Skip To Content
Карактеристики

Новата Opel Astra

Дизајн

Гледајте напред
Новата Opel Astra е сосема поразлична од сите други автомобили. Секоја линија и површина јасно го изразуваат фактот дека ова е иднината на возењето. Од смелите линии на предната препознатлива решетка со визирот® до моќните, затегнати површини кои на Astra и даваат поспортски и самоуверен изглед. Секој уникатен елемент и неочекувана карактеристика го издвојува ова возило од останатите. 
Извонредна внатрешност
Искусете го новиот свет на внатрешен дизајн и иновации од најновата генерација. Во новата Astra ќе го откриете новиот и подобрен дигитално детоксиран Opel Pure Panel®1 кој ги рационализира информациите за возачот како никогаш досега. Опуштете се на ергономските активни предни седишта2 обложени со луксузна Alcantara или Nappa кожа со функции за вентилација или масажа. Опкружете се со просторност, технологија и чиста ненарушена удобност благодарение на современото поврзување. 

1 Достапни се две нивоа. Се прикажува изборна содржина која ќе биде достапна подоцна.

2 Сертифицирано од германско здружение за здрав грб (AGR). Сертификатот е печат за квалитет добиен од независна комисија за тестирање.

Стил пред сè

Сега имате можност да ја оставите безличноста зад себе затоа што да се издвоите од останатите никогаш не било толку лесно. Подобрете го Вашиот личен стил со уникатните додатоци на новата Astra, како што е елегантниот црн покрив1.


1Достапно како стандард само на одредени модели.

 
Придружете се на најдобрите
Не сакате да ги следите другите? Дали монотонијата Ви прави да се чувствувате непријатно? Покажете ја Вашата индивидуалност со дополнителната визуелна динамика на специјалните алуминиумски наплатки на новата Astra. Различниот смел и спортски стил на тркалата ја прават Astra возбудлива за гледање и возење. 
Брилијантна од секој агол
Елегантниот дизајн се рефлектира во нејзините прецизни линии и изведба, така што новата Opel Astra е ефикасна и совршено избалансирана до најситните детали. Прецизните и дефинирани германски пропорции го следат принципот на компас, така што дури и задните LED светла за заштеда на енергија се совршено усогласени со визуелната оска. 
Соочете се со иднината
Ова е најхрабриот автомобил во својата класа. Додека другите автомобили имаат обична предна решетка, Opel Astra го има препознатливиот визир®. Овој впечатлив панел го нагласува германскиот принцип на функционален дизајн и елегантно ги интегрираат видливите уреди, сензорите и функциите во еден континуиран модул. 

Безбедност и помош за возачот

Intelli-Lux® Pixel светла
Opel Astra ги содржи најновите Intelli-Lux® Pixel светла. Новиот и подобрен систем претставува огромен чекор напред во технологијата на предни светла, поголем дури и од претходните Intelli-Lux. Радикално ја подобрува видливоста благодарение на 168 индивидуално прилагодливи LED сегменти кои Ви овозможуваат секогаш да патувате со долги светла без да ги заслепите останатите возачи што доаѓаат од спротивната насока, бидејќи светлосниот зрак автоматски се прилагодува. 
Intelli-HUD 
Intelli-HUD (Head up дисплеј) кај Opel Astra изгледа навистина футуристички додека ги прикажува основните информации директно на ветробранското стакло и во видно поле на возачот. Оваа најнова генерација на технологијата Opel HUD ја проширува областа за проекција и ја подобрува резолуцијата, а може да се постави да прикажува различни страници поврзани со контролната табла, вклучувајќи скокачки предупредувања, дојдовни повици и медиа информации. 
Intelli-Drive 1.0 
Овој систем ги комбинира трите технолошки најнапредни карактеристики во Astra за да Ви овозможи незаменлива контрола над возилото додека патувате. Intelli-Drive 1.0 интегрира помош за позиционирање во лента (LPA) што и овозможува на Astra внимателно да го исправи возилото за да вози постабилно помеѓу лентите. Вклучува систем за предупредување за ненамерно напуштање лента што Ве известува кога друго возило брзо се приближува кон задниот дел или влегува во слепа точка, и систем за предупредување за возила при возење наназад што Ве предупредува за различни пречки додека возите наназад, вклучувајќи велосипедисти или пешаци, на растојание од дури 40 метри. 
Intelli-Vision
Intelli-Vision автоматски се вклучува кога ќе префрлите да возите наназад (или на барање) и користи четири камери поставени околу автомобилот. Ви овозможува да ја следите околината околу автомобилот во реално време преку слика со висока резолуција. Можете да го префрлите приказот од една на друга камера за да добиете јасен приказ на ситуацијата во сообраќајот и да го поедноставите паркирањето дури и на најтесните места. 
Intelli-Drive 2.0
Intelli-Drive 2.0 е збир од најнапредните интуитивни технологии за помош на возачот на Opel кои заедно ја прават новата Astra најбезбедниот и најрелаксирачкиот автомобил што некогаш сме го произвеле. Системот интегрира голем број функции, вклучително и систем за прилагодување на брзината при свијоци (CSA) кој го пресметува и го прилагодува забрзувањето на Astra при големи брзини на свиоци за поголема удобност и контрола на возилото. Исто така, има функција за паметна адаптација на брзина (A-ISA) која ги следи сообраќајните знаци и нуди забавување или забрзување на возилото, како и временските услови на патот. Intelli-Drive 2.0 има и систем за полу-автоматско менување лента (SALC) кој детектира кога менувате лента и можете да ја оставите контролата на возилото да ја заврши промената наместо Вас. 
Влегување и стартување без клуч
Системот за влегување и старт без клуч, поврзан со паметните капацитивни рачки на вратите, значи дека можете да тргнете на патување со новата Astrа без застанување. Само седнете, притиснете „старт“ и тргнете. 

Премиум комфор

Ергономски активни седишта
Ергономските активни седишта1 во новата Opel Astra гордо го носат жигот за квалитет AGR2 (кампања за здрав грб). Благодарение на голем број на прилагодливи опции, вклучувајќи опционални потпирачи за глава, електронски прилагодлива потпора во лубалниот дел и проширлива потпора за нозете, овие седишта не само што се исклучително удобни, туку обезбедуваат здрава положба на телото за да возачот и совозачот се чувствуваат удобно. 
1Опција за избраните нивоа на опрема.
2Сертификатот е печат на квалитет добиен од независна испитна комисија составена од експерти од различни области на медицината.
Функции за греење

Брзо и ефикасно одмрзнување и одмаглување со загревање на ветробранското стакло ThermaTec®1. Уживајте во загреаните предни1 и надворешни задни седишта2 и загреаниот управувач3 кој Ви овозможува да се загреете и да се чувствувате удобно во најстудените утра.

 

1,2,3Опција

 
Панорамски сончев покрив

Панорамскиот сончев покрив1 ја исполнува пространата внатрешност на Opel Astra со светлина, а исто така можете делумно или целосно да го отворите за возачот и патниците да уживаат во светлината и воздухот.


1Опција

 
Intelli-Air
Intelli-Air е нов филтер за воздух со висока ефикасност, кој обезбедува постојани информации за квалитетот на воздухот. Тоа помага да се одржи квалитетот на воздухот во кабината свеж и чист. 

Поврзаност

Мултимедија
Уживајте во возбудливо возење или опуштете се како никогаш досега додека сте во движење. Новиот целосно дигитален Pure Panel® располага со 10" инструментна табла и 10“ централен екран на допир што безжично го поврзува Вашиот паметен телефон преку Apple CarPlay™1 и Android Auto™1.2. Новиот и интуитивен кориснички интерфејс сличен на интерфејсот за паметни телефони може целосно да се приспособи преку индивидуални профили и системи за препознавање на возачот. Чувството на целосна безбедност обезбедуваат услугите на OpelConnect, кои овозможуваат повици при итни ситуации и дефекти, како и автоматско безжично ажурирање. Мултимедијалниот систем вклучува функции како AM / FM / DAB + радио, Bluetooth® за аудио стриминг3 и два USB-C приклучоци за уживање во музика каде и да одите. 

1 Apple CarPlay™ е регистрирана трговска марка на Apple Inc., регистриран во САД и други земји, а Android Auto™ е регистрирана трговска марка на Google Inc.

2 Компатибилноста и одредени карактеристики може да се разликуваат во зависност од типот на уредот и верзијата на оперативниот систем. Проверете ја компатибилноста на Вашиот уред на www.apple.com или www.android.com или кај овластен дилер Opel.

3 Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG Inc.

Навигација
Најсовремениот систем за навигација на Opel Ви овозможува да ја прегледате состојбата на сообраќајот онлајн, податоците за паркирање, да пребарувате точки на интерес и да го ажурирате времето со информации за рутата прикажани на Intelli-HUD (Head up дисплеј)1, на инструмент таблата или централниот екран на допир според Ваша желба. Овој паметен систем може да ги следи Вашите гласовните команди откако ќе кажете „Еј Opel!“. Возете паметно благодарение на поврзаните услуги за навигација кои вклучуваат автоматско ажурирање на мапите и максимално забавувајте се на Вашето патување со системот HiFi1 со 8 звучници. За максимална удобност, испратете ја посакуваната дестинација до Вашиот автомобил преку Вашиот паметен телефон и апликацијата myOpel или погледнете ги насоките за конечната рута од местото каде сте паркирани. 
1Опција
Безжично полнење

Внатрешноста на новата Opel Astra е совршен пример за дигитална детоксикација и вклучува иновативни функции кои ќе Ви помогнат да патувате во чиста и опуштена средина без куп кабли. Полнете ги компатибилните уреди со интегрираниот безжичен полнач1. Вградениот систем за брзо детектирање на движење спречува оштетување од преоптоварување на батериите на Вашите уреди додека возите на нерамни површини.

1Достапноста зависи од понудата. Само за уреди кои имаат овозможено PMA или QI. Проверете ја компатибилноста на Вашиот уред кај Вашиот дилер на Opel.

 
OpelConnect услуги

Паметни технолошки системи и поврзани услуги1 кои нудат поврзување и современи иновации за Ваша безбедност и за возбудливо и ефикасно патување.

 

  • Спокојство: повик при итна ситуација и дефект2, информациите за статусот на возилото Ви ја даваат километража, ниво на гориво или предупредувања за одржување на добро чувство во секое време.
  • Погодност: е-контрола од далечина3 за проверка на нивото на наполнетост на батеријата, управување со полнењето и контрола на клима уредот преку myOpel.
 

1 Достапноста и опсегот на услугата се разликува од земја до земја и од возило до возило. За услугите може да е потребна регистрација/плаќање и се предмет на покриеноста и достапноста на мобилната мрежа.

2 Употребата на повици во итни ситуации и дефект бара потпишување на услови за користење со писмена согласност за да се одреди локацијата на возилото при нарачка на возилото и е предмет на мрежна покриеност и достапност. Услугата во случај на дефект (Opel Mobilservice) е бесплатна првата година по првата регистрација, а потоа може да се користи со плаќање. Информациите за услугата Opel Connect се достапни на https://opel.mk/. Се применуваат индивидуални општи правила и услови.

3 Само за Astra Plug-In Hybrid

 

Динамично возење

Мотори од најнова генерација
Новата генерација на Opel Astra е дизајнирана на целосно нова платформа и прецизно дизајнирана за максимална агилност, управување и удобност. Под капакот на моторот ќе најдете низа технолошки напредни турбо мотори. Сите овозможуваат непречена и сигурна работа со исклучително конкурентни трошоци и ниска емисија на CO2.
Понудата вклучува динамичен 1,2-литарски бензински мотор или високоефикасен 1,5-литарски дизел мотор кои испорачуваат до 130 КС со функција stop/start. 
Пренос
Пробајте ги динамичните и економични преноси кај Astra. Дизел и бензин моторите се достапни со прецизно дизајниран 6-степен мануелен менувач или исклучително глаток и современ 8-степен автоматски менувач. 
Режими на возење
Новата Opel Astra Ви ја става на дофат моќта на одговор со изборот на режими на возење1 кои совршено одговараат на Вашето патување, условите на патот и расположението. NORMAL секогаш ќе Ви даде идеален баланс меѓу опсегот и моќноста, додека ECO ќе ја оптимизира ефикасноста на возењето. Секако, доколку сакате максимална забава, активирајте го режимот SPORT со еден клик и претворете го секое возење во возбудливо искуство.

1Режимот Drive е достапeн само со автоматски менувач 

Opel+ дополнителна опрема

Задоволување на вашите индивидуални потреби

Изразете се со оригиналните додатоци на Opel+ и искористете го максимумот од Вашата Astra Plug-in Hybrid. Дизајнирно и тестирно за Вашиот Opel.

Сликата може да се разликува од производот што се продава.

Носач за велосипед
Прикажи детали
Кровна кутија
Прикажи детали
Кука за влечење
Прикажи детали
Цврста подлога за товар отпорна на вода
Прикажи детали

Што е следно?