Преглед

Insignia Sports Tourer

ОД 26.878 €

Динамичен дизајн, супериорна поврзаност и интелигентни системи за помош на возачот - Insignia Country Tourer е вашата моќна покана за отворен пат.

Динамичен дизајн, супериорна поврзаност и интелигентни системи за помош на возачот - Insignia Country Tourer е вашата моќна покана за отворен пат.

Insignia со премиум ентериер и интелигентни системи за помош на возачот - вашиот совршен бизнис партнер за секоја пригода.

Силните перформанси од бизнис класата, фокусот на безбедноста и продолжените сервисни интервали ја прават Insignia совршена за вашиот возен парк.

ДИЗАЈН.

ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

Едицијата Insignia 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологија, удобност или дизајн!

 

Стандардната опрема на едицијата Crossland X 120 години содржи:

 

 • Ограничена понуда на беџ 120 години
 • Ограничена понуда на 17-инчни тркала 120 години
 • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
 • Ограничена понуда на патосници 120 години
 • Мултимедијален систем за инфозабава со 7-инчен екран на допир
 • Проекција на паметен телефон, стриминг преку Bluetooth®, 2 USB, 7 звучници
 • Дневни светла LED и задни светла
 • Автоматско сопирање во итни случаи и детекција на пешаци
 • Активна помош за возење во лента
 • Предупредување за судир нанапред
 • Пасивно стартување
 • Контроли на управувачот
 • Темпомат со ограничувач на брзината
 • Плочки на прагот

Откријте ги моделите 120 години.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ULTIMATE СО СТИЛ.

Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix, 18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира. ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ОДЛИЧНА ПО СИТЕ СТАНДАРДИ.

Новата Sports Tourer е комбинација на иновациите и дизајнот на премиум класата и разновидноста на голем автомобил.

СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

 

 • Првокласна изработка.
 • Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1.
 • Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство.

 

1Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.

2Достапност според понудата. онзола со Dynamic и Innovation.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

НАПРАВЕНА ДА ВИ ОЛЕСНИ.

Капацитетот и разновидноста го прават Sports Tourer комплетниот мултитаскер. Лесно можете да товарите разни работи во неговиот товарен простор од 532-1638 литри.

КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.

СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

 

Сончевиот покрив ја поплавува внатрешноста со природно светло, додека дефлекторот за ветер ве чува од промаја.

 

1Опционално

 • ЕДИЦИЈА 120 ГОДИНИ.

  Едицијата Insignia 120 години веќе доаѓа со импресивна понуда на стандардни карактеристики. Надградете ја дополнително со нашите роденденски пакети за технологија, удобност или дизајн!

   

  Стандардната опрема на едицијата Crossland X 120 години содржи:

   

  • Ограничена понуда на беџ 120 години
  • Ограничена понуда на 17-инчни тркала 120 години
  • Ограничена понуда на ткаенина 120 години
  • Ограничена понуда на патосници 120 години
  • Мултимедијален систем за инфозабава со 7-инчен екран на допир
  • Проекција на паметен телефон, стриминг преку Bluetooth®, 2 USB, 7 звучници
  • Дневни светла LED и задни светла
  • Автоматско сопирање во итни случаи и детекција на пешаци
  • Активна помош за возење во лента
  • Предупредување за судир нанапред
  • Пасивно стартување
  • Контроли на управувачот
  • Темпомат со ограничувач на брзината
  • Плочки на прагот

  Откријте ги моделите 120 години.

 • Insignia Sports Tourer, Ultimate, Design

  ULTIMATE СО СТИЛ.

  Со спортскиот пакет на линијата OPC, предните светла IntelliLux LED® Matrix, 18-инчните тркала од легура, луксузната внатрешност и повеќе, Insignia Ultimate е сѐ што името сугерира.
 • ОДЛИЧНА ПО СИТЕ СТАНДАРДИ.

  Новата Sports Tourer е комбинација на иновациите и дизајнот на премиум класата и разновидноста на голем автомобил.
 • Insignia Sports Tourer, Interior, Design

  СОВРШЕНА НА СЕКОЈ НАЧИН.

  Од инструментите кои суптилно се наклонуваат кон возачот, опционалните ергономски активни седишта па сѐ до квалитетните материјали - сè е направено по мерка.

   

  • Првокласна изработка.
  • Велнес-луксуз, вкл. ергономски седишта, сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата1.
  • Амбиентално осветлување2, светло и пространо чувство.

   

  1Кожата е опционална, само површините за контакт на седиштето се во кожа.

  2Достапност според понудата. онзола со Dynamic и Innovation.

 • Insignia Sports Tourer, Interior, Storage, Versatility

  НАПРАВЕНА ДА ВИ ОЛЕСНИ.

  Капацитетот и разновидноста го прават Sports Tourer комплетниот мултитаскер. Лесно можете да товарите разни работи во неговиот товарен простор од 532-1638 литри.
 • Insignia Sports Tourer, Exterior, Design, Wheels

  КРЕИРАЈТЕ КАРАКТЕР.

  Подарете ѝ на вашата Insignia Grand Sport уникатен карактер со огромната понуда на раткапни и тркала од легура, достапни во големини од 17 до 20 инчи.
 • Insignia Sports Tourer, Design, Panoramic Sunroof

  СОНЦЕ И СВЕЖ ВОЗДУХ.

   

  Сончевиот покрив ја поплавува внатрешноста со природно светло, додека дефлекторот за ветер ве чува од промаја.

   

  1Опционално

ИНОВАЦИИ.

ЕЛЕКТРИКА НА ВРАТА НА БАГАЖНИК.

Интелигентната хендзфри врата на багажникот1 автоматски ја отвора и затвора вратата на багажникот со едноставно замавнување со стапалото под задниот браник.

 

Можете да држите во рацете багаж или пазарени производи и без проблем да му пристапите на багажникот со своите пространи 1638 литри. Само ставете го стапалото под багажникот и вратата на багажникот ќе се отвори автоматски.

 

Се разбира, можете исто така да го отворите багажникот преку притискање копче на капакот на багажниот простор, внатре во кабината или на вашиот клуч.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED® MATRIX.

Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

 

 • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
 • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
 • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

 

1Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

Автономниот систем за одржување растојание нанапред1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

 

Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.

 

1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

 

1Oпционално

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

 

1Oпционално

НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

 

 • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
 • Предупредување за странична слепа зона.
 • Помош за возење во лента.

 

Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

 

 • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
 • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
 • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

МАГИЧЕН ДОПИР.

Влезете и тргнете. Со „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia едноставно влегувате во автомобилот и возите со притискање копче, без да имате потреба да го барате клучот.
 • ЕЛЕКТРИКА НА ВРАТА НА БАГАЖНИК.

  Интелигентната хендзфри врата на багажникот1 автоматски ја отвора и затвора вратата на багажникот со едноставно замавнување со стапалото под задниот браник.

   

  Можете да држите во рацете багаж или пазарени производи и без проблем да му пристапите на багажникот со своите пространи 1638 литри. Само ставете го стапалото под багажникот и вратата на багажникот ќе се отвори автоматски.

   

  Се разбира, можете исто така да го отворите багажникот преку притискање копче на капакот на багажниот простор, внатре во кабината или на вашиот клуч.

   

  1Oпционално

 • НАПРЕДНО ПРЕДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ INTELLILUX LED® MATRIX.

  Напредното предно осветлување IntelliLux LED® Matrix1 со долги светла без отсјај автоматски ги навалува светлата кога има други возила од спротивната насока, но го осветлува остатокот од патот до 400 метри нанапред.

   

  • Без ризик од зашеметување на другите возачи.
  • Ноќното возење е побезбедно и порелаксирано.
  • Аголното светло ги покрива „црните дупки“ на опасните свиоци. Активно за брзини од 40 km/час до 70 km/час1.

   

  1Кога ќе се активира системот, се вклучуваат долгите светла при брзина над 50 km/час и автоматски се исклучуваат при брзина под 35 km/час.

 • Insignia Country Tourer, Innovation, Safety, Automatic Cruise Control

  ОДРЖУВАЊЕ БЕЗБЕДНО РАСТОЈАНИЕ.

  Автономниот систем за одржување растојание нанапред1 помага во спречување судири преден браник-заден браник и ви помага да се релаксирате со сопирање и забрзување за да се одржи поставеното растојание до возилото напред.

   

  Автономната1 генерација на системи за помош на возачот е тука. Го скенираат патот и ја штитат Insignia преку безбедносната зона со максимална релаксација и минимален ризик.

   

  1Oпционално, системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во непосредните ограничувања на систмот. Возачот останува одговорен само за возењето.

 • Opel, Insignis, Sports Tourer, Innovations, Head-Up Display

  СЛЕДНОТО НИВО НА ПОМОШНИЦИ НА ВОЗАЧОТ.

  Дисплејот напред1 ги прикажува вашите клучни податоци на ветробранското стакло, така што ќе можете да ги држите очите на патот. Информациите вклучуваат брзина, насоки за навигација или предупредувања за опасности.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Advanced Park Assist

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАПРЕЧЕН СООБРАЌАЈ НАЗАД.

  Предупредувањето за напречен сообраќај назад1 ве предупредува за возила додека враќата наназад од вашето паркинг место или од патот пред вашата куќа. Она што некогаш беше невидлива опасност сега е лесно за управување.

   

  1Oпционално

 • НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ.

  Безбедносните технологии на Opel1 нудат карактеристики како:

   

  • Автоматско итно сопирање со детекција на пешаци.
  • Предупредување за странична слепа зона.
  • Помош за возење во лента.

   

  Нашите напредни безбедносни системи1 се комбинација на камера и радар и се дизајнирани да ја поткрепат будноста на возачот и да помогнат во спречување на ненадејни судири, казни за брзо возење и повеќе.

   

  • Ви помагаат да се релаксирате преку континуирана поддршка.
  • Претставуваат совршени помошни системи за внимателен стил на возење.
  • Прават да имате контрола над вашата Insignia.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Innovation, Keyless Start

  МАГИЧЕН ДОПИР.

  Влезете и тргнете. Со „Отвори и стартувај без клуч“ на Insignia едноставно влегувате во автомобилот и возите со притискање копче, без да имате потреба да го барате клучот.

КОНЕКТИВНОСТ.

MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите за поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

 

Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

 

 • 8-инчен HD екран во боја на допир
 • AM/FM радио, DAB/DAB+3
 • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
 • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM4 и Android AutoTM4
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5, 6
 • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
 • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3


За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment

1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година.
2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа.
3Опционално
4Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.
5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.
6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

НАВИГАЦИЈА

Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

 

Multimedia Navi овозможува:

 • 7-инчен HD екран во боја на допир
 • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM3 и Android AutoTM3
 • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5

 

За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

 

1Во зависност од земјата/пазарот.

2Опционално

3Apple CarPlayTM и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.

4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

5Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

 

Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

 • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
 • AM/FM радио, DAB/DAB+2
 • Компатибилен со Apple CarPlayTM1 и Android AutoTM1.
 • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
 • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
 • 7 звучници, моќност 4x20W.

1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.

2Oпција/за одредени пазари

3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

 

1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

Звучниот систем Bose® со 9 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

 

1Oпционално

ПОВИК ВО ИТНИ СЛУЧАИ.

Во случај на незгода, функцијата за повик во итни случаи автоматски ве поврзува со службите за итна помош, или можете да се јавите за помош со притискање на копчето за итен повик ако сте во загрозена ситуација.1

 

1Повикот за итни случаи е достапен како опција со избрани автомобили и потребна е покриеност и достапност на мобилната мрежа.

 • MULTIMEDIA NAVI PRO. ИНФОЗАБАВА СО НАВИГАЦИЈА.

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во услугите за поврзана навигација1, како што се предвидлива навигација, предупредувања за сообраќајот во живо, навремени информации за паркирање, цени на горивото и ажурирањата на онлајн-мапите.2

   

  Краток преглед на беспрекорно и интуитивно возење:

   

  • 8-инчен HD екран во боја на допир
  • AM/FM радио, DAB/DAB+3
  • 3D европска навигација со услугата за поврзана навигација1, како што е предвидлива навигација и сообраќај во живо2
  • Вградена гласовна контрола за аудио, телефон и навигациски функции
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM4 и Android AutoTM4
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање5, 6
  • Зачувување на до 5 кориснички профили како индивидуални фаворити
  • Информациите од инфозабавниот систем се прикажуваат во групата инструменти и екранот Head-Up3

  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.opel.mk/infotainment 1Потребно е да го прифатите договорот за лиценца за крајниот корисник на Telenav и да се согласите со користењето на личните податоци, како што е утврдено во политиката за приватност на Telenav. Лиценцата истекува на крајот на 2031 година. 2Податоците не се вклучени и мора да бидат обезбедени преку поврзување со мобилниот интернет преку вашиот паметен телефон или хотспот WiFi. Може да се направат трошоци за трансфер на податоци преку мобилната мрежа. 3Опционално 4Apple CarPlayTM е трговска марка на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Android AutoTM е трговска марка на Google Inc. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com. 5Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. 6Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Multimedia Navi

  НАВИГАЦИЈА

  Со новиот Multimedia Navi Pro, уживајте во ефикасната и едноставна навигација, со високо ниво на удобност и прецизни маршрути.

   

  Multimedia Navi овозможува:

  • 7-инчен HD екран во боја на допир
  • 3D европска навигација со услугата за сообраќај TMC/payTMC1
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM3 и Android AutoTM3
  • Bluetooth® аудио стриминг и хендзфри-телефонирање4,5

   

  За повеќе информации за инфозабавниот систем, посетете ја www.xxx.xxx.

   

  1Во зависност од земјата/пазарот.

  2Опционално

  3Apple CarPlayTM и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.

  4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

  5Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Multimedia

  MULTIMEDIA. ПОВРЗАНОСТ НА ПОВИК.

  Паметниот систем Multimedia е стандардна опрема на секоја Insignia. Apple CarPlayTM1 или Android AutoTM1 ви овозможуваат беспрекорно да прикажете клучни апликации и карактеристики од вашиот паметен телефон1 на големиот 7-инчен екран во боја.

   

  Преглед на софистицираниот систем Multimedia:

  • 7-инчен екран на допир во боја со нова подобрена употребливост
  • AM/FM радио, DAB/DAB+2
  • Компатибилен со Apple CarPlayTM1 и Android AutoTM1.
  • Bluetooth®3 за хендзфри телефонирање, пристап до телефонски именик и аудио стриминг4
  • 2 USB интерфејси и aux-in за поврзување или полнење на мобилни уреди
  • 7 звучници, моќност 4x20W.

  1Apple CarPlay и Apple се трговски марки на Apple Inc., регистрирана во САД и во други земји. Apple CarPlayTM и Android AutoTM може да не се достапни во сите земји и може да зависат од вашата верзија на оперативниот систем. Ве молиме посетете ја www.apple.com или www.android.com.

  2Oпција/за одредени пазари

  3Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc. За проверка на компатибилноста, подетете ја www.url.com

  4Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Inductive Charging

  ПОЛНЕТЕ ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Погрешен кабел? Точен автомобил! Со индуктивното полнење1 вие ќе можете безжично да го полните вашиот мобилен телефон.

   

  1Oпционално. Може да е потребен додаток за паметен телефон.

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Bose Sound System

  ПОГОЛЕМА ВЕРНОСТ.

  Звучниот систем Bose® со 9 звучници1 ви овозможува да одлични перформанси на извонредната акустична низа.

   

  1Oпционално

 • Insignia Grand Sport, Connectivity, Bose Sound System

  ПОВИК ВО ИТНИ СЛУЧАИ.

  Во случај на незгода, функцијата за повик во итни случаи автоматски ве поврзува со службите за итна помош, или можете да се јавите за помош со притискање на копчето за итен повик ако сте во загрозена ситуација.1

   

  1Повикот за итни случаи е достапен како опција со избрани автомобили и потребна е покриеност и достапност на мобилната мрежа.

ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕТО.

НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

 

Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

 

 • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
 • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред

 

1 Достапен на избрани мотори.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците. 

 

Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

 

До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

 

Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

 

На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

 

 • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
 • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
 • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
 • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
 • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

 

1Oпционално

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

Новата Insignia ги комбинира ефикасноста на горивото со динамиката на возење и агилноста. Тестовите спроведени во реални услови покажаа дека таа троши и до 10 % помалку гориво во зависност од погонот на возење1.

 

Извонредната динамика на новата Insignia, исто така, е благодарение и на намалената тежина до 200 килограми во споредба со нејзината претходничка2.

 

Сега веќе можете да најдете податоци за потрошувачката на гориво врз основа на циклусот на возење WLTP3, кој ќе се применува во иднината.

Од есен 2017 година, циклусот на возење WLTP ќе стане законски обврзувачки и поблиску ќе го отсликува современото однесување при возењето. Затоа ние веќе им овозможуваме на клиентите полесно да ја проценат дневната потрошувачка на нивните возила.

 

За повеќе информации за циклусот на возење WLTP, потрошувачката на гориво и издувувањето, ве молиме кликнете тука

 

1пр. 1.6 CDTI / циклус на возење WLTP

2пр. Insignia Sports Tourer; до 175 kg за Grand Sport

3Светски хармонизирана процедура за тестирање на лесни возила

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ
 • НОВИ МОТОРИ, НОВА ШАСИЈА, НОВА СЕНЗАЦИЈА.

  Возачите на ново-дизајнираната германска Insignia искусуваат перформанси доведени до совршенство.

   

  Новата Insignia е дизајнирана да ги надмине очекувањата во секоја смисла. Пред сѐ, вашето чувство на достигнување.

   

  • Новите мотори овозможуваат севкупно искуство во возењето.
  • Комбинација на динамично возење и рафинирано и ефикасно извршување.
 • Insignia Sports Tourer, Interior, Transmissions

  ГЕРМАНСКО ИНЖЕНЕРСТВО ЗА ДА ВЕ НОСИ НАПРЕД.

  Изборот е ваш - дали ќе се одлучите за спортскиот, рачен 6-брзински пренос или софистицираниот 8-брзински автоматски пренос1, Insignia ги има сите квалитети да ве носи напред

   

  1 Достапен на избрани мотори.
 • Insignia Sports Tourer, Driving, 4x4, All Wheel Drive

  ПРИЛАГОДЛИВ ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА 4x4 СО ВЕКТОРИРАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ.

  Новиот прилагодлив погон на сите тркала 4x4 ‘Twinster’1 овозможува поглатко, подинамично возење во тесни свиоци, добро балансирано, неутрално ракување и ги спречува изненадувањата во свиоците. 

   

  Системот за погон на сите тркала ‘Twinster’ држи каде што другите не држат.

   

  До 100 % од достапниот вртежен момент може да се прати на задните тркала или да се распредели на сите четири тркала во зависност од ситуацијата.

   

  Системот автоматски повторно го дистрибуира вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала. Клучот е во тоа што системот не одзема од силата, туку ја додава на кое било тркало што нуди најефикасно триење и безбедност за моменталните потреби на возењето.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Driving, Chassis, Flexride

  ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА НА ПЕРФОРМАНСИТЕ ЗА ВОЗЕЊЕ.

  FlexRide®1 ви овозможува да искусите 3 автомобили во еден. Префрлете се од поставката Standard на Tour или Sport за да ја претворите вашата Insignia во уште поглаток крузер или спортска машина.

   

  На допир на копче, FlexRide® ја прилагодува чувствителноста на различни системи за да одговара на условите на патот и вашиот избран стил на возење, вклучувајќи го управувачот, акцелератор, автоматски пренос и контрола на триењето:

   

  • FlexRide® ги прилагодува амортизерите 500 пати во секунда.
  • Сензорите ја следат површината на патот и движењето на автомобилот.
  • Режимот Sport го подобрува држењето на патот за динамично возење.
  • Режимот Tour го омекнува возењето за релаксација.
  • Режимот Standard постојано се прилагодува на вашиот стил за возење.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Driving, Emissions

  ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

  Новата Insignia ги комбинира ефикасноста на горивото со динамиката на возење и агилноста. Тестовите спроведени во реални услови покажаа дека таа троши и до 10 % помалку гориво во зависност од погонот на возење1.

   

  Извонредната динамика на новата Insignia, исто така, е благодарение и на намалената тежина до 200 килограми во споредба со нејзината претходничка2.

   

  Сега веќе можете да најдете податоци за потрошувачката на гориво врз основа на циклусот на возење WLTP3, кој ќе се применува во иднината.

  Од есен 2017 година, циклусот на возење WLTP ќе стане законски обврзувачки и поблиску ќе го отсликува современото однесување при возењето. Затоа ние веќе им овозможуваме на клиентите полесно да ја проценат дневната потрошувачка на нивните возила.

   

  За повеќе информации за циклусот на возење WLTP, потрошувачката на гориво и издувувањето, ве молиме кликнете тука

   

  1пр. 1.6 CDTI / циклус на возење WLTP

  2пр. Insignia Sports Tourer; до 175 kg за Grand Sport

  3Светски хармонизирана процедура за тестирање на лесни возила

ДОБРОСОСТОЈБА.

ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

Ергономски сертифицираните1 предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

 

Почастете си го грбот со ергономски седишта1 - сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата. Ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба:

 • Ергономски сертифицирани во Германија
 • Продолжеток како поддршка за бедрата за да го наместите вашето седиште на точната должина на нозете
 • Вентилацијата ве лади, а греењето ви го загрева грбот

 

Надградете ги првокласните карактеристики:

 • Масажа кога ќе посакате
 • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки

 

1Опционални. Сертификатот е доказ за квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

САЛОНСКО СВЕТЛО.

Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон.

 

1Oпционално

ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.
 • ЕРГОНОМСКИ СЕДИШТА. НАЈДОБРИТЕ ЗА ВАШИОТ ГРБ.

  Ергономски сертифицираните1 предни седишта им помагаат на возачите и патниците да ги избегнат болките во грбот и да ги зголемат вниманието и добросостојбата.

   

  Почастете си го грбот со ергономски седишта1 - сертифицирани од страна на Кампањата за поздрав 'рбет (AGR), независен центар за совршенство во ергономијата. Ергономски активните седишта1 помагаат да ги избегнете болките во грбот и да го подобрите вашето внимание и благосостојба:

  • Ергономски сертифицирани во Германија
  • Продолжеток како поддршка за бедрата за да го наместите вашето седиште на точната должина на нозете
  • Вентилацијата ве лади, а греењето ви го загрева грбот

   

  Надградете ги првокласните карактеристики:

  • Масажа кога ќе посакате
  • 18-насочно прилагодување и мемориски поставки

   

  1Опционални. Сертификатот е доказ за квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.

 • Insignia Sports Tourer, Well Being, Ambient Lighting

  САЛОНСКО СВЕТЛО.

  Амбиенталното осветлување1 во централната конзола прекрасно ја осветлува внатрешноста и ви дава чувство како да седите во салон.

   

  1Oпционално

 • Insignia Sports Tourer, Well Being, Rear Split Seat

  ПРЕВИТКУВАЊЕ СО ЕДЕН ДОПИР.

  Лесно сместете луѓе и товар од сите големини. Со поделба на задните седишта на преклопување 40:60 или 40:20:40, Insignia е направена да ви олесни.

INSIGNIA GSi.

INSIGNIA GSi.

ПРИЛИЧНО БРЗА.

Потрошувачка на гориво, комбинирана 7.1 l/100 km; издувување CO2 комбинирано 187 g/km (според регулативата (EC) бр. 715/2007).

 

EXCLUSIVE.

ПАКЕТ INSIGNIA EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

 

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:

 

 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ПАКЕТ INSIGNIA EXCLUSIVE.

Дизајнирајте ја вашата Opel Insignia Exclusive токму како што сакате: ексклузивно за вас.

 

Со уникатниот и примамлив пакет Exclusive имате можност за:

 

 • Персонализирана боја: подарете ѝ на вашата Insignia уникатен изглед со боја подготвена ексклузивно за вас.
 • Тркала: понудата за обработка на тркалата на Exclusive ветува чиста елеганција со дизајни што го нагласуваат спортскиот изглед на Insignia.
 • Пакет опрема во црна боја со висок сјај: ги заменува надворешните хромирани декорации со динамични и спортски детали со висок сјај.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ПРИКАЖИ ПОМАЛКУ

ДОДАТНА ОПРЕМА - Специјално направена за вас

Изразете се себе си преку додатната опрема на Opel+ и извлечете го најдоброто од вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

 

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба.

Закачалка за капут FlexConnect
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Велурни патосници
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Подлога за цврст товар на превртување
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Плочки на прагот на вратата LED - осветлени
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Патосници, за секое време, црни
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ
Држач FlexConnect iPad (2/3/4)
ПРИКАЖИ ДЕТАЛИ

ДОСТАПНИ МОДЕЛИ.