Карактеристики

НОВИОТ OPEL GRANDLAND PLUG-IN HYBRID.

ДИЗАЈН. 

АМБИЦИОЗЕН И СМЕЛ
Нашето најамбициозно освежување до сега, новиот Opel Grandland Plug-in Hybrid комбинира смела естетика со прецизно германско инженерство за да создаде SUV кој не е како другите. Со новиот потпис визирот како заштитно лице на овој смел редизајн, Grandland има самоуверен став и владее на патот, а е далеку од типичен SUV.  
ФОКУСОТ НА ПРВО МЕСТО
Новиот Grandland Plug-in Hybrid е опремен со новиот Pure Panel на Opel. Овој интегриран дисплеј го трансформира искуството при возењето прикажувајќи ги сите потребни информации на возачот поминати низ „дигитален детокс“. Емитување со цел да се елиминираат непотребниот метеж во сообраќајот, бучавата и одвлекувањето на вниманието.  
ЦЕЛОСНА ПРОМЕНА
Кога велиме дека новиот Grandland Plug-in Hybrid не е типичен SUV, мислиме на целото возило. Сè за најновиот додаток во семејството Bold & Pure Opel е истражено и изработено до најситни детали, што може да се види во неверојатните надворешни детали кои се достапни како контрасните бои на каросеријата и спортскиот изглед на впечатливите лесни алуминиумски наплатки што се достапни во 17 ”18” 19 ”.  
СИТЕ ПОГЛЕДИ ВПЕРЕНИ КОН ВАС
Не сте типични… па зошто би бил и Вашиот SUV кој го возите? Повторно покажете ја Вашата уникатност додека ги истражувате двобојните комбинации на покривот и каросеријата кај новиот Grandland Plug-in Hybrid, за кои гарантирано ќе се вртат погледи секогаш кога ќе го стартувате автомобилот. 
 
ПОВЕЌЕ ОД САМО ИМЕ 
Ажурираната ознака кај Grandland е јасен доказ за чисто, смело освежување на дизајнот, токму преку предводникот на SUV возилата на Opel. Повеќе од само име, тоа е навестување на неверојатна технологија што се наоѓа под капакот на моторот и припрема за моќност подготвена да биде активирана. Ова е најава за новата Grand ера. 
БИДЕТЕ ДЕЛ ОД ИДНИНАТА
Од секој агол, Grandland Plug-in Hybrid е без конкуренција. Од предниот кон задниот дел, ќе забележите смел избор на дизајн и прогресивен акцент на елементите. Во предниот дел, визирот кој е потпис на Opel елегантно ги интегрира предните уреди, сензори и функции во една низа. На самиот крај, извајаните задни LED светла  хармонично се надополнуваат со визирот ... со Grandland Plug-in Hybrid секогаш има нешто ново да се открие. 
 

ИНОВАЦИИ.

INTELLILUX LED PIXEL СВЕТЛА

Ви ги претставуваме револуционерните предните светла IntelliLux LED® Pixel1 - следно ниво во технологијата на предни светла. Овој систем најдобар во класата ја подобрува видливоста во текот на ноќта со постојано светло без сјај за да избегне заслепување на останатите возачи во сообраќајот. Секое предно светло се состои од 84 сегменти кои се прилагодуваат на сообраќајните услови со автоматско исклучување на одделни единици.

 

1Достапно во зависност од понудата 

 
NIGHT VISION

Обично предните светла Ви помагаат да гледате кога возите во мрак. До сега, ова е нашата најнова иновација за ноќно возење, Night Vision1. Напредната инфрацрвена камера значително ја подобрува видливоста на нешто повеќе од 300 m пред возилото, надвор од вообичаениот опсег на предните светла, и ќе детектира пешаци или животни во мракот и ќе прикаже видео директно на дигиталната инструмент табла. Доколку нешто се приближи, тогаш системот за автоматско сопирање исто така се активира. Значи, кога зборувате за побезбедно возење во текот на ноќта, новиот Grandland дефинитивно не е типичен SUV.

 

1Достапно во зависност од понудата. Системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на ограничувањата својствени на системот. Возачот останува одговорен за возењето. 

 
АВТОМАТСКО СОПИРАЊЕ ВО СЛУЧАЈ НА ОПАСНОСТ 

Системот1 акустично го предупредува возачот при опасни ситуации. Доколку друг автомобил или пешак се приближи премногу, ја намалува брзината или целосно го запира возилото.

 

1Автоматско сопирање во случај на опасност со детекција на пешаци работи автоматски со брзина над 5 km/h и под 140 km/h. Од 5 до 30 km/h метриката на забавување за да се намали брзината на ударот при судир е 0,9 g. Од 30 до 140 km/h системот ја намалува брзината за максимум 50 km/h. Над оваа брзина, возачот треба да сопира за да ја намали брзината уште повеќе. Опсегот на оперативна брзина на автоматското сопирање во случај на опасност со детекција на пешаци зависи од откриената пречка (подвижна пречка: од 5 до 140 km/h; фиксна пречка: од 5 до 80 km/h; пешак: од 5 до 60 km/h) Системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на ограничувањата својствени на системот. Возачот останува одговорен за возењето.

 
НАПРЕДНА ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ1

Grandland Plug-in Hybrid ќе детектира место за паркирање за Вас и потоа ќе Ве насочи кон локацијата. Сè што треба да направите е да забрзате и да ја притиснете сопирачката. Паметен потег, нели? 

 

1Достапно во зависност од понудата. Системите за помош на возачот на Opel се наменети за поддршка на возачот во рамките на ограничувањата својствени на системот. Возачот останува одговорен за возењето. 

 
360° КАМЕРА

Видете повеќе од тоа што сте навикнати, со целосна самодоверба, дури и во делови со лимитирана видливост. Нашата напредна камера 360 °1 детектира предмети што се на патот додека Вие гледате што се случува на екранот - со тоа паркирањето и маневрирањето се многу едноставни.

 

1Достапно во зависност од понудата. 

 
АКТИВНА ПОМОШ ЗА ЗАДРЖУВАЊЕ ВО ЛЕНТА1

Работи преку системот на предната камера “Opel eye“. Доколку случајно ја напуштите лентата, автомобилот ќе Ве предупреди и автоматски нежно ќе се врати назад во правилната позиција. Grandland Plug-in Hybrid, дизајниран да Ве одржува безбедно во секое време.

 

1Достапно само со опција за напреден темпомат. Возачот мора да ја задржи контролата над возилото во секое време 

 
HIGHWAY INTEGRATION ASSIST
Highway Integration Assist е иновативен систем кај Grandland Plug-in Hybrid кој комбинира напреден темпомат, Stop-and-Go функција и помош за позиционирање во лентата. Работи како полуавтоматски систем кој Ви помага да се интегрирате на автопат, да следите одредена лента или да го следите возилото напред. Активирано со притискање на копче, можете повторно да ја преземете контролата од системот во секое време со едноставно движење на управувачот. 
 
СОФИСТИЦИРАН 8-СТЕПЕН АВТОМАТСКИ МЕНУВАЧ

Изберете од 4-те режими на возење - electric, hybrid,  sport and 4WD1. Режимот Hybrid автоматски ќе ја избере најефикасната опција, паметно преминувајќи во електричен режим при мали брзини за нула емисии. Автоматскиот менувач со електричен менувач ги има следниве режими на возење:

 

 • Park
 • Neutral
 • Drive
 • Reverse
 • Зголемено регенеративно кочење
 
1 Режим на погон на сите 4 тркала само кај моделот Hybrid4. 
 

ПРЕМИУМ КОМФОР. 

ЕРГОНОМСКИ АКТИВНИ СЕДИШТА

Заборавете на типичната болка во грбот што ја чувствувате при долги патувања. Предните ергономски активни седишта, сертифициран од „Кампањата за поздрав грб“(AGR)1, овозможуваат удобно да се сместите при долги патување.

 

 • Позиција за опуштено седење
 • Прилагодување во 16 насоки2
 • Луксузен кожен материјал2
 • Функции за загревање и вентилација2


 1 Достапно во зависност од понудата. Сертификатот е потврда за квалитет доделен од независна комисија за тестирање составена од експерти од различни медицински дисциплини.
2 Опција на одредени нивоа на опременост. 

 
ФУНКЦИИ ЗА ЗАГРЕВАЊЕ 

Победете го студот со овие кареактеристики за загревање:

 

 • Загревање на предни и задни седишта1. Овозможете си себе и Вашите патници топло седиште.
 • Загревање на управувачот1. Притиснете на копчето и Вашиот управувач ќе Ви ги загрее рацете.
 • Thermatec™ загревање на ветробранско стакло1. Гледајте како мразот брзо се топи.
 • Загревање на надворешни ретровизори1. Нема повеќе стружење на мраз. Овозможете прегледност за кратко време.


1 Достапно во зависност од понудата. 

 
HANDS-FREE ЗАДНА ВРАТА
Зошто да се отвори багажникот на типичен начин? Моќниот систем на задната врата1 се отвора брзо и лесно, или со замавнување на ногата под задниот браник или со притискање на копче.

1 Достапно во зависност од понудата  

ПОВРЗАНОСТ.

ИНФОЗАБАВЕН СИСТЕМ1

Новиот Grandland Plug-in Hybrid е опремен со нашиот најнов целосно дигитален Pure Panel. Комплетиран со целосно интегриран 10-инчен инфо-забавен екран на допир во боја, останувањето во контакт и забавата се сосема едноставни. Лесно можете да го поврзете Вашиот паметен телефон преку Apple CarPlay™1,3 или Android Auto™2,3.

 • Репродукција на музика
 • Функција за примање и читање на е-пошта
 • Пристап до фотографии преку USB
 • Аудио стриминг и hands-free разговор преку Bluetooth®4

 
1Apple CarPlay™ и Apple Siri™ се регистрирани трговски марки на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји.
2Android Auto™ е регистрирана трговска марка на Google Inc.
3Компатибилноста и одредени функционалности може да се разликуваат во зависност од видот на уредот и верзијата на оперативниот систем. За да ја проверите компатибилноста на Вашиот уред, одете на www.apple.com или на www.android.com или контактирајте го Вашиот дилер на Opel.
4Bluetooth® е регистрирана трговска марка на Bluetooth SIG inc. 

 
НАВИГАЦИЈА

Посетете места кои до сега не сте ги посетиле. Европскиот континент Ви е на дланка со интегрираната 3D мапа преку Multimedia Navi Pro со 10” екран на допир, вклучително и услугите за навигација во живо2.

 

 • Динамична 3D навигација со услуга TMC со информации за сообраќајот
 • База на податоци со интегрирани европски мапи
 • Точки од интерес (POI) и карактериситки на попартни дестинации
 • Гласовно и структурирано внесување на дестинација
 
1 Достапност во зависност од понудата.
2 Услуги за навигација во живо вклучуваат онлајн сообраќај, цени на гориво, информации за паркинг места, пребарување точки од интерес преку Интернет, пребарување на точки од интерес за станици за полнење, временските услови и предупредување за безбедност на патиштата (недостапно во Германија и Швајцарија)

 

 
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

Благодарение на индуктивниот безжичен систем за полнење кај Grandland Plug-in Hybrid1 нема потреба од повеќе кабли.

 

 • Држачот за безжично полнење е да Ви помогнете со хронично празните телефони.
 • Достапен за користење на одредени паметни телефони.
 
Забелешка: за полнење на некои паметни телефони може да биде потребно интегрирање на посебни кабли и приклучоци.

1 Достапност во зависност од понудата. Само за уреди кои поддржуваат PMA или QI. За да ја проверите компатибилноста на Вашиот уред, контактирајте го Вашиот дилер на Opel. 
 
OPELCONNECT

Со нашата понуда на интелигентни услуги1, Вие ќе се чувствувате безбедно на пат и ќе сте поврзани со сè каде и да сте.  

 

 •  Безбедност: Автоматскиот повик за итни случаи1, Автоматскиот повик при дефект1 и редовните информации за статусот на возилото Ви овозможуваат спокјно да патувате.
 • е-Контрола од далечина2: поставување однапред на температурата, управување со полнењето, проверка на нивото на батеријата.
 • Паметно возење: Патувајте опуштено благодарение на навигацијата во живо3 и планирањето на патувањето.

 

1 Употребата на повик за итни случаи и дефект бара бесплатен договор со писмена изјава за согласност за локализација на возилото при нарачување на возилото и зависи од мрежната покриеност и достапност. Услугата при дефект (Opel Mobilservice) е бесплатна првата година по првото регистрирање, а потоа се наплаќа. Информации за Opel Connect на www.opel.de/connect и за услугата Opel Mobile на www.opel.de/mobilservice. Се применуваат соодветните општи услови.   
2 Само за електрични возила             
3 Услугите за навигација во живо се достапни бесплатно 36 месеци по активирањето. Потоа се наплаќа.

 

 

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА OPEL+ .

Исполнување на Вашите потреби.

Изразете се со оригиналните додатоци на Opel и искористете го максимумот од Вашето возило. Дизајнирано и тестирано за Вашиот Opel.

Сликите може да се разликуваат од производот на продажба