Skip To Content
Карактеристики

Новиот Opel Grandland

Дизајн

Амбициозен и смел
Смелата и чиста дизајнерска филозофија на Opel го трансформираше новиот Opel Grandland во SUV кој е различен од другите. Впечатливо спортската естетика во комбинацијa со прецизните германски линии се рецепт за уникатниот доминантен став на патот што ги надминува сите очекувања. 
Фокусот е таму кај што е потребно
Во новиот Opel Grandland ќе го откриете прекрасниот Pure Panel® дисплеј. Оваа радикална дигитална еволуција на возачко искуство го прочистува и поедноставува преоптоварувањето со информации типично за современите возила. Наместо тоа, Opel Grandland соодветно ги насочува податоците за возењето, давајќи им дигитална детоксикација што ги елиминира нередот, бучавата и одвлекувањето на вниманије.  
Целосно нов
Кога велиме дека нема ништо типично кога станува збор за новиот Opel Grandland, навистина мислиме. Новиот Grandland е редизајниран од темел. Сè кај новиот Grandland е смислено и изработено до најмали детали, како што се неверојатните спортски лесни алуминиумски наплатки се достапни како 17", 18" и 19". 
Привлекува погледи 
Изразете го Вашиот уникатен стил со двобојните комбинации на покривот и каросеријата кај новиот Grandland кои ќе ги натера сите да се свртат кон Вас секогаш кога ќе го вклучите Вашиот автомобил. 
Повеќе од само име
Ажурираната ознака на Grandland е јасен доказ за елегантниот, смел дизајн присутен и кај овој најмоќен SUV на Opel. Повеќе од само име, тоа е навестување за неверојатната технологија присутна под капакот на моторот и предупредување за неговата неверојатна моќ. Ова секако е знак дека започна нова грандиозна ера на возење. 
Соочете се со иднината
Од секој агол, новиот Opel Grandland се издвојува од останатите и има смели дизајнерски линии, прогресивен акцент на карактеристиките и иновативната технологија за поголема самодоверба. Од предниот до задниот дел, од препознатливиот исконски Opel визирот до обликуваните LED-задни светла, секогаш има нешто ново што може да го откриете со Grandland.  

Безбедност и иновации

Intelli-Lux LED Pixel светла 

Воведување на револуционерните предни светла Intelli-Lux LED® Pixel Light1- повисоко ниво во технологијата на предни светла. Овој најдобар систем во класата ја подобрува видливоста во текот на ноќта со постојани долги светла без отсјај за да избегне заслепување на возачите што доаѓаат. Секое предно светло се состои од 84 сегменти кои се прилагодуваат на сообраќајните услови со автоматско исклучување на одделните единици.

 

1 Достапност во зависност од понудата 

 
Night Vision

Имајте поголема видливост ноќе со неверојатниот систем Night Vision1 на Opel. Инфрацрвената камера, лоцирана напред, детектира патници и животни до 100 метри напред користејќи ја топлинската разлика помеѓу нив и нивната околина, плус нивната насока на движење, и ја прикажува на информативната табла на возачот. За уште поголема безбедност, Night Vision се координира со системот за автоматско сопирање при итни случаи за автономно запирање во случај на потенцијални судири.

 

1 Достапност во зависност од понудата. Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржуваат возачот во рамките на ограничувањата кои се суштински на системот. Возачот останува одговорен при возењето.

 
Автоматско сопирање при случај на судар

Системот1 звучно го предупредува возачот за опасни ситуации пред него. Ако друг автомобил или пешак се приближи премногу, тој успорува или го доведува возилото во мирување.

 

1 Автоматското итно сопирање со детекција на пешаци работи автоматски над 5 km/h и под 140 km/h. Од 5 до 30 km/h параметарот за мерење на забавување за намалување на брзината на удар при судир е 0,9 g. Од 30 до 140 km/h системот ја намалува брзината за максимални 50 km/h. Над овој праг, возачот треба сам да сопира за да ја намали брзината уште повеќе. Оперативниот опсег на брзина на автоматското итно сопирање со детекција на пешаци зависи од откриената пречка (мобилна пречка: од 5 до 140 km/h; фиксна пречка: од 5 до 80 km/h; пешак: од 5 до 60 km/h). Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржуваат возачот во рамките на ограничувањата кои се суштински на системот. Возачот останува одговорен за возачката задача. 

 
Напреден Park Assist 1

Opel Grandland ќе детектира место за паркирање за Вас и потоа ќе Ве одведе до просторот. Сè што треба да направите е да забрзате и да ја притисните сопирачката. Тоа е паметен потег.

 

1 Достапноста зависи од понудата. Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржуваат возачот во рамките на ограничувањата кои се суштински на системот.

Возачот останува одговорен при возење. 

 
360° камера

Со целосната прегледност ќе имате самодоверба при маневрирање дури и во затворени простори. Напредната 360° камера1 кај Opel Grandand ги детектира предметите на Вашиот пат, адекватно и јасно прикажувајќи ги на екранот, правејќи го паркирањето и излагањето од паркинг место како песна.   

 

1Достапност во зависност од понудата.

 
Систем за одржување на лента и предупредување за ненамерно напуштање на лента

Уживајте во поголемо ниво на безбедност и внимание додека возите. Помошта за одржување лента1,2 активно реагира при опасно возење со нежно враќање2 на возилото назад кон ознаките. Предупредувањето за напуштање лента3 Ве предупредува дека ненамерно сте ја напуштиле означената лента. 
 

1Опција.

2Рацете мора да останат на управувачот за време на употребата.

3Системите за помош на возачот Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на внатрешните ограничувања на системот. Возачот останува одговорен за возењето. 

 
Highway Integration Assist

Highway Integration Assist1 е иновативна синергија на системите кај Grandland, која комбинира напреден темпомат со функција Stop-and-Go и помош за одржување лента. Работи како полуавтоматски систем кој Ви помага да се интегрирате во автопат, да следите одредена лента или да го следите возилото напред. Ангажирани со притискање на копче, можете да ја вратите контролата од системот во секое време, едноставно со поместување на управувачот. 

 

1Опција, со 8-степен Автоматски менувач

 

Премиум комфор

Ергономски активни седишта

Ергономските активни предни седишта кај Opel Grandland, потврдени од кампањата за поздрав грб (AGR)1, овозможуваат супериорно седење при долги патувања.

 

 • Опуштена положба на седење
 • Прилагодливи на 16 начини2
 • Луксузен кожен тапацир2
 • Функции за греење и вентилација на седиштата2

 

1 Достапност во зависност од понудата. Сертификатот е печат за квалитет доделен од независен комитет за тестирање составен од експерти од различни медицински дисциплини.

2 Опционално за одредени нивоа на опременост.

 
Функции за греење

Победете го студот со овие функции за греење:

 

 • Греење на предните и задните седишта1. Уживајте Вие и Вашите патници на топло седиште
 • Загреан управувач1. Притиснете копче и управувачот ќе ви ги стопли рацете.
 • Thermec™ загреано ветробранско стакло1. Гледајте како мразот брзо се топи.
 • Загреани надворешни ретровизори1. Нема повеќе стружење мраз. Добијте јасен приказ за кратко време

 

1 Достапноста зависи од понудата. 

 
Hands-free врата на багажник 

Имате полни раце?.Електричниот систем за отворање на задната врата1, управуван со нога, овозможува брзо и лесно отворање со поместување на стапалото под задниот браник или со притискање на копче.

 

 

1Достапност во зависност од понудата

 

Поврзаност

Инфозабавен систем1

Новиот Grandland е опремен со нашиот најнов целосно дигитален Pure Panel. Комплетиран со целосно интегриран 10-инчен инфо-забавен екран на допир во боја, останувањето во контакт и забавата е сосема едноставни. Лесно можете да го поврзете Вашиот паметен телефон преку Apple CarPlayТМ 1,3 или Android AutoТМ 2,3.

 

 • Репродукција на музика
 • Функција за примање и читање на е-пошта
 • Пристап до фотографии преку USB
 • Аудио стриминг и hands-free разговор преку Bluetooth®4


1Apple CarPlay ™ и Apple Siri ™ се регистрирани трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји.
2Android Auto ™ е регистрирана трговска марка на Google Inc.
3Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. За да ја проверите компатибилноста на Вашиот уред, одете на www.apple.com или на www.android.com или контактирајте го Вашиот дилер на Opel.
4Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG inc.

 
Навигација

Посетете места на кои не сте биле. Европскиот континент е на дофат со интегрираната 3D-карта преку Multimedia Navi Pro со 10” екран на допир, вклучувајќи услуги за Live Navigation и Live Navigation Plus1,2.

 

 • Динамична 3D навигација со услуга за сообраќај преку Интернет преку OPELCONNECT
 • База на податоци со интегрирани европски мапи
 • Точки од интерес (POI) и карактериситки на пропратни дестинации
 • Гласовна контрола за навигација, аудио и телефон 

 

1Услугите за навигација во живо вклучуваат сообраќај преку Интернет, цени на горивото, информации за паркирање, онлајн пребарување на точки од интерес, онлајн пребарување на точки oд интерес за станици за полнење, временските услови и предупредувања за безбедносни патишта (не се достапни во Германија или Швајцарија)

2Услугите за навигација во живо вклучуваат сообраќај преку Интернет, цени на горивото, информации за паркирање, онлај пребарување на точите од интерес, онлајн пребарување на точки од интерес за станици за полнење, временските услови и предупредувања за безбедносни патишта (не се достапни во Германија или Швајцарија). Live Navigation/Live Navigation Plus се вклучени 3 години а потоа се предмет на дополнителна претплата. Достапноста и опсегот на услугата се разликуваат од возило до возило и земја до земја. 

 

 

 

 
Бежично полнење

Не се потребни повеќе кабли со индуктивниот систем за безжично полнење на Grandland1.

 

 • Постои стационар за безжично полнење за да ви помогне со хронично недоволно наполнети телефони.
 • Достапно за користење со избрани паметни телефони.

 

Забелешка: може да биде потребна интегрирана калем или јакна за полнење на некои паметни телефони.

1 Достапноста зависи од понудата. Само за уреди со овозможен PMA или QI. За да ја проверите компатибилноста на вашиот уред, контактирајте со продавачот на Opel. 

 
Opel Connect

Паметни технолошки системи и сродни услуги1 кои овозможуваат поврзаност и современи иновации за да бидете безбедни и да обезбедите возбудливо и ефикасно патување.

 

Спокојство: повикот при итни случаи и дефект2, како и статусот и информациите за возилото Ви даваат километража, нивоа на гориво или предупредувања за одржување за се чувствувате безбедно во секое време.

 

Погодност: Услугата за е-контрола од далечина3 за проверка на нивото на батеријата, управување со полнењето и поставување на температурата преку апликацијата myOpel

 

Паметно возење: патувајте опуштено благодарение на Live Navigation/Live Navigation Plus4 и услугата за патување и управување при возење. 

 

1 Достапноста и опсегот на услугата се разликуваат од земја до земја и возило до возило. Услугите може да бараат претплата/доплата и се предмет на покриеност и достапност на мобилната мрежа.

2 Користењето на повик во итни ситуации и при дефект бара потпишување на услови и правила со писмена изјава за согласност за локализација на возилото при нарачување на возилото и зависи од покриеноста и достапноста на мрежата. Услугата при дефект (Opel Mobilservice) е бесплатна во првата година по првата регистрација, потоа се наплаќа. Информации за Opel Connect на www.opel.de/connect и за Opel Mobile Service на www.opel.de/mobilservice. Се применуваат соодветните општи услови.

3Само за Grandland Hybrid

4 Услуги за  Live Navigation & Live Navigation Plus се вклучени 3 години и потоа се предмет на дополнителна претплата. Достапноста и опсегот на услугата се разликуваат од земја до земја и возило до возило. Услугите може да бараат претплата или надомест и се предмет на покриеност и достапност на мобилната мрежа. 

 

Динамично возење

Мотори

Искусете ја моќноста и контролата од моментот кога ќе го стартувате моторот со робусните перформанси на Opel Grandland. Технолошки подобрените погонски единици се достапни со Вашиот избор на мотор, вклучувајќи бензински со директно вбризгување 1.2 и моќен 1.5 турбо дизел кои произведуваат 96 kW / 130 КС.

 

 
Ефикасност
Спортската палета на турбо мотори со ниско триење и висока ефикасност кај Opel Grandland Ви овозможува избор на мануелни или 8-степен автоматски менувач, сите со напредни погонски единици Start/Stop за заштеда на гориво. Сите дизел мотори имаат технологија за контрола на емисиите од најновата генерација.  
IntelliGrip
Моќта не е корисна без контрола. IntelliGrip ја испраќа силата испорачана од динамичниот погон на Opel Grandland токму онаму каде што треба да биде за зголемо држење во тешки услови и нула вртење на тркалата. Овој паметен систем овозможува оптимална траекција и стабилност на различни видови површини, автоматски прилагодувајќи ја распределбата на вртежниот момент на тркалата и менувајќи ги поставките за електронската програма за стабилност. Возачите можат однапред да го постават IntelliGrip за кал, снег или песок користејќи едноставно тркалце на централната конзола - или да го остават во режимот Normal за да му овозможат на IntelliGrip да ја следи ситуацијата додека уживате во побезбедно, порелаксирано возење во град и на автопат. 

Opel+ дополнителна опрема

Исполнување на вашите потреби

Истакнете го Вашиот стил со оригинални додатоци на Opel и искористете го максимумот од Вашето возило. Дизајнирано и тестирано за Вашиот Opel.

 

Фотографиите не се обврзувачки.

Заштита од прскање на тркалата