Skip To Content
Одлики

Зголемете ги вашите очекувања

Новата Corsa

Дизајн

Линија GS, ниво на опременост, надворешност
Сакате уште похрабар и поатлетски изглед? Тогаш спортската линија на GS е совршена за вас со нејзиниот специфичен дизајн, кој вклучува специјалeн преден и заден браник, хромирана издувна цевка и с пецијални тркала.  
Линија GS, внатрешност
Храбра оптика за посилен став: со црвени нагласени делови во внатрешноста, специјални спортски седишта, темен таван и спортски педали од легура, линијата GS има исто толку добар изглед како и возење.  
Тркала

Ако големината е битна, тогаш 16-инчните или 17-инчните тркала од легура1 со воодушевувачки дизајн се одличен избор. Тие ја потенцираат дизајнерската изјава на вашата Corsa: елегантна и рафинирана или спортска и атлетска? Направете го вашиот избор.

 

1Oпционално. 

 
Опции за покривот
Каков е вашиот стил? Со стилизираниот покрив во боја 1 ќе можете да додадете бело или црно на боите на вашата надворешност. Изберете панорамски сончев покрив 1 за да ја направите внатрешноста на вашата Corsa-e екстра-посветла.

1 Oпционално.  

Иновации

Intelli-Lux Matrix LED
Видете и бидете видени. Предните светла Intelli-Lux LED ® Matrix 1 , водечки во класата, ви даваат видливост на долги светла без да ги вознемирувате другите возачи. Уживајте во одлично осветлување во секоја ситуација.

1 Oпционално.  
Автоматски темпомат
Автоматскиот темпомат 1 ви овозможува возење без стрес. Тој автоматски забрзува или забавува и помага да одржувате безбедно растојание до автомобилот пред вас во секое време.

Oпционално.  

1 по избор. Активирање е можно од 30 км на час до 180 км на час.

 

2 Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возачката задача.

Активно позиционирање во лента
Системот за активно позиционирање во лента 1 ве турка еден чекор поблизу до автономното возење, правејќи го вашиот живот побезбеден и поудобен за време на монотоното возење на автопатот. Системот ја користи камерата поставена на врвот на ветробранското стакло заедно со бројните сензори внатре. Интелигентно и проактивно помага да управувате и да ја одржувате вашата Corsa центрирана во рамките на означената лента. Значи, за време на подолги патувања чувствувате помалку замор. 2

Oпционално.
2 За време на употребата, рацете мораат да останат на управувачот.  

Како резултат, двата система ви помагаат да избегнете фатални несреќи предизвикани од замор или да се расејувате.

 

 

 

1 по избор.

 

2 Рацете мора да останат на воланот за време на употребата.

 

3 Системите за помош на возачот на Opel имаат за цел да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возачката задача.

Дигитални инструменти
Уживајте во интуитивниот инфозабавен систем, лесен за употреба, додека сте фокусирани на патот напред. Целосно дигиталната група инструменти 1 ве информира за брзината, навигацијата и многу повеќе, токму онаму каде што ви е потребно - пред вашите очи.

Oпционално.  
Панорамска задна камера од 180°
Враќањето наназад едноставно стана полесно, особено во градот и тесните места за паркирање. Панорамската задна камера обезбедува поглед назад од 180 ° на вашата Corsa-e и она што е околу неа. Ќе бидете професионален шофер во рикверц пред да трепнете.

1 Oпционално.  
Напредна помош при паркирање
Никогаш повеќе не паркирајте сами. Напредната функција за помош при паркирање ги открива местата за паркирање сама и управува со управувачот. Вие само треба да забрзувате и сопирате. Може ли паркирањето да биде поудобно? (Глупо прашање.)

1 Oпционално.  

1 по избор.

 

2 Системите за помош на возачот на Opel се наменети да го поддржат возачот во рамките на ограничувањата што се од суштинско значење за системот. Возачот останува одговорен за возачката задача.

Премиум конфор

Загреани седишта и управувач
Греењето на седишта во три степени 1 ви удоволува вам и на вашиот совозач, додека загреаниот управувач 1 ви ги утешува рацете. Откако ќе го заземете вашето место, никогаш повеќе нема да сакате да станете.

Oпционално.  
Кожни седишта со масажа1

Седнете и уживајте во секое возење. Функцијата за масажа на возачот1 е достапна на кожните седишта на Corsa, така што ќе пристигнете опуштено дури и по долги патувања.

 

1Oпционално.

 
Простор за товарење

Многу багаж? 309 литри1 капацитет на багажникот значи да можете да ставите сѐ. Уште повеќе за превоз? Преклопете ги задните седишта и го максимизирате просторот на багажникот. Сега е вистинскиот момент да правите поголеми планови.

1Се однесува на бензински и дизел мотори.

 

Технологија

Навигација
Вашата следна дестинација е оддалечена само на допир. Изберете помеѓу Multimedia Navi Pro со 10-инчен дисплеј 1 и Multimedia Navi со 7-инчен дисплеј 1 . Едноставно размислувајте на големо и одете насекаде.

1 Oпционално.  
Безжично полнење
Полнете го вашиот паметен телефон без кабел 1 . Само ставете го вашиот паметен телефон како вообичаено во просторот за складирање и бидете сигурни дека ќе останете поврзани со вашите пријатели.

Oпционално. Може да е потребен додаток за мобилен телефон.  

1 Apple CarPlay и Apple Siri се регистрирани заштитни знаци на Apple Inc., регистрирани во САД и другите земји.

2 Android Auto е регистриран заштитен знак на Google Inc.

3 Компатибилност и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. За да ја проверите компатибилноста на вашиот уред, одете на www.apple.com или www.android.com или контактирајте го вашиот продавач на Opel.

4 по избор.

5 Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG inc.

Безжично полнење
Полнете го вашиот паметен телефон без кабел . Само ставете го вашиот паметен телефон како вообичаено во просторот за складирање и бидете сигурни дека ќе останете поврзани со вашите пријатели.

Oпционално. Може да е потребен додаток за мобилен телефон.  
Услуги OpelConnect1
Паметен опсег на услуги кои обезбедуваат нов степен на безбедност и поддршка ви помага да останете поврзани на патот. 
  • Мир на душа: повик во итен случај, повик при дефект и стату и информации за возилото. 
  • Практичност: Далечински функции за заклучување на вратите, сирената и светлата.
  • Паметно возење: Уживајте во опуштено возење благодарение на навигацијата во живо и управувањето со патувањата и возењето. 

 

1Достапноста на услугите OpelConnect се разликува од земја до земја и возило до возило. За услугите може да е потребно претплата/надомест и подлежат на покриеноста и достапноста на мобилната мрежа

Возење динамика

Motop
Кога станува збор за перформанси во возењето и ниски или дури и никакви издувувања, моторите на Corsa се во првите редови. Без разлика дали е гас, дизел или целосно електрична: новата Corsa секогаш нуди динамично, непречено и ефикасно возење.  
Пренос

Комбинација на спортски дух и удобност: Автоматскиот 8-степен менувач со педали за менување1 ја подобрува ефикасноста и дополнително ја подобрува забавата при возењето.

 

1Достапно само со избрани мотори.

 
Спортски режим1
1Достапно со линијата Corsa GS 

Дополнителна опрема Opel+

Направена по мерка за вас

Изразете се со оригинални додатоци на Opel и искористете го максимумот од вашето возило. Дизајнирано и тестирано за вашиот Opel

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба

Комплет за каросерија
Прикажи детали
Капаци за ретровизори
Прикажи детали
Лајсна со лого во боја
Прикажи детали

Што е следно?