Skip To Content
Преглед

Grandland Plug-in Hybrid

Новиот Grandland Hybrid

Заборавете на типичното. Ова е grand. Нема ништо типично кај новиот Opel Grandland Plug-in Hybrid! Тој се истакнува со смел и нов дизајн, исконски визир, детоксиран ентериер, целосно дигитален Pure Panel дисплеј, најсовремен мотор со 300 кс и иновативни технологии како што се: night vison и Intelli-Lux LED® Pixel светлата

Новиот Grandland не типичен SUV

Погледнете го возилото во Вашата омилена боја

Нема ништо типично кај новиот Grandland

Создаден да биде ефикасен
Заборавете сè што знаете за Plug-In хибридите, затоа што новиот Grandland Hybrid е сè - само типичен не! Неговата напредна хибридна технологија сè повеќе наликува на електрично возило, редуцирајќи ги штетните емисии на нула. Доколку возилото го полните на дневна основа, ќе добиете максимум од оваа Plug-In хибридна технологија. 
Дознајте како да ја максимизирате автономијата
Полнењето е лесно. 
Нема ништо типично кај ова Hybrid возило, затоа што полнењето кај Grandland Hybrid е многу едноставно и лесно. Можете да користите стандарден ѕиден полњач или кој било јавен (AC) полњач. 
Дознајте повеќе за опремата за полнење
Електричниот погон се исплати
Во зависност од земјата, кај одредени земји постојат субвенции за купување на хибридно возило или за инсталирање на домашен полнач.  

Модели

Grandland

Не типичeн SUV.

 • 18" алуминиумски наплатки, сребрени 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент панел
 • Помош за позиционирање во лента
 • Кожен управувач, засечен на дното
 • Eco LED предни светла
 • 8-степен автоматски менувач 
 • Систем за препознавање на знаци.

Business Edition

Отклучете ја иднината, денес.

 • 18" алуминиумски наплатки, сребрени 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент панел
 • Светла за магла
 • Park assist напред и одзади, со 180° задна камера
 • Светлосен сигнал за детектирање на мртов агол.

GS Line

Повќе од типочно.

 • 18" алуминиумски наплатки, сребрени 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент панел
 • Црн покрив и капаци на ретровизорите
 • Затемнети задни стакла
 • Пакет „конфор“.

Business Elegance

Значаен исчекор нанапред.

 • 18" алуминиумски наплатки, сребрени 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент панел
 • Pixel matrix LED предни светла
 • Безжичен полнач за мобилен телефон
 • Ергономско “Active“ седиште за возачот.

Ultimate

Нов период за Grand.

 • 18" алуминиумски наплатки, сребрени 7.5J x18
 • Navi IntelliLink со 10" екран и 12" инструмент панел
 • Црн покрив и капаци на ретровизорите
 • Греење на предни седишта и на управувачот
 • Греење на ветробранско стакло
 • Поглед 360° на задната камера 
 • Alcantara Active ергономско седиште за возачот и совозачот.

Карактеристики кои се водeчки во класата

Електрифицирано искуство
Електричната моќ кај Grandland Hybrid, доаѓа од врвната 13.2 kwh литиум - јонска батерија, поставена под кабината - која пружа максимален простор во кабината и во багажниот простор, со нисок и стабилен центар на гравитација. 
Возбудлив и ефикасен. toa е grand

Со бензинскиот 1.6 мотор со директно вбризгување и електрична моќност од 13.2 kwh батерија... Возбуда и ефикасност е нешто што можете да очекувате од новиот Grandland Hybrid.

 

Во зависност од Вашиот избор, може да изберете 221 kW (300 КС) со вртежен момент од 520nm за погон на сите четири тркала и 165 kW (225 КС) со вртежен момент од 360nm за погон на предните две тркала.

 

Конвенционалниот мотор се стартува автоматски и обезбедува оптимален баланс помеѓу ефикасноста и перформансите.

 
Моќен и динамичен

Двете верзии на Grandland Hybrid, со погон на предните тркала (FWD) и со погон на сите четири трлака (AWD) се опремени со 8-степен автоматски менувач и педали за мануелна промена на преносите при желба за поспортско/подинамично искуство при возењето. Моќтта не е ништо без контрола, па затоа кај Grandland Hybrid, e-AWD1 технологијата е постојано достапна преку електрично придвижуваната задна оска, со што овозможува најдобро потпирање во најразлични услови на возење.

 

1 Достапно во зависност од понудата.

 
Слобода на управување

Благодарение на своите 4ри режими на возење, со само едно притискање на копчето Grandland Hybrid се прилагодува на режимот на кој обично сакате да возите - овозможувајќи ги сите предности на SUV возило во комбинација со предностите на електрично возило.

 

 • Режимот „Hybrid“ го понудува најдоброто од двата „света“ како што се контролираната потрошувачка и перфомансите на пат.  
 • Режимот “AWD“ (доколку е специфицирано) го активира моторот со внатрешно согорување и електричниот мотор, за да овозможи подобро држење на патот на специфичен терен.
 • Режимот “Sport“ користи од комбинирана сила за подинамично возење. 
 •  Режимот “Electric“ го активира електричниот погон за возење без штетна емисија на CO2 и возење во целосна тишина.
 
Регенеративно сопирање

Употребувајќи го врвниот i-Booster, системот за ефикасно сопирање*,  Grandland Hybrid ја користи енергијата која се употребува при возењето и кочењето и ја претвора во своја дополнителна енергија за поголем електичен опсег. 

 

Кај i-Booster  постојат 2 начини на користење на енергијата:

 

 • “D-drive“ се активира кога возчот ќе го тргне стапалото од педалата за гас; 
 • “B-mode“ го зголемува обновувањето на енергија при кочењето и при успорување.

 

кога батеријате е целосно наполнета, или кога е потребно понагло сопирање, Grandland Hybrid автоматски ќе се префрли од користење на i-Booster сопирање на стандардно.

*максимум 10% од вкупниот капацитет на хибридниот модел.

 
Мониторинг на податоците за возилото
Кај новиот Grandland Hybrid, на дигитално детоксифицираната Pure Panel инструмент табла, податоците за возилото се прикажани на нов, јасен и елегантен начин. Ова овозможува интуитивен преглед на потрошувачката на енергија, за да бидете прецизно информирани и за да може ефикасно да постигнете максимален опсег. 

Opel сервис за електрични возила

Од опции за полнење до мобилити услуги, Opel сервисот за електрични возила овозможува безгрижен старт во светот на електромобилноста. Прочитај Повеќе Прикажи Помалку

Дали сакате да дознаете повеќе?

Посветени вам

Како сопственик на возило Opel Electric или Hybrid уживајте спокојно со нашите 10 пакети за пост-продажба. Ние Ви обезбедуваме од 24/7 помош на пат и доживотни бесплатни софтверски ажурирања до нашата 8-годишна гаранција на батеријата или изминати 160,000 km и посветени експерти кои ќе одговорат на сите Ваши прашања. 

Сеопфатна гаранција во десет точки што обезбедува директна, професионална грижа во сите аспекти на сопственоста над возилото. 

1. Гаранција од 8 години или 160 000km на батеријата

 

2. Помош на Opel
Возете спокојно 24/24 и 7/7. 

 

3. Е-експертски центар

Нашите експерти ќе се грижат за Вашето возило и ќе одговорат на сите Ваши прашања.

 

4. Opel FlexCare (препорачано)

Вклучени се сите операции за одржување, делови и наменски услуги.

 

5. Сертифицирано решение за полнење

Комплетна гама на кутии за полнење, инсталирани од избрани професионалци. 

 

6. Решение за мобилност

Различни решенија за мобилност за да бидете во движење

 

7. Доживотно ажурирање на софтверот

Секогаш користете го најдоброто искуство во возењето.

 

8. Полнење на автомобилот до 80%

На секоја сервисна проверка.

 

9. Понуда и закажете термин за состанок

Закажете состанок со професионален Продажен советник на Opel и осознајте ги сите детали за Вашето идно Opel возило.