Претходно Следно
Претходно
 • СПОРТСКИ ПАКЕТ

 • СЕДИШТА НА ВРТЕЊЕ

 • КЛУПА СО ЛЕСЕН ПРИСТАП

 • 220 V И ПРИКЛУЧОЦИ USB

 • NAVI 80 INTELLILINK

Следно
Претходно
 • ОСТАВЕТЕ СМЕЛ ПРВ ВПЕЧАТОК.

  Робустен и цврст, Tourer импресионира со својот силен карактер. Храбрите дневни светла и извајаната хромирана решетка додаваат чувство на премиум автомобил.

 • Opel, Vivaro Combi, Driver's Cabin

  БИЗНИС ВО ДВИЖЕЊЕ.

  Интелигентната кабина е полна со паметни и практични идеи за да помогне да се заврши работата без разлика дали се работи за професионални или лични цели. Една од нив се ергономските седишта, кои ви овозможуваат удобно возење, а сѐ да ви е на допир на прстите.

 • Opel, Vivaro Combi, Interior

  ПОВЕЌЕ ПРОСТОР ЗА ВАШИТЕ ПАТНИЦИ.

  Простор, удобност и разновидност.

 • Opel, Vivaro Combi, Wheels

  ТРКАЛА ШТО СЈААТ.

  Тркалата го обликуваат возењето. Стилизираните 17-инчни тркала од легура, достапни во сребрено, црно или обработени со дијамант сигурно ќе остават траен впечаток.

 • Opel, Vivaro Combi, Colors

  ОБОЈТЕ ГО ВАШИОТ TOURER.

  Креирајте го вашиот Tourer специјално за вашиот бизнис и начин на живот. Изберете од 11 возбудливи основни или металик бои за да го персонализирате вашиот автомобил како што сакате.

 • Opel, Vivaro Combi, Sport Pack

  НАПРАВЕТЕ СПОРТИСТ ОД ВАШИОТ TOURER.

  Добијте дополнителна удобност за вашиот Tourer со избирање на спортскиот пакет со паркирниот пилот за да паркирате во сложени места.

Следно
Претходно
 • НАДВОРЕШНОСТ

 • КАБИНА НА ВОЗАЧОТ

 • ПРОСТОР ЗА ПАТНИЦИТЕ

 • ТРКАЛА

 • БОИ

 • СПОРТСКИ ПАКЕТ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Tourer, Efficiency, Engines, Transmission

  ВИСОКОТЕХНОЛОШКИ МОТОРИ.

  Одлична моќност и конкурентна потрошувачка на гориво: понудата на моќните турбо и би-турбо дизел модели според стандардот Euro 6 на Vivaro доаѓаат со глаткиот 6-брзински рачен менувач за динамично возење.

 • Opel, Vivaro Tourer, Efficiency, Consumption, Emissions

  ПОВЕЌЕ МОЌ, ПОМАЛКУ ЖЕД.

  Благодарение на неговото портфолио на мотори со напредна технологија на погонот, Vivaro нуди супериорни стапки на потрошувачка.

 • Opel, Vivaro Tourer, Efficiency, Operating Cost

  НИСКИ ВКУПНИ ТРОШОЦИ ЗА СОПСТВЕНИКОТ.

  Opel ве одржува на патот со најниските можни трошоци, 24/7, 365 дена во годината. Ниските вкупни трошоци за сопственикот значат дека Vivaro може да го зголеми вашиот приход.

Следно
Претходно
 • МОТОРИ И ПРЕНОС

 • ПОТРОШУВАЧКА И ИЗДУВУВАЊЕ

 • ОПЕРАТИВНИ ТРОШОЦИ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, USB Sockets

  ПОДДРЖЕТЕ ГО ВАШИОТ БИЗНИС.

  Ниско ниво на батеријата? Нема проблем. Дозволете вашите патници да ги наполнат своите мобилни уреди со два приклучоци USB во вториот ред или да го наполнат својот лаптоп преку приклучница од 220 V (300 W) во вториот ред.

 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, Air Conditioning

  ЕЛЕКТРОНСКА КОНТРОЛА НА КЛИМАТА.

  Електронската контрола на климата овозможува одржување константна температура во кабината, со што се подобрува удобноста и се намалува кондензацијата.

 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, LED-Roof-Lights

  СВЕТЛИНА ОТКАКО ЌЕ СЕ СТЕМНИ.

  Таванските светла на Vivaro Life го олеснуваат читањето, без разлика дали ја проверувате мапата за да ја пронајдете вашата следна дестинација или пак се релаксирате со книга откако ќе се стемни.

 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, Comfort Storage

  ПРОСТОР ЗА ВАШИОТ БАГАЖ.

  Со повеќе од 150 литри скриен простор за складирање, Tourer има простор да ве заштити вас, вашите патници и вашите предмети, безбедно и сигурно.

 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, Kofferraum

  КОНФИГУРИРАЈТЕ ГО ВАШИОТ БАГАЖНИК СПОРЕД ВАШИТЕ ПОТРЕБИ.

  Tourer ви овозможува да го конфигурирате багажникот на три начини. Сенаменскиот капак за багаж ви овозможува да го поставите каде што сакате, а можете да го преклопите третиот ред за уште поголем простор.

Следно
Претходно
 • ПРИКЛУЧОЦИ ЗА СТРУЈА

 • КЛИМАТИЗАЦИЈА

 • СВЕТЛА НА ТАВАНОТ LED

 • СКЛАДИРАЊЕ

 • БАГАЖНИК

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Tourer, Versatility, Easy-Entry

  ВИ ТРЕБА ПРОСТОР? А ШТО ВИКАТЕ ЗА ПОВЕЌЕ ПРОСТОР?

  Вториот и третиот ред се поставени на шини, со што ви даваат дополнителен простор. Тие можат да се движат наназад или нанапред, а крајното десно седиште во вториот ред може да се преклопи за да им овозможи на патниците лесен влез во третиот ред.

 • Opel, Vivaro Tourer, versatility, Interior, Face-to-Face

  ОВОЗМОЖЕТЕ ИМ НА ПАТНИЦИТЕ ДА СЕ ДРУЖАТ.

  Завртете ги седиштата на вртење од вториот ред за да можат патниците да се дружат лице-в-лице.

 • Opel, Vivaro Tourer, Wellness, USB Sockets

  ВРТЕТЕ СЕ ВО TOURER.

  Со притискање на копче, седиштата од вториот ред можат да ротираат 180 ° овозможувајќи им на патниците активно да комуницираат со луѓето во третиот ред.
  Седиштата на вртење се опционални.

 • Opel, Vivaro Tourer, Versatility, Interior, Foldable Table

  БИЗНИС ВО ВТОРИОТ РЕД.

  Во вториот ред може да се додаде маса на преклопување, овозможувајќи им на патниците место за јадење, работа и дружење.

 • Opel, Vivaro Tourer, Versatility, Interior, Remove-Seats

  ОТСТРАНЕТЕ ГИ СЕДИШТАТА.

  Бидејќи клупата е достапна како 2 + 1, можете да го извадите страничното седиште за патници за да им овозможите на вашите патници повеќе простор. Ако ви треба уште повеќе простор, седиштата од вториот и третиот ред може исто така да се отстранат.

Следно
Претходно
 • ЛЕСЕН ПРИСТАП

 • ЛИЦЕ-В-ЛИЦЕ

 • СЕДИШТА НА ВРТЕЊЕ

 • МАСА НА ПРЕКЛОПУВАЊЕ

 • ОТСТРАНЛИВИ СЕДИШТА

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Combi+, Park Assist

  ВИДЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ЗАД ВАШИОТ TOURER.

  Оптимално и високо монтираната задната камера ви дава супериорен поглед на просторот зад возилото. Можете да ја проверите траекторијата на патеката кога се користи во комбинација со Navi 80 IntelliLink и Navi 50 IntelliLink.

 • Opel, Vivaro Combi+, Keyless Open & Start

  ЛЕСНО ОТВОРЕТЕ ГИ ВРАТИТЕ.

  Отвори и стартувај без клуч1 ја зголемува безбедноста додека го олеснува товарењето и растоварувањето. Вратите може да се отворат со притискање на копчињата на бравите или далечински.

 • Opel, Vivaro Tourer, Innovations, Cruise-Control

  ПАТУВАЈТЕ СО СОВРШЕНА БРЗИНА.

  Темпоматот со ограничувач на брзината ви овозможува да одржувате константна брзина, додека функцијата за ограничување на брзината осигурува дека максималната брзина не е надмината.

 • Opel, Vivaro Tourer, Innovations, Parking Heater

  ЗАТОПЛЕНА КАБИНА ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ.

  Паркинг грејачот со тајмер1 е совршен за ладните денови. Поставете до 3 програми и системот за управување со греењето ќе се осигури дека вашиот Tourer е загреан кога ќе тргнувате.


  1Oпционално

Следно
Претходно
 • ПОМОШ ПРИ ПАРКИРАЊЕ И КАМЕРА

 • ОТВОРИ И СТАРТУВАЈ БЕЗ КЛУЧ

 • ТЕМПОМАТ

 • ПАРКИНГ ГРЕЈАЧ

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro, Connectivity Navi 80 IntelliLink

  ПОВРЗАНА И ЕФЕКТИВНА - САТЕЛИТСКА НАВИГАЦИЈА INTELLILINK.

  Врвниот Navi 80 IntelliLink1 вклучува 3D, поглед од птичја перспектива и напредна гласовна контрола, како и бесплатни услуги во реално време TomTom до 2020 год. пристап до информации за сообраќајот.

 • Opel, Vivaro, Connectivity, Navi 50 IntelliLink

  НАЈДЕТЕ ГО ЛЕСНО ВАШИОТ ПАТ.

  Уживајте во фантастичниот звук со динамична навигација. Специјално дизајниран за кабината на Tourer, Navi 50 IntelliLink1 ви нуди точна и достапна навигација.


  1Oпционално.

 • Opel, Vivaro, Connectivity, Radio-CD-18

  РАДИО CD18 BLUETOOTH® USB.

  Отворете нови хоризонти со поврзувањето преку Bluetooth® и USB.

 • Opel, Vivaro, Connectivity, Smartphone Holder

  НЕКА ВАШИОТ ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН ВИ БИДЕ ВО ВИДНОТО ПОЛЕ.

  Поставете го вашиот паметен телефон - екран до 4,7-инчен - за да ви биде во видното поле и на дофат. Чувајте го целосно наполнет со горниот USB приклучок на контролната табла.

Следно
Претходно
 • NAVI 80 INTELLILINK

 • NAVI 50 IntelliLink

 • RADIO CD 18

 • ДРЖАЧ ЗА ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН

Следно
Претходно
 • Opel, Vivaro Tourer, Safety, Exterieur, Brake Assist

  ПОМОШ ЗА ХИДРАУЛИЧНАТА СОПИРАЧКА.

  Во критични ситуации при возењето, системот за помош со хидрауличната сопирачка препознава ситуација за итно сопирање во случај на опасност со следење на притисокот на педалата за сопирање, како и на степенот на притисок.

 • Opel, Vivaro Tourer, Safety, Exterieur, LED Daytime-Lights

  ДНЕВНИ СВЕТЛА LED.

  Препознатливите, стилизирани светла LED во форма на крилја на Opel изгледаат одлично и го прават вашето комбе повидливо за другите возачи.

 • Opel, Vivaro Tourer, Safety, Safety Pedestrian Protection

  ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ ЗА ПЕШАЦИТЕ.

  Семејството Opel Vivaro ги исполнува регулативите за заштита на пешаците.

 • Opel, Vivaro Tourer, Safety, Further Systems

  АКТИВНА И ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ.

  Vivaro ги заштитува вашите луѓе, вашиот имот и вашата компанија со напредната понуда на безбедносни карактеристики одвнатре и однадвор - плус има софистицирани контролни системи за шасијата.

Следно
Претходно
 • ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ

 • ДНЕВНИ СВЕТЛА LED

 • ЗАШТИТА НА ПЕШАЦИ

 • ДРУГИ СИСТЕМИ

Следно

ДОДАТНА ОПРЕМА - НАПРАВЕНА СПЕЦИЈАЛНО ЗА ВАС

Со оригиналната додатна опрема на Opel можете да се искажете себе си и максимално да го искористите вашето возило. Дизајнирана и тестирана за вашиот Opel.

Close

IntelliLink1 ги интегрира функциите и поставките на вашиот паметен телефон во вашиот Vivaro.

 

 • Bluetooth® за аудио-стриминг и хендзфри работење
 • Aux-in и USB за универзални уреди
 • 8-инчен екран на допир во боја, кој може да се конфигурира за до 60 фаворити, како контакти, плејлисти, радиостаници, адреси, итн.
 • Гласовна контрола за телефон, аудио и навигација
 • Читање СМС
 • Преглед на слики/видео преку USB
 • Проекција на телефонот Android AutoTM2

1Oпционално
2Android е трговска марка на Google Inc.

Close

 • Ги отвора сите врати
 • Ги заклучува сите врати
 • Далечинско управување за внатрешното осветлување
 • Ги отклучува и заклучува задните врати
 • Интегриран физички клуч
 • Копче за стартување на средишната конзола

1Oпционално

Close

Изберете од 3 напредни мотори Euro 6 со технологијата BlueInjection и старт/стоп1. Секој мотор е направен да заштеди пари и издувувања. Почнувајќи од 1.6 CDTI Turbo со 70 kW (95 КС) па сѐ до 1.6 CDTI BiTurbo со 107 kW (145 КС), има мотор кој ќе го задоволи секој стил на возење.

Потрошувачка на гориво во l/100 km: комбинирано 6,1–5,6; издувување CO2 во g/km: комбинирано 159–145.

Во согласност со регулативите R (EC) бр. 715/2007 и R (EC) бр. 692/2008 (во соодветните верзии).

Close

 • Избор од 17-инчни црни и сребрени тркала од легура, или обработени со дијамант
 • Црни или сребрени ленти на хаубата, покривот и страните
 • Спортски лепенки на хаубата, покривот и страничната заштита, избор помеѓу сребрена и црна боја
 • Екстратемни затемнети странични и задни прозорци
 • Navi50 IntelliLink
 • Држач за паметни телефони
Close

Содржи филтри за полен и јаглен.

Close

Комбинација на карактеристики за заштеда на пари:

 • Ниските издувувања ги намалуваат вашите даноци
 • Долги сервисни интервали 2 години/40 000 km
 • Висока стапка на задршка
 • Ниски трошоци за сервисирање и одржување
 • Режим ЕСО за намалување на вртежниот момент и моќноста на моторот, реактивноста на забрзувачот и климатизацијата
Close

Стандардните карактеристики содржат:

 • 7-инчен екран на допир во боја
 • Поврзување преку Bluetooth®
 • Контроли на управувачот
 • Поврзување преку USB
 • Аудио-стриминг преку Bluetooth®
 • Дигитално радио1
 • Гласовно управување Siri со паметни телефони AppleTM2


Системот е опремен со мапи за западна или источна Европа со 2Д преглед и поглед од птичја перспектива.


1Oпционално.
2Apple е трговска марка на Apple Inc. регистрирана во САД и другите земји.

Close

 • До 16 различни позиции за седење
 • Функционалност за лесен пристап
 • Седишта на вртење1
 • Теписон на подот со шини
 • Светла на таванот LED
 • Декор на целосната висина на страничните ѕидови
 • Кожни седишта1


1Oпционално

Close

Дневни светла со LED технологија нудат:

 • Дополнително визуелно препознавање
 • Подобрена видливост - намалување на опасноста од несреќи
 • Ниска потрошувачка на енергија
Close

 • Оптимизирана дебелина и цврстина на решетката на ладилникот за заштита на нозете
 • Деформабилна природа на хаубата и нејзините компоненти (внатрешна хауба, светла) со цел да се апсорбира влијанието
 • Резервен простор за удар под надворешниот капак за да се овозможи непречено деформирање
Close

Елегантните премиум црни акценти и материјали се искористени за да се подобри изгледот и издржливоста. Ергономијата е подобрена за да ви даде пријатно возење и да се осигурате дека сè е на дофат.

 • Високо позициониран менувач, поставен на контролната на таблата
 • Управувач со далечински контроли за инфозабава
 • 6-насочно прилагодливо седиште со наслони за раце и поддршка за 'рбетот
 • Држач за паметен телефон1
 • Држач за таблет2
 • Отворени и затворени места за складирање на контролната табла
 • Оптимално поставени држачи за чаши
 • Клупата за 2 лица со складирање под седиштата или еднинечно патничко седиште1


1Oпционално
2Oпционално. Достапно само со радио R16 BT

Close

 • 2 должини за максимална просторност и флексибилност
 • Врата на багажникот
 • Втора лизгачка врата1
 • Кука за приколка1
 • Сјајни црни рачки на вратите и капаци за надворешните ретровизори
 • Дневни светла LED

1Oпционално

Close

 • CD плеер во двоен DIN формат
 • Портал за мобилен телефон преку Bluetooth®, далечински контроли на управувачот
 • Дигитално радио (DAB +)1
 • Концепт со еден тјунер, FM/AM
 • 6 претходни поставки/фаворити, автоматско меморирање, TMC
 • Аудио излез 2 x 20 W, 2 звучници
 • Пуштање MP3/WMA од USB
 • Аудио стриминг преку Bluetooth® и функција за слободни раце
 • Aux-in стерео од 3,5 mm
 • Приклучок за надворешни мобилни уреди
 • USB во контролната табла, надворешно USB


1Oпционално

Close

Ако возачот не сопира доволно силно, системот за помош за хидрауличната сопирачка ќе ја зголеми силата на сопирање на максимум за да се намали растојанието на сопирање.

Close

Пасивните и активните безбедносни системи ве чуваат вас и вашите патници безбедни.


Пасивната опрема за безбедност вклучува:

 • Воздушни перничиња за возачот и совозачот
 • Предупредување за безбедносниот појас за возачот
 • Подготовка ISOFIX за 4 детски седишта и точки за монтирање универзални детски седишта, 2 во вториот ред и две во третиот ред
 • Предните странични и завесести воздушни перничиња се опционални


Активната безбедносна опрема вклучува:

 • Електронска програма за стабилност
 • Анти-блокирачки систем за сопирање
 • Електронска распределба на јачината на сопирачките
 • Помош при тргнување на нагорнина
 • Контрола на влечење
 • Помош за сопирање во итни случаи
 • Програма за стабилност на приколка