчен HD екран во боја на допир
 • AM/FM радио, DAB/DAB+3
 • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
 • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM4 и Android AutoTM4
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
 • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
 • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment

1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
3Опционално
4Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

НАВИГАЦИЈА

Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

 

Multimedia Navi овозможува:

 • 7-инчен HD екран во боја на допир
 • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM3 и Android AutoTM3
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5

 

За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

1Во зависност од земјата/пазарот.

2Опционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

 

Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

 • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM1 и Android AutoTM1.
 • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
 • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
 • 7 звучници, моќност 4x20W.


1Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
2Oпција/за одредени пазари
3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com
4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

 

1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

Звучниот систем Bose® со 8 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

 

1Достапност според понудата. 

ПОВИК ВО ИТНИ СЛУЧАИ.

Во случај на незгода, функцијата за повик во итни случаи автоматски ве поврзува со службите за итна помош, или можете да се јавите за помош со притискање на копчето за итен повик ако сте во загрозена ситуација.1

 

1Повикот за итни случаи е достапен како опција со избрани автомобили и потребна е покриеност и достапност на мобилната мрежа.

 • MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите за поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

   

  Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

   

  • 8-инчен HD екран во боја на допир
  • AM/FM радио, DAB/DAB+3
  • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
  • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM4 и Android AutoTM4
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5
  • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
  • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3

  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment 1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година. 2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа. 3Опционално 4Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com. 5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. 6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Multimedia Navi

  НАВИГАЦИЈА

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

   

  Multimedia Navi овозможува:

  • 7-инчен HD екран во боја на допир
  • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM3 и Android AutoTM3
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5

   

  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

  1Во зависност од земјата/пазарот.

  2Опционално

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Multimedia

  MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

  Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

   

  Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

  • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM1 и Android AutoTM1.
  • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
  • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
  • 7 звучници, моќност 4x20W.

  1Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com. 2Oпција/за одредени пазари 3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com 4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

   

  1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 8 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

   

  1Достапност според понудата. 

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Bose Sound System

  ПОВИК ВО ИТНИ СЛУЧАИ.

  Во случај на незгода, функцијата за повик во итни случаи автоматски ве поврзува со службите за итна помош, или можете да се јавите за помош со притискање на копчето за итен повик ако сте во загрозена ситуација.1

   

  1Повикот за итни случаи е достапен како опција со избрани автомобили и потребна е покриеност и достапност на мобилната мрежа.

ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕТО.

НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

 

Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

 

 • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
 • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред.

 

1Достапно за 2.0 Direct Injection Turbo (184 kW/ 260 КС).

Потрошувачка на гориво за 2.0 дизел во l/km: во град 6.6-7.8, на отворено 4.6-5, комбинирано 5.4-6; издувување CO2 во g/km: комбинирано 150-164.

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците.

 

Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

 

До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

 

Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

 

На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

 

 • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
 • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
 • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
 • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
 • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ
 • НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

  Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

   

  Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

   

  • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
  • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.

   

 • Insignia Grand Sport, Interior, Transmissions

  ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

  Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред.

   

  1Достапно за 2.0 Direct Injection Turbo (184 kW/ 260 КС). Потрошувачка на гориво за 2.0 дизел во l/km: во град 6.6-7.8, на отворено 4.6-5, комбинирано 5.4-6; издувување CO2 во g/km: комбинирано 150-164.

   

 • Insignia Grand Sport, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците.

   

  Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

   

  До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

   

  Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Driving, Chassis, Flexride

  ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

  FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

   

  На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

   

  • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
  • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
  • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
  • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
  • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

   

  1Oпционално

ДОБРОСОСТОЈБА.

ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

Ергономски сертифицираните1предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

 

Почастете си го грбот со ергономските седишта1 - сертифицирани од Кампањата за поздрави грбови (AGR), самостоен центар за совршенство во ергономијата: ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба.

 

 • Ергономски сертифицирани во Германија.
 • Подршка на бедрата со извлекување за да го прилагодите вашето седиште според точната должина за вашите нозе.
 • Вентилацијата и греењето ве одржуваат разладени или ве затоплуваат.

 

Надградете ги првокласните карактеристики:

 

 • Масажа кога ќе посакате.
 • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки.

 

1Oпционално на одбрани нивоа на опременост. Сертификатот е потврда за квалитет, доделен од страна на независна комисија за тестирање, составена од експерти од различни медицински дисциплини.

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

САЛОНСКО СВЕТЛО.

Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон.


1 Oпционално

ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.

 

 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

  Ергономски сертифицираните1предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

   

  Почастете си го грбот со ергономските седишта1 - сертифицирани од Кампањата за поздрави грбови (AGR), самостоен центар за совршенство во ергономијата: ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба.

   

  • Ергономски сертифицирани во Германија.
  • Подршка на бедрата со извлекување за да го прилагодите вашето седиште според точната должина за вашите нозе.
  • Вентилацијата и греењето ве одржуваат разладени или ве затоплуваат.

   

  Надградете ги првокласните карактеристики:

   

  • Масажа кога ќе посакате.
  • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки.

   

  1Oпционално на одбрани нивоа на опременост. Сертификатот е потврда за квалитет, доделен од страна на независна комисија за тестирање, составена од експерти од различни медицински дисциплини.

   

 • Insignia Grand Sport, Well Being, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон. 1 Oпционално
 • Insignia Grand Sport, Well Being, Rear Split Seat

  ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

  Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.

   

INSIGNIA GSi.

INSIGNIA GSi.

ПРИЛИЧНО БРЗА.

Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.1 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 187 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

 

 • INSIGNIA GSi.

  Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.1 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 187 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

   

EXCLUSIVE.

ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

 

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за: 

 
 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ
 • ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

  Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

   

  Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за: 

   
  • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
  • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
  • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.

ПАКЕТ COUNTRY TOURER EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

 

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за: 

 

 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ДОДАТНА ОПРЕМА - СПЕЦИЈАЛНО НАПРАВЕНА ЗА ВАС.

Изразете се себе си со дополнителната опрема на Opel и извлечете го максимумот од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

 

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.